Trzeci weekend września od lat jest kojarzony z proekologicznymi akcjami odbywającymi się na całym świecie. Australijski ruch “Clean up the World” rozprzestrzenił się i trafił także do Polski. Tegoroczna edycja Sprzątania Świata odbywa się pod hasłem “Podaj dalej… Drugie życie odpadów”. Świadczy to tylko o jednym – moda na recykling na dobre zapanowała w naszym kraju.

O akcji

Każdego roku najwięcej wydarzeń z tej okazji organizują szkoły i przedszkola. Wydawać by się mogło, że jeden uczeń nie zmienia wiele, ale prawda jest taka, że jest on częścią całości liczącej sobie aż 40 milionów wolontariuszy! Ta imponująca liczba chyba najlepiej świadczy o skali rozpoczętego przed 25 laty przedsięwzięcia. Jego podstawowe cele to wzmocnienie świadomości ekologicznej oraz praktyczna edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju. Jak organizatorzy chcą je osiągnąć? Podejmują się likwidacji takich miejsc jak dzikie wysypiska śmieci, segregują zebrane odpady, sadzą drzewa. Odbywają się również liczne happeningi, konkursy i wystawy. Edycja zawsze ma określone hasło, które jej przyświeca i wprowadza pewną różnorodność.

Co podać dalej?

Fundacja Nasza Ziemia odpowiedzialna za Sprzątanie Świata w Polsce, postanowiła zwrócić uwagę na to, że samo usunięcie śmieci z miejsc publicznych zdecydowanie nie wystarczy. Jeżeli ma odnieść faktyczny, pozytywny skutek, wszystko, co zostało zebrane, powinno być ponownie wykorzystane. Edycja 2016 szczególnie promuje segregację oraz szacunek do posiadanych przedmiotów, zamiast traktowania ich jak jednorazowe. W Polsce nadal brakuje takiej kultury, ale jest nadzieja, że kolejne akcje o takiej tematyce sprawią, że coraz więcej rzeczy będzie “podawane dalej”, a nie bezmyślnie wyrzucane.

Każdy może się przyłączyć

W akcję włączają się jak zawsze szkoły, przedszkola, jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe. Żeby wesprzeć ideę Sprzątania Świata wystarczy w weekend 16-18 września wziąć udział w jednym z przygotowanych przez nie wydarzeń. Fundacja Nasza Ziemia pomaga również w samodzielnym zorganizowaniu pozytywnego przedsięwzięcia, jeżeli w danej okolicy jeszcze nic się nie odbywa. Do tego odgórnie prowadzona jest powszechna zbiórka zużytych telefonów komórkowych oraz sprzętu RTV i AGD. Dochód pozwoli zmodernizować zaplecze elektroniczne w 500 placówkach służących dzieciom i seniorom.

Przeznaczenie jednego jesiennego weekendu dla dobra planety to doskonały pomysł, ale trzeba pamiętać, że to nie wystarczy. Udział w wydarzeniu nie zastąpi świadomej segregacji odpadów w swoim domu przez cały rok. Oby udało się jeszcze bardziej zachęcić do tego polskie społeczeństwo.