Problemy z elektrośmieciami

28 października 2016
28 października 2016 admin

Po awarii urządzeń elektrycznych, które okazują się niemożliwe do naprawienia, szuka się odpowiedniego sposobu na pozbycie się ich. Niektórzy decydują się oddać sprzęty niezdatne do użytku na skup złomu, który deklaruje posiadanie niezbędnych zezwoleń upoważniających go do przyjmowania elektroodpadów i gwarantuje ich profesjonalną utylizację. Niestety – nie we wszystkich punktach skupu złomu deklaracje są zgodne z rzeczywistością.

Na bakier z procedurami

Czasem przy oddawaniu sprzętu nawet nie zwraca się uwagi na to, czy złomowisko faktycznie może je przyjąć. Osobie oddającej zależy na wyrzuceniu zbędnego urządzenia, toteż jeśli przyjmujący godzi się je odebrać, zapomina się o sprawdzeniu jego dokumentów upoważniających do zbierania elektroodpadów. Niestety… sprzyja to rozwojowi czarnej strefy, w której handluje się częściami urządzeń elektrycznych pozyskiwanymi właśnie z elektroodpadów oddawanych na złomowiska. Ponadto niezależnie od punktu przyjęcia, ten szczególny rodzaj odpadów wymaga ściśle określonych procedur utylizacji, by w jak najmniejszym stopniu zagrażały środowisku. Niedopuszczalne jest więc, by przyjmujący rozbierali je na części, które po wymieszaniu ze złomem utylizują w sposób niezgodny z procedurami wyznaczonymi dla elektroodpadów.

Co robić z elektroodpadami?

Najbezpieczniejszym sposobem na wyrzucenie sprzętów RTV i AGD, które nie nadają się już do naprawy, jest zwrócenie ich w punkcie zakupu nowego urządzenia, bądź oddanie do firmy specjalizującej się w utylizacji tego typu odpadów. Wówczas można mieć pewność, że niezdatne do użytku sprzęty zostaną zniszczone w sposób nie zagrażający środowisku, a niektóre części zdatne do ponownego wykorzystania trafią na rynek wtórny. W przypadku naszej firmy nie trzeba też martwić się o sposób dostarczenia urządzenia, gdyż w cenę ponoszoną przez klienta jest wliczony nie tylko wywóz elektroodpadów z wskazanego miejsca, ale również jego demontaż. Ponadto, mając na uwadze dbałość o profesjonalną jakość usługi, wystawiamy swoim klientom dokument potwierdzający odbiór urządzenia –  Kartę Przekazania Odpadów .

Ekolodzy alarmują, że jeśli ludzie nie zmienią swoich nawyków konsumpcyjnych, może ich czekać ekologiczna katastrofa. Niestety kłóci się to z wizją producentów, którzy chcąc powiększyć swoje zyski tworzą urządzenia z nietrwałych elementów i w sposób powodujący awaryjność po upływie okresu gwarancyjnego. Można jednak przyczynić się do poprawienia sytuacji środowiska naturalnego poprzez odpowiedzialne gospodarowanie elektroodpadami.

, , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *