Pieluchy jednorazowe, wkładki higieniczne, pieluchomajtki i inne tego typu odpady higieniczne powstające w gospodarstwach domowych zwykle kojarzą się z odpadami, które pozostaje tylko, czym prędzej wyrzucić do kosza, bo nic nie da się z nimi zrobić. Oczywiście w warunkach domowych ich przetworzenie nie jest możliwe, ale w specjalnych zakładach, owszem. Istnieją firmy, które się tym zajmują.

Jakie odpady higieniczne podlegają recyklingowi?

Do odpadów higienicznych, które można przetwarzać, czy po prostu poddać procesowi recyklingu, zalicza się pieluchy jednorazowe, podpaski, wkładki higieniczne, pieluchomajtki i inne tego rodzaju odpady. Z roku na rok przybywa produktów higienicznych o podobnym zastosowaniu. Można wobec tego spodziewać się, że proces recyklingu w tym właśnie zakresie ulegnie znacznemu rozwojowi.

Jak przebiega proces recyklingu odpadów higienicznych?

Proces recyklingu odpadów higienicznych jest złożony i długotrwały. Jednak jego cel jest bardzo korzystny. Jak przebiega krok po kroku? W pierwszej kolejności zużyte pieluchy są zbierane z różnych placówek i domów, a następnie transportowane do zakładu, który zajmuje się ich przetwarzaniem. Odpady te są kierowane do magazynu, a stamtąd ładowane na specjalny przenośnik. Następnie są przenoszone do autoklawu, gdzie pod wpływem ciśnienia i odpowiedniej temperatury przechodzą dezynfekcję.

Po procesie pozbywania się zarazków dochodzi do rozdrabniania odpadów na drobne frakcje. Wówczas ze strumienia oddziela się poszczególne materiały. W dalszym etapie końcowe włókna są najpierw odzyskiwane, a później pakowane. Tworzywa sztuczne przechodzą przez proces granulowania i mycia. Dopiero później są pakowane. W tym momencie włókna i tworzywa sztuczne są już gotowe do recyklingu. Można je wykorzystać do tworzenia użytecznych produktów.

Warto również podkreślić, że proces recyklingu stosowany przez szkocką firmę jest zdecydowanie korzystniejszą formą przetwarzania pieluszek jednorazowych, niż składowanie ich lub po prostu spalanie. Ciekawe jest to, że 1 tona przetworzonych odpadów higienicznych, w tym wspomnianych pieluch, pozwala zaoszczędzić emisji 625 kg CO2. Zostało to udowodnione niejednokrotnie przeprowadzonymi badaniami.

Podsumowując, recykling odpadów higienicznych ku wielkiemu zdziwieniu jest możliwy i przynosi wiele korzyści. W Polsce jeszcze o takich firmach się nie słyszy, ale kto wie, być może niebawem i my będziemy mieli możliwość korzystać z takich rozwiązań. Wówczas zużyte odpady higieniczne zaczną lądować w odpowiednim dla nich pojemniku. Może to z jednej strony wywoła niemałe zamieszanie, ale będzie to zamieszanie podążające w bardzo dobrym kierunku, korzystnym dla ludzkości, zwierząt i otaczającej przyrody.

Ciekawostka!

Każde dziecko w okresie, w którym używa pieluch jednorazowych, jest w stanie wytworzyć tonę odpadów higienicznych. Jedna pielucha rozkłada się na wysypisku blisko 400-500 lat. Dlatego recykling tych odpadów wydaje się trafionym pomysłem. Technologia, jaką stosuje się w recyklingu produktów higieny chłonnej, pozwala na odzyskiwanie z nich cennych surowców, a także włókien – plastik, celuloza, materiały żelowe.

Dzięki temu można stworzyć kompozyty, które z kolei zastępują plastik, drewno, czy beton. Recykling drewna i plastiku jest coraz popularniejszy, ale trzeba dążyć aby zastąpić te surowce. Te następnie wykorzystuje się do produkcji mebli, dachów, koszy na śmieci, czy doniczek. Można z nich wytwarzać kaski rowerowe i ławki. Zastosowanie jak widać, jest bardzo szerokie. Pomysł na recykling zużytych pieluszek i pozostałych artykułów higienicznych narodził się w Szkocji. To tam właśnie działa firma, która specjalizuje się w tym zakresie.