Recykling – czym jest i jakie są jego cele?

11 lutego 2015
Posted in Recykling
11 lutego 2015 Esbud

Recykling każdemu kojarzy się przede wszystkim z ekologią. I słusznie, gdyż poprzez zmniejszanie ilości odpadów i zużycia surowców naturalnych, recykling staje się jedną z najistotniejszych metod ochrony środowiska we współczesnym świecie.

Przeciętny mieszkaniec Polski wytwarza około 300 kg śmieci rocznie, biorąc zatem pod uwagę cały kraj, każdego roku produkuje się około 12 mln ton odpadów. Z tego aż 2 miliony ton wywożonych jest do lasów i rowów na tzw. „dzikie wysypiska” lub jest spalanych w piecach. Takie rozwiązania, pomijając oczywiście względy estetyczne, są niezwykle szkodliwe dla środowiska. Miejsca nielegalnego składowania śmieci to groźne źródło zatruć gleb oraz wód gruntowych. Takie śmietniska stanowią także zagrożenie dla zwierząt, które często zjadają odpady lub kaleczą się o nie, co zazwyczaj jest przyczyną ich śmierci.

Legalne składowiska odpadów, mimo iż funkcjonują od lat, również nie rozwiązują problemów związanych ze składowaniem śmieci. Oprócz tego, że zajmują duże obszary, zmieniając tym samym krajobraz, to także wpływają niekorzystnie na otoczenie – pogarszają jakość wód, zwiększają pylenie, emisję gazów oraz powodują rozprzestrzenianie się gryzoni i chorób.

Wobec takich okoliczności najlepszym rozwiązaniem okazuje się być właśnie recykling. Dzięki odzyskiwaniu surowców wtórnych, a następnie ich przetwarzaniu w procesie produkcyjnym, możliwe jest wielokrotne wykorzystywanie, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku surowców nieodnawialnych. Dla przykładu, aż 95% mniej energii potrzebne jest do wytworzenia aluminiowej puszki z odzysku niż z świeżo wydobytego aluminium. Kolejny przykład? 1200 litrów wody i 17 drzew można oszczędzić w przemyśle papierniczym, jeśli w produkcji wykorzysta się 1 tonę odzyskanej makulatury. Co ciekawe, wspomniana 1 tona makulatury umożliwia wytworzenie 910 kg dobrej jakości papieru.

Nie tylko papier i puszki po napojach poddaje się recyklingowi. Procesem tym obejmuje się wszystko, z czego możliwe jest uzyskanie materiałów i surowców – szkło, różnego rodzaju metale i tworzywa sztuczne, ubrania czy też elektrosprzęt. Często można spotkać się z tym, że poszczególne produkty oznakowane są odpowiednim symbolem graficznym lub kodem, mającym na celu ułatwienie ich klasyfikacji.

Czas rozkładu puszki z aluminium to nawet 100 lat, foliowej torebki 450 lat, a plastikowej butelki – aż 1000 lat. Mając tego świadomość oraz biorąc pod uwagę, ile materiałów i surowców pozwala zaoszczędzić recykling, warto włączyć się do tego procesu, przyczyniając się w ten sposób do ochrony środowiska.

Czytaj też:

Nowoczesne technologie, czyli elektrośmieciowe zabawki

Problemy z elektrośmieciami

Telefon komórkowy od produkcji aż po śmietnik

Przeczytaj inne:
sprzatanie-swiata
Podaj dalej… Drugie życie odpadów – akcja na Sprzątanie Świata 2016

jak-segregowac-odpady
Nowe zasady – jednolity system selektywnej zbiórki

dzien-bez-smiecenia
11 maja – Dzień bez Śmiecenia

Zamknij