Wyniki wielokrotnie przeprowadzanych badań wskazują na to, że w małych i średnich firmach druk wciąż jest istotny. W firmach tych drukuje się całkiem sporo, choć tak naprawdę przedsiębiorcy nie wdrażają nowych rozwiązań, które pozwoliłyby im na optymalizację kosztów i procesów.

Dla blisko 80% małych i średnich firm działających na polskim rynku druk jest istotny. Firmy stosują urządzenia laserowe, a także preferują druk monochromatyczny. Rzadko stosują narzędzia do zarządzania drukiem, a niektóre całkiem z nich rezygnują. Mimo to chcą drukować jak najtaniej. Okres eksploatacji drukarek w tych firmach średnio wynosi 5 lat.

Przechowywanie dokumentów papierowych jest wymogiem

Nie wszystkie firmy, dla których druk wciąż jest bardzo ważny, to te, które drukują tylko z przyzwyczajenia. Istnieją przedsiębiorstwa, które drukują dokumenty, ponieważ poniekąd wymuszają to na nich pewne regulacje prawne dotyczące przechowywania dokumentów właśnie w wersji papierowej. Chodzi tu między innymi o dokumenty księgowe.

Z jakich funkcji urządzeń drukujących korzystają użytkownicy?

Z badań wynika, że użytkownicy urządzeń drukujących najczęściej korzystają z funkcji, jaką jest drukowanie. Następnie sprzęt ten jest wykorzystywany do kopiowania, a poza tym także do skanowania różnych dokumentów, ale jak się okazuje, nie zawsze po to, aby je wysłać drogą elektroniczną. W małych i średnich firmach zwykle stosuje się drukarki w technologii laserowej. To zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż w przypadku stosowania drukarek atramentowych. Zdecydowana większość drukuje w czarno-białym kolorze i są to teksty, dokumenty księgowe, zamówienia oraz umowy.

Czym przedsiębiorcy kierują się wybierając drukarkę?

Przedsiębiorcy, który wybierają nową drukarkę, najczęściej kierują się kosztem materiałów eksploatacyjnych. Zdecydowanie mniej kupujących, nawet mniej niż połowa, zwraca uwagę na niską awaryjność. Tylko dla niektórych przedsiębiorców ważna jest szybkość drukowania i cena urządzenia. Z badań wynika, że najmniej ważne dla kupujących jest bezpieczeństwo danych.

Właściciele małych i średnich firm informują, że wymieniają drukarkę na nową tylko wtedy, gdy całkowicie ulegnie awarii, a jej naprawa nie jest możliwa lub jest zbyt kosztowna. Decydują się na ten zakup również, kiedy drukarka ulega zużyciu i tym samym nie nadaje się do dalszego użytkowania. Na myśl nasuwa się pytanie – czy postępują korzystnie względem swojej firmy? Wydaje się, że niestety nie.

Nowoczesna drukarka, więcej możliwości

Pięcioletnia drukarka to urządzenie, które nie tylko już dawno całkiem wyszło z mody, ale przede wszystkim sprzęt, który nie posiada funkcji przydatnych w dzisiejszych czasach. Nowe urządzenie pozwala firmie na nowe możliwości. Nowoczesne drukarki mogą drukować na odległość, bez łączenia ich z komputerem. Co więcej, drukują, nawet kiedy są sterowane smartfonem.

To przede wszystkim szybkie urządzenia, które dokonują błyskawicznych wydruków. Drukują tanio i do tego jeszcze zużywają mniej prądu. Często mają nieduże wymiary i nowoczesny wygląd. W każdym razie takie właśnie drukarki lepiej pasują do nowoczesnych firm – tych małych i średnich. Wobec tego warto inwestować w nowe urządzenia drukujące. A co robić ze starymi? Na to też jest rada.

Nowe drukarki – działające, czy też nie – chętnie odbierze firma specjalizująca się właśnie w tym zakresie, czyli w recyklingu drukarek . Jeżeli ktoś wymienia starą drukarkę na nową, bez względu na powód to może mieć pewność, że nigdy już nie powróci do dawnego urządzenia. Dlatego składowanie go w magazynach i innych pomieszczeniach jest nierozsądne i zarazem bez sensu.