Odpady tekstylne – co z nimi zrobić?

15 marca 2017
15 marca 2017 admin

Do tekstyliów zalicza się wszelkie rzeczy wykonane z tkaniny lub dzianiny, bez względu na to, czy są pochodzenia naturalnego, czy sztucznego. Produkty tego rodzaju towarzyszą nam na co dzień, ponieważ są to między innymi ubrania, zasłony czy też pościel. Skoro jest ich wokół tak dużo, warto wiedzieć, co z nimi zrobić po zużyciu.

Garść statystyk

Rocznie w Polsce wytwarza się około 120 milionów ton różnorakich odpadów, z czego około 2% stanowią te pochodzenia tekstylnego. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać niewiele, ale przecież ich głównym źródłem nie jest przemysł, tylko przede wszystkim gospodarstwa domowe. Średnio 9% odpadów powstającym w mieszkaniu należy właśnie do tej kategorii, a ponad połowa z nich nadaje się do odzysku – powinno się więc robić wszystko, by zostały właściwie zagospodarowane.

Podział odpadów tekstylnych

Istnieją 3 grupy odpadów tekstylnych i wobec każdej z nich stosowane są inne zasady recyklingu. Najłatwiej poddaje się mu grupę pierwszą, czyli wszelkie ubrania i inne materiały wyrzucane z powodu zwyczajnego zużycia lub nowe, ale niepotrzebne, jak na przykład skrawki poprodukcyjne. Grupa druga również obejmuje szeroki wachlarz odpadów, ponieważ zalicza się do niej tekstylia zabrudzone, niemożliwe do wyczyszczenia standardowymi metodami. Ostatnia grupa praktycznie nie dotyczy gospodarstw domowych, gdyż składają się na nią niebezpieczne tkaniny i dzianiny, przede wszystkim pochodzenia medycznego.

Co zrobić z odpadami pierwszej grupy?

Zamiast wyrzucać stare ubrania do kosza na śmieci warto przemyśleć, czy nie przydadzą się komuś innemu. Można oddać je do specjalnego punktu prowadzonego na przykład przez organizację charytatywną zajmującą się rozdawaniem odzieży najuboższym. Jeżeli jednak mamy do czynienia ze strojem, który nie nadaje się już do noszenia albo z samymi fragmentami tekstyliów, ich czas być może również nie dobiegł końca. Dzięki oddzieleniu ich od innych rodzajów odpadów istnieje duża szansa, że posłużą do produkcji chociażby ścierek.

Recykling odpadów zabrudzonych

Nie da się zaprzeczyć – odpadów tekstylnych grupy drugiej, czyli zabrudzonych, nie można już wykorzystać ponownie bez odpowiedniego przetworzenia. Na szczęście i na to są sprawdzone metody – dzielą się na mechaniczne, termiczne oraz chemiczne. Pierwsze polegają na rozwarstwianiu materiału, aż zostaną z niego wyłącznie włókna. Te odpowiednio długie, w dobrym stanie znów staną się częścią jakiejś tkaniny. Pozostałe podlegają obróbce za pomocą poddania odpowiednio wysokiej temperaturze lub działaniu reakcji chemicznych. W ten sposób izoluje się cenne cząsteczki monomerów.

Spadek kosztów produkcji tekstyliów oraz rosnąca zamożność społeczeństwa sprawiają, że prawdopodobnie tekstyliów będziemy zużywać coraz więcej, dlatego już teraz powinno się mieć świadomość, co można z nimi zrobić, by odciążyć środowisko naturalne.

, , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *