Media alarmują, że stężenie smogu w Polsce znacznie przekracza dopuszczalne normy. Śmiertelne zagrożenie czai się nad miastami w całym kraju – przyczyna? Mrozy wzmagające emisję dymu pochodzącego z mieszkań ogrzewanych… czymkolwiek. Brakuje wiatru, który mógłby rozproszyć smog, toteż gęsta, toksyczna mgła unosi się w powietrzu. Sytuacja nie byłaby tak dramatyczna, gdyby ludzie świadomie wybierali surowce grzewcze – np. biowęgiel. Jakie są jego zalety?

Czym jest biowęgiel?

To alternatywa dla tradycyjnego węgla, którą pozyskuje się z różnorakiej biomasy. Pochodzi z roślin energetycznych takich jak miskant, odpadów organicznych, rzepaku, kukurydzy, a nawet alg. Jest pochodzenia naturalnego, a więc znacznie mniej szkodliwego dla środowiska. W zależności od parametrów temperatury, ciśnienia czy dopływu tlenu użytych do produkcji uzyskuje się biowęgiel o różnych właściwościach.

Dla przykładu: destylacja rozkładowa polega na poddaniu substancji działaniu wysokiej temperatury, która może dochodzić nawet do 900°C, przy jednoczesnym odcięciu dopływu powietrza i znacznym podwyższeniu ciśnienia. Węgiel otrzymany w ten sposób jest doskonałym źródłem ciepła i energii elektrycznej, które znacznie ogranicza emisję zanieczyszczeń atmosferycznych.

Zastosowanie biowęgla

Oprócz wykorzystywania go do ogrzewania mieszkań i domów, biowęgiel można wykorzystać także w innych celach. Jest bardzo użyteczny w procesie kompostowania, optymalizując go i nadając kompostowi zupełnie nowych właściwości. Może być traktowany jako materiał strukturotwórczy, dodatek ograniczający emitowanie zanieczyszczeń do atmosfery, wypełniacz do filtrów czy nośnik dla mikroorganizmów.

W rolnictwie zaś docenia się przede wszystkim jego skład chemiczny, gęstość nasypową, retencję wody czy zawartość popiołu. To paliwo odnawialne, które stanowi komponent mieszanek nawozowych polepszających właściwości gleby i usuwających z niej zanieczyszczenia.

Wpływ biowęgla na środowisko

Przede wszystkim ogranicza globalne ocieplenie poprzez tzw. sekwestrację CO₂. Oznacza to, że przez setki lat dwutlenek węgla nie zostanie uwolniony do środowiska z gleby, w której zalega. Nie bez znaczenia są także surowce wykorzystywane do stworzenia biowęgla, mającego w swoim składzie CO₂ pobierany przez rośliny w procesie fotosyntezy. Stosowanie nawozów z biowęglem powoduje wzrost materii organicznej, stabilizację kwasowości i zwiększenie pojemności wodnej gleby, a jednocześnie usuwa z niej np. metale ciężkie. Dzięki temu zmniejsza się problem zanieczyszczenia wód, gdyż szkodliwe substancje zawarte w ziemi do nich nie przenikają. Co ciekawe można oczyszczać nim także ścieki.

Od wielu lat problem zanieczyszczenia atmosferycznego niepokoi ekologów, którzy biją na alarm. Emisja szkodliwych substancji do atmosfery przyczynia się do powstawania zjawiska, które kryje się pod nazwą efekt cieplarniany będącego dla większości pojęciem abstrakcyjnym, a przez to niezbyt przekonującym do zmiany nawyków. Ma to wpływ na kumulację wywołującego śmiertelne choroby smogu, który powstaje przez spalanie słabej jakości surowców wykorzystywanych do ogrzewania mieszkań. Biowęgiel może całkowicie zmienić powietrze na naszej planecie, jeśli tylko sięgnie po niego coraz więcej osób prywatnych i zakładów przemysłowych. To wielka nadzieja na przywrócenie dobrej sytuacji ekologicznej, dlatego warto zmienić swój opał i chronić środowisko.