Ciężkie pozostałości po budowie

27 lipca 2017
27 lipca 2017 admin

Remont lub budowa często wiążą się z bałaganem, a w ich wyniku powstaje wiele ciężkich pozostałości na przykład w postaci gruzu. Jako że odpady tego typu są wyjątkowo niebezpieczne dla środowiska naturalnego, nie mogą zostać wyrzucone do “zwykłych” kontenerów, a dużo osób nie wie w jaki sposób należy je składować.

Dlaczego nie można utylizować odpadów budowlanych jak komunalnych?

Utylizacja ciężkich odpadów po budowie może być kłopotliwa – nie zawsze bowiem mamy czas, aby zawieźć je do przeznaczonego temu miejsca, ani wystarczająco pieniędzy, żeby za takową utylizację zapłacić. W związku z tym w wielu osobach rodzi się pokusa, aby złamać prawo i porzucić ciężkie pozostałości w zwykłych kontenerach na odpady komunalne. Jest to oczywiście karygodna postawa, natomiast jej konsekwencje są nieodwracalne dla środowiska naturalnego. Czas rozkładu śmieci powstałych w wyniku budowy lub remontu jest bardzo długi, a przez cały ten okres odpady te emitują groźne dla otoczenia substancje. Warto dodać, że pod żadnym pozorem nie wolno wyrzucać ich do lasu czy rzeki ani palić w domowym piecu. Działania te są bardzo nieodpowiedzialne, ponieważ stwarzają niebezpieczeństwo zarówno dla środowiska, jak i nas samych – na przykład palone odpady po budowie wytwarzają wiele toksycznych substancji, w tym rakotwórcze dioksyny.

Gdzie składować pozostałości po budowie?

Gruz oraz inne pozostałości po remoncie należy wyrzucić do specjalnych kontenerów na odpady wielkogabarytowe – czasami znajdziesz je na śmietnikach osiedlowych, niemniej jednak najczęściej kontenery takie są udostępniane przez  profesjonalne firmy zajmujące się recyklingiem. W zależności od konkretnej oferty kontenery mogą zostać przywiezione pod Twój dom, w niektórych przypadkach natomiast będą one mieścić się w określonych punktach, do których trzeba dotrzeć na własną rękę. Utylizacja odpadów po budowie w ten sposób jest bezpieczna dla środowiska – ze względu na to, że firmy recyklingowe posiadają specjalistyczny sprzęt, mogą bez szkody składować budowlane odpady lub jeśli jest to możliwe, poddać je recyklingowi. Warto również podkreślić, że gruz często znajduje sporo nowych zastosowań, na przykład jest używany jako podkład podczas budowy dróg.

Znajdź nowe zastosowanie!

Dla kreatywnych osób nie ma rzeczy niemożliwych, dlatego jeżeli nieustannie poszukujesz innowacyjnych rozwiązań, które pragniesz wcielić w życie oraz cenisz oryginalny styl, mamy dla Ciebie świetną propozycję na to co zrobić z ciężkimi odpadami po remoncie lub budowie. Pozostałości tego typu mogą być wykorzystane jako ciekawe dekoracje domu – z niezużytych lub potłuczonych kafelków, a także tapety czy tkanin jesteś w stanie stworzyć wyjątkową mozaikę lub ciekawe kolaże, które w interesujący sposób ozdobią wybrane pomieszczenia. Tak naprawdę opcji jest wiele – jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia oraz poczucie estetyki.

Utylizacja pozostałości po remoncie lub budowie nie jest tak prosta, jak w przypadku odpadów komunalnych. Kontenery przeznaczone do składowania ich nie zawsze bowiem stoją przy pobliskim, osiedlowym śmietniku. Niemniej jednak, nie warto z niej rezygnować – prawidłowe składowanie odpadów budowlanych to krok milowy w procesie ochrony środowiska, natomiast  korzyści płynące z niego odczuje nie tylko przyroda, ale również Ty.

, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *