Jak segregować odpady medyczne?

19 października 2016
Posted in Recykling
19 października 2016 admin

Cieszy nas rozwój medycyny, który wiąże się z przedłużeniem ludzkiego życia i możliwością ingerowania w jego bieg. Codzienna praca specjalistów ratujących nasze zdrowie przyczynia się do wytwarzania odpadów medycznych, których utylizacja wymaga specjalnego postępowania.

Na początek warto wyjaśnić czym właściwie są odpady medyczne. Według ustawy z 27.04.2001 roku, to: “odpady powstające w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych oraz prowadzeniem badań i doświadczeń naukowych w zakresie medycyny”. Definicja jest… bardzo szeroka, dlatego sam sposób ich segregacji wymagał doprecyzowania.

Z pomocą spieszy rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30.07.2010, które ustala szczegółowe zasady segregacji odpadów medycznych. Zobowiązane są do tego placówki będące miejscami ich wytwarzania, a w przypadku udzielania pomocy medycznej “za wezwaniem” osoby świadczące usługi medyczne zobowiązane są do pozbierania odpadów i przekazania ich w miejsce do tego przeznaczone.

Jeśli przedmioty przeznaczone do segregacji posiadają ostre elementy, umieszcza się je w jednorazowych pojemnikach odpornych na przekłucia. W przeciwnym razie odpady medyczne przechowuje się w zamykanych workach wykonanych z polietylenowej folii. Materiał, z których są zrobione musi być na tyle wytrzymały, by znieść działanie środków chemicznych i wilgoci – nie bez znaczenia jest także ich kolor:

worki czerwone – przeznaczone są do odpadów medycznych, przez które rozumie się pojemniki na krew, organy, pieluchomajtki i wszystkie te, które przypuszczalnie mogą wywoływać choroby zwierząt i ludzi;
worki żółte – w nich przechowuje się chemikalia, do których zaliczamy między innymi odczynniki zawierające substancje niebezpieczne lub leki cytostatyczne;
worki innego koloru (np. niebieskie, czarne) – do nich powinny trafić pozostałe odpady, których właściwości nie pozwalają na umieszczenie w workach żółtych i czerwonych. To na przykład tępe narzędzia chirurgiczne.

odpadymedyczne

Należy pamiętać, że wszystkie worki i pojemniki można zapełnić maksymalnie do ⅔ objętości. Obowiązuje całkowity zakaz ponownego otwierania ich oraz wymóg dotyczący odpowiedniego zakodowania, opatrzenia datą zamknięcia i adresem wytwarzającego przed oddaniem do utylizacji. Trzeba wymieniać je maksymalnie co 72 godziny, jeśli zaś worek ulegnie uszkodzeniu, należy zapakować go w nowy.

Kary za niestosowanie się do powyższych wymogów są naprawdę wysokie. By ich uniknąć należy bezwzględnie unikać mieszania różnego rodzaju odpadów czy składowania ostrych przedmiotów w workach – nawet jeśli wcześniej się je zabezpieczy. Wiele może ułatwić współpraca z firmą specjalizującą się w profesjonalnej utylizacji kłopotliwych odpadów. Dzięki temu będzie miało się pewność, że wszelkie formalności zostały dopełnione w prawidłowy sposób.

, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *