Utylizacja przyrządów do nadzoru i kontroli

27 czerwca 2017
27 czerwca 2017 admin

Według statystyk Polacy produkują rocznie aż około dwustu milionów ton elektroodpadów! To ogromna liczba, dlatego Unia Europejska nałożyła na państwa członkowskie pewne wymogi i zobowiązała je do ich spełnienia – Polacy muszą zebrać i przetworzyć minimum 4 kilogramy elektrośmieci, przypadające na jednego obywatela. W przeciwnym razie będzie trzeba liczyć się z dużymi karami finansowymi. Jak tego dokonać? Jak utylizować odpady takie jak na przykład przyrządy do nadzoru i kontroli?

Dlaczego to takie ważne?

Metalowe i plastikowe części, zawarte w elektrośmieciach potrzebowałyby setek lat, aby się całkowicie rozłożyć. Przez ten czas na Ziemi już dawno zabrakłoby miejsca, aby je składować. Poza tym warto wiedzieć, że produkty te zawierają w sobie wiele substancji bardzo toksycznych dla środowiska, takich jak nikiel, ołów, brom, rtęć, azbest, chrom czy też freon. Właśnie dlatego tak istotne są wszelkie akcje uświadamiające i przekonujące ludzi do tego, że środowisko jest wspólnym dobrem, o które musi dbać każdy z nas – tylko wtedy będzie ono bowiem cieszyć swym naturalnym bogactwem i zasobami wiele przyszłych pokoleń.

Przyrządy do nadzoru i kontroli

Wśród elektroodpadów można znaleźć także czujniki dymu, regulatory ciepła oraz termostaty – to małe urządzenia elektroniczne, które mogą jednak wywołać wiele szkód dla środowiska, jeśli zostaną po prostu wyrzucone na śmietnik. To samo dotyczy też tych większych, takich jak wszelkiego rodzaju przyrządy pomiarowe, sprzęty laboratoryjne, bankomaty lub też elementy instalacji przemysłowych. Czujniki dymu starszego typu, czyli czujniki izotopowe mające sygnalizować możliwy pożar, zawierają szkodliwe substancje, takie jak pluton bądź ameryk. Są one wysoce toksyczne i radioaktywne, dlatego trzeba poddać je utylizacji. Z kolei w urządzeniach ze stopami lutniczymi, na przykład w przyrządach pomiarowych można znaleźć ołów, który wchłonięty do organizmu gromadzi się w skórze i mięśniach. W większości baterii znajdujących się w termostatach, służących do regulowania temperatury pomieszczenia, znaleźć można kadm wywołujący zmiany nowotworowe czy dysfunkcję układu kostnego. Aby się ich pozbyć, należy skorzystać ze specjalnych pojemników na zużyte baterie. Jeżeli nie chcesz być narażony na tego typu choroby, pamiętaj, aby nie wyrzucać zużytych czujników dymu, regulatorów ciepła czy sprzętów laboratoryjnych byle gdzie.

Co zrobić ze zużytymi przyrządami do nadzoru i kontroli?

Stary sprzęt elektroniczny nie musi nam przeszkadzać w domu, można dać mu drugie życie. Ważne jest, aby nie wyrzucać go po prostu do śmietnika – to niezgodne z prawem i można przypłacić takie zachowanie niemałą karą. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy zajmującej się utylizacją elektrodopadów. Można przyjechać do jej siedziby lub w przypadku posiadania większego sprzętu, trudnego do transportu, poprosić o przyjazd pracowników. Co dzieje się dalej z elektrośmieciami? Są one demontowane, a następnie segregowane. Niektóre elementy można wykorzystać ponownie, instalując je w innych urządzeniach. Zepsute części, które nie nadają się już do dalszego użytku, są w bezpieczny sposób oddzielane od reszty i zutylizowane. Takie działanie gwarantuje nie tylko ochronę środowiska przed przenikaniem do niego wysoce szkodliwych substancji, lecz także pozwala na kolejne użycie działających elementów.

Troska o środowisko to obowiązek każdego mieszkańca Ziemi. Dlatego warto pomyśleć choćby lokalnie i swoją postawą dać przykład innym. Utylizacja przyrządów do kontroli z pomocą firmy recyklingowej jest naprawdę prosta, a poza tym może przynieść wiele dobrego.

, , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *