Planujesz zakup niszczarki do dokumentów, ale nie wiesz jak się do tego zabrać. Dobrze trafiłeś. W tym wpisie pomożemy Ci ogarnąć chaos oferty rynkowej. Opiszemy kilka głównych kryteriów, które warto uwzględnić przed wyborem konkretnego modelu, tak by zakup okazał się trafny w stosunku do Twoich potrzeb.

Stopień bezpieczeństwa danych – paski czy ścinki?

Przypomnijmy o jednej może oczywistej sprawie, ale ta tyle ważnej, że warto ją podkreślić. Niszczymy dokumenty nie tylko dla wygody, ale także, a może przede wszystkim dlatego, że prawo zobowiązuje do ochrony danych osobowych i poufnych informacji. Wyciek danych poza firmę czy organizację może mieć bardzo poważne konsekwencje prawne oraz finansowe. W zależności od stopnia tajności dokumentów, wyróżnia się siedem poziomów ochrony danych, co w szczegółach definiuje wydana w 2012 r. norma DIN 66399.

Przed wyborem właściwego urządzenia warto zapoznać się ze szczegółami regulacji zawartych w normie DIN 66399, ponieważ stosują się do niej wszyscy wiodący producenci na świecie. W szczególności ważne będzie odpowiedzenie sobie na pytanie: czy zgodnie z kryteriami normy potrzebować będziemy niszczarki zwracającej dokumenty w formie pasków czy też ścinek? Niszczarki tnące na paski są bardziej wytrzymałe, wydajne i służą dłużej, natomiast tnące na ścinki są bezpieczniejsze, ale też droższe.

Więcej informacji o kryteriach zawartych w normie DIN 66399.

Jaka wydajność niszczarki będzie odpowiednia?

Wydajność niszczarki to nic innego jak ilość arkuszy papieru, jaką urządzenie jest w stanie jednorazowo zniszczyć. To jedno z najważniejszych kryteriów, bowiem od niego zależy czas, jaki będziemy musieli poświęcić na „podanie” niszczarce dokumentów przeznaczonych do przemielenia. Na użytek osobisty lub do małego biura wystarczy niszczarka obsługująca jednorazowo 5-kartkowy plik dokumentów, do większych biur przyda się obsługa ponad 10 arkuszy w jednym czasie.

Warto też wspomnieć o istnieniu niszczarek z trybem ciągłym, które nie wymagają okresu schładzania, zatem są w stanie pracować bez straty czasu. Znajdą swoje zastosowanie w korporacjach i bardzo dużych firmach, gdzie potrzeba niszczenia dokumentów ma charakter masowy.

niszczarka

Jak często planujemy niszczyć dokumenty?

Jeśli niszczenie dokumentów to proces bieżący, obejmujący systematyczne niszczenie mniejszej ilości dokumentów, wówczas nie musimy posiadać niszczarki, która poradzi sobie z większą ilością papieru naraz. Natomiast jeśli proces niszczenia ma przebieg masowy, potrzebny będzie model o większych mocach przerobowych.

Niszczarka a wielkość biura

Jeżeli szukamy urządzenia do małego biura, to wystarczy nam model w cenie ok. 400 zł. Taka niszczarka z powodzeniem odpowie na zapotrzebowanie niszczenia 30 arkuszy dokumentów dziennie. Niszczarka do biura średniego, gdzie korzystać z urządzenia będzie ok. 10 osób to wydatek przynajmniej 1000 zł, dostaniemy za tę cenę większą wydajność na poziomie 10-20 arkuszy niszczonych jednorazowo.

Osobnym rozwiązaniem są tzw. niszczarki centralne, znajdujące zastosowanie w korporacjach ze względu na wysokie moce przerobowe. Ich cena będzie też odpowiednio wyższa – 4000, 12000 zł, w zależności od producenta i parametrów. Oprócz dużej wydajności, tego rodzaju niszczarki zaoferują cichą pracę oraz duże zbiorniki na ścinki, względnie paski. Warto przy tym dodać, że ścinki wypełnią zbiornik wolniej, niż paski.