Kiedy rozpoczynamy generalny remont lub wymieniamy jakiś element wyposażenia, przychodzi moment pozbycia się starych drzwi, mebli czy dywanów. Każdy, kto choć raz znalazł się w takiej sytuacji, stanął przed dylematem wyrzucenia tzw. odpadów wielkogabarytowych. Często są one dla nas kłopotliwe, nie wiemy, jak bezpiecznie i legalnie je wystawić. Czym konkretnie są, jak z nimi postępować i co zrobić, aby uniknąć kary? Sprawdźcie poniżej.
Spis treści
Gabaryty – co to jest? Co do nich zaliczamy?
Śmieci wielkogabarytowe to inaczej gabaryty. Nie można ich umieścić w przydomowych kontenerach ze względu na rozmiar i wagę oraz pozostawić w przypadkowym miejscu. Istnieją bowiem określone zasady dotyczące pozbywania się gabarytów. Pamiętajmy, że nie każdy odpad, którego nie jesteśmy w stanie umieścić w śmietniku, zalicza się do nich. Zanim wystawimy zalegający przedmiot, warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami, co pomoże uchronić się od nieprzyjemnych konsekwencji.
Gabaryty – co można wystawić?
Lista przedmiotów możliwych do wyrzucenia zgodnie z zasadami utylizacji odpadów wielkogabarytowych nie jest nieograniczona. Do kategorii gabarytów najczęściej należą różnego rodzaju meble, dla przykładu wersalki, łóżka, materace, fotele, pufy, stoły, krzesła, komody, dywany. Do tej grupy klasyfikuje się też dużych rozmiarów sprzęt sportowy, rowery czy zabawki. Często są to również deski do prasowania, łóżeczka dziecięce, karnisze, a także donice.
Odpady wielkogabarytowe – zbiórka czy kontener?
Są dwa sposoby na pozbycie się tego typu odpadów. Możemy mieć szczęście i trafić na termin, kiedy służby miejskie podjeżdżają pod nasze domostwa i odbierają odpady dużych rozmiarów. Nie zapominajmy jednak, że odbywa się to (w zależności od miasta i dzielnicy) średnio raz na kilka miesięcy. W takim wypadku należy tylko wystawić ciężką kanapę czy stary stół przed dom lub pod kontener, w zależności od panujących zasad, a po chwili, dzięki pracownikom miejskim, nasz wielkogabarytowy problem zniknie.
Bywa jednak, że zmieniając fotele czy komodę, nie mamy wystarczającej przestrzeni, aby przechowywać stare egzemplarze w oczekiwaniu na zbiórkę. W takiej sytuacji trzeba odwiedzić Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, który zajmuje się właściwą utylizacją gabarytów. Oddając tam niepotrzebne przedmioty, mamy pewność, że zostaną one zutylizowane w odpowiedni sposób. Dużym minusem takiego rozwiązania okazuje się być transport, który najczęściej należy zorganizować we własnym zakresie. Jest to problematyczne, ponieważ zwykle nasze samochody osobowe nie są w stanie pomieścić sofy czy szafy.
Czasem jednak zorganizowanie większego samochodu może okazać się łatwiejsze niż magazynowanie odpadów wielkogabarytowych tygodniami. Idealną alternatywą jest skorzystanie z usług firmy, która dysponuje różnymi rozmiarami kontenerów. Na miejscu z reguły nie musimy uiszczać dodatkowych opłat, chyba że przekroczymy ustaloną ilość odpadów przypadającą na jednego mieszkańca. Najlepszym źródłem w tej sytuacji będzie regulamin konkretnego punktu, który planujemy odwiedzić.
Jeżeli szukasz sposobu na pozbycie dużych odpadów to oferujemy Państwu odbiór i wywóz odpadów wielkogabarytowych w Poznaniu i okolicach. Sprawdź naszą ofertę!
Odbiór i wywóz odpadów wielkogabarytowych
Co nie należy do odpadów wielkogabarytowych?
Pracownicy lokalnych punktów odbioru odpadów wielkogabarytowych zapewne wielokrotnie spotkali się z sytuacją, że otrzymali przedmiot, którego nie mogli przyjąć. Innym częstym błędem podczas próby utylizacji śmieci wielkogabarytowych jest wystawianie przedmiotów, których zakład komunalny nie jest w stanie zabrać. Nie powinniśmy wystawiać gruzu i pozostałości po remoncie. Pamiętajmy, że obowiązkiem mieszkańca jest pozbycie się tego rodzaju materiałów.
Właściciel odpadów wywozi je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub zamawia usługę, która polega na odebraniu śmieci przez odpowiednią firmę. Do klasycznych odpadów wielkogabarytowych nie włączają się również wszelkie sprzęty AGD. W dzień zbiórki nie wystawiajmy przed dom lodówek, piecyków, mikrofalówek, telewizorów, monitorów, pralek, suszarek czy komputerów. Do tej kategorii nie należą również odpady samochodowe (opony, felgi, zbiorniki).
W ten sposób nie możemy również pozbyć się tzw. odpadów niebezpiecznych. Są to przede wszystkim wszelkie farby, lakiery, kleje, rozpuszczalniki, baterie, akumulatory, pozostałości laboratoryjne i medyczne. Razem z odpadami wielkogabarytowymi nie wyrzucamy naszych śmieci komunalnych, one muszą trafić do przeznaczonego kontenera. Wyrzucanie odpadów wielkogabarytowym zgodnie z obowiązującym prawem wiąże się z korzyścią dla naszej planety (pracownicy PSZOK-u pozbywają się śmieci w najbardziej bezpieczny i optymalny sposób).