Czym jest recykling i jakie są jego rodzaje

Dużo mówi się w ostatnim czasie o recyklingu, jego zaletach i możliwościach, jakie są ściśle związane z tym procesem. Mimo to wielu ludzi nie potrafi poprawnie zdefiniować tego popularnego zagadnienia. Co więcej, nikt nie wie, jakie rodzaje recyklingu istnieją. Warto więc wspomnieć co nieco na ten temat.

Co to recykling?

Recykling to złożony proces polegający na powtórnym wykorzystaniu odpadów po uprzednim ich przetworzeniu. Powstałe w ten sposób materiały zwykle służą do produkcji zupełnie nowych produktów – tych samych lub zupełnie innych. Ma to na celu wiele korzyści, ale przede wszystkim zmniejszenie eksploatacji złóż naturalnych i zarazem ograniczenie ilości odpadów, których wciąż przybywa. Głównym celem procesu recyklingu odpadów jest jak najefektywniejsze wykorzystanie zgromadzonych odpadów przy jak najmniejszym nakładzie zarówno energetycznym, jak i surowcowym.

Co podlega recyklingowi?

Odpady, jakie trafiają do recyklingu, w największej ilości pochodzą z gospodarstw domowych. Dzieli się je na kilka grup. Co w takim razie podlega recyklingowi i w jakich pojemnikach odpady te należy gromadzić?

 • Papier – należy wrzucać do niebieskich pojemników.
 • Plastik – należy wrzucać do żółtego pojemników.
 • Szkło – należy wrzucać do zielonych pojemników.
 • Metale – należy wrzucać do czerwonych lub pomarańczowych pojemników.
 • Odpady biodegradowalne (resztki żywności, trawa, chwasty itp.) – należy wrzucać do brązowych pojemników.

Rodzaje recyklingu

Biorąc pod uwagę specyfikę obróbki, wyróżnia się następujące rodzaje recyklingu:

 • Termiczny – polega na pozyskiwaniu energii z odpadów.
 • Materiałowy – polega na odzyskiwaniu tworzyw z odpadów.
 • Organiczny – polega na obróbce tlenowej lub beztlenowej odpadów w warunkach kontrolowanych z wykorzystaniem mikroorganizmów. W ten sposób powstaje materia organiczna lub metan.
 • Chemiczny – polega na przetwarzaniu odpadów na produkty o zupełnie innych właściwościach fizyczno-chemicznych.
 • Surowcowy – polega na przetwarzaniu odpadów do pierwotnej postaci.

Recykling dzieli się także z uwagi na jego zastosowanie. Należy w związku z tym wymienić:

 • odpady, które nadają się do ponownego wprowadzenia do produkcji
 • odpady, które po obróbce mogą zostać ponownie wykorzystane, ale w nieco innym zakresie
 • odpady, które po niewielkiej obróbce można wykorzystać do produkcji tych samych produktów

Jak przebiega recykling? To bardzo dobre pytanie. Wielu zastanawia się nad tym, jak to w ogóle możliwe, że z jakiegoś odpadu można jeszcze stworzyć nowy produkt lub zupełnie inny przedmiot wciąż nadający się do dalszego zastosowania.

W pierwszej kolejności odbywa się segregacja zgromadzonych odpadów. Na tym etapie dochodzi do grupowania odpadów, dzielenia ich ze względu na rodzaj, czy materiał, z jakiego zostały pierwotnie wykonane. Kolejny etap to rozdrabnianie. Do tego celu służą specjalne maszyny. To ułatwia nie tylko ich przetwarzanie, ale też transport. W dalszej kolejności odbywa się mycie.

W tym zakresie wykorzystuje się specjalne wanny wypełnione środkami czyszczącymi. Po umyciu dochodzi do całkowitego osuszenia. Dopiero na tym etapie przebiega tak zwane wytłaczanie. Wówczas dochodzi do kompleksowego wytwarzania produktu końcowego. Jednak to jeszcze nie koniec.

Ostatnim etapem tego jakże złożonego procesu jest magazynowanie. To też należy uwzględnić w procesie recyklingu, a przynajmniej tak podają niektóre źródła. W każdym razie, ogólnie sprawę ujmując, recykling to poważna sprawa, ogromna korzyść zarówno dla przyrody, jak i ludzi.

Czytaj też:

Kreatywne pomysły na recykling

Czy elektrośmieci są szkodliwe dla środowiska?

Bluza polarowa z butelek PET – czy to możliwe?