Wraz z wejściem w życie nowej ustawy śmieciowej, obowiązkiem każdego jest segregacja różnego rodzaju odpadów. Przez ten czas zdecydowana większość osób opanowała już zasady sortowania śmieci, dlatego to zadanie nie sprawia już większych trudności. Jednak problem często pojawia się wtedy, gdy mamy do czynienia z odpadami wielkogabarytowymi.

Co zaliczamy do odpadów wielkogabarytowych?

Do odpadów wielkogabarytowych, najprościej ujmując, zalicza się te odpady, które nie mieszczą się w zwykłych pojemnikach na śmieci. Będą to między innymi tapczany, meble czy dywany. Problem z tymi przedmiotami pojawia się w momencie robienia remontu mieszkania lub zmiany wystroju wnętrza. Niestety jeszcze zbyt duża ilość osób nie wie, co ma z nimi zrobić, więc wyrzuca je na śmietniki albo nielegalnie zostawia w lesie.

Warto wiedzieć, że gminy nie tylko odpowiadają za odbiór śmieci wśród mieszkańców, ale także mają obowiązek raz na jakiś czas zapewnić możliwość pozbycia się odpadów wielkogabarytowych. W takiej sytuacji każdy mieszkaniec gminy może oddać niepotrzebne umeblowanie specjalnie wydelegowanemu do tego transportowi. Jeśli chodzi o częstotliwość odbioru odpadów o wielkich gabarytach, jest ona różna. Wszystko zależy od danej gminy, ponieważ to radni decydują, ile razy specjalny transport będzie zabierał tego typu śmieci.

Do frakcji odpadów wielkogabarytowych zaliczamy takie rzeczy jak:

 • wersalki,
 • tapczany,
 • łóżka,
 • sofy,
 • pierzyny,
 • krzesła,
 • stoły,
 • biurka,
 • regały,
 • dywany,
 • materace,
 • wózki dziecięce,
 • fotele,
 • meble ogrodowe,
 • duże zabawki,
 • płyty meblowe,
 • rowery,
 • duży sprzęt sportowy,
 • suszarki na pranie,
 • deski do prasowania,
 • stolarki okienne.

Odpady wielkogabarytowe to odpady komunalne, które powstają w naszych domach, ale ze względu na swoje duże rozmiary nie mogą być wyrzucone do pojemnika na pozostałe śmieci, worków czy kontenerów.

Gdzie można wywieźć gabaryty?

Jeżeli oczekiwanie na transport gminny trwa zbyt długo, można samemu wywieźć śmieci do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Tam bez udzielenia jakichkolwiek opłat śmieci zostaną przyjęte, a ich właściciel pozbędzie się zalegających i zbędnych rzeczy.

Jak wygląda w praktyce odbiór przez gminy odpadów wielkogabarytowych? Gminy zwykle proszą mieszkańców domów jednorodzinnych o wystawienie odpadów przed budynki tak, aby firmy, które je zbierają miały łatwy do nich dostęp. Z kolei mieszkańcy domów wielorodzinnych zazwyczaj zostają poproszeni o składowanie odpadów w odpowiednio wyznaczonych do tego miejscach, na przykład w kontenerach przy śmietnikach. Często takie pojemniki stoją kilka dni, aby umożliwić mieszkańcom swobodne opróżnienie swoich domów, często też i piwnic, ze zbędnych rzeczy.

Co nie zalicza się do odpadów gabarytowych?

Nie wszystko jednak zaliczane jest jako odpad wielkogabarytowy. Istnieją takie przedmioty, które nie zostaną wywiezione przez firmę komunalną, a już na pewno nie zostaną przyjęte w punkcie selektywnej zbiórki. Gruz, jaki pozostaje po remoncie z pewnością nie zostanie zabrany przez firmę, ponieważ to obowiązkiem mieszkańca jest dostarczyć go do punktu selektywnej zbiórki. W tym celu wystarczy wynająć odpowiednią firmę, która zapakuje gruz do wielkich worków big-bag i wykona usługę. Podobnie jest z drzwiami i oknami. Muszą zostać z nich usunięte szyby po to, by osoba, która będzie je odbierać, nie skaleczyła się podczas ich wynoszenia. Co istotne wyjęte szyby nie mogą trafić do zwykłych kontenerów, ponieważ nie nadają się do recyklingu ani do pojemników na opakowania szklane. Natomiast powinny zostać przekazane firmie, która zajmuje się recyklingiem tego typu szkła lub trafić do punktu zbiórki odpadów problemowych.

Przede wszystkim musimy dobrze poznać kategorie, na jakie dzielą się odpady. Nie wszystkie duże śmieci wytwarzane w domu to odpady komunalne. Do tego rodzaju śmieci nie zaliczamy części budowlanych i sanitarnych, na przykład: desek drewnianych, belek, panelów, ram okiennych, drzwi, płotów, wanien, umywalek, spłuczek, muszli toaletowych, płytek, grzejników, części samochodowych, rolet, odpadów remontowych, kosiarek.

Urządzenia elektryczne stanowią oddzielną grupę od odpadów wielkogabarytowych. Nie możemy więc wraz z odpadami wielkogabarytowymi utylizować zużyty sprzęt elektryczny. Nie łączymy ich też z odpadami zmieszanymi i segregowanymi – powinny trafić do specjalnych pojemników.

Odpady wielkogabarytowe częstokrotnie stają się uciążliwym problemem nie tylko dla mieszkańców, ale także i władz miasta. Właśnie dlatego tak ważną rolę odgrywają organizowane zbiórki odpadów, które pozwalają na legalne pozbycie się zbędnych przedmiotów o dużych gabarytach.

Odpady wielkogabarytowe – jak się pozbyć?

Jak pozbyć się starej wersalki czy fotela? Rozwiązaniem problemu będzie  kontenerowy wywóz śmieci albo skorzystanie z usług Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Czasami w tych miejscach bezpłatnie przyjmuje się tylko określone ilości odpadów, a za jej przekroczenie naliczana jest dodatkowa opłata. Powinniśmy więc ustalić wcześniej jaką liczbą tego typu przedmiotów dysponujemy i przeczytać regulamin lokalnego punktu.

Niektórzy pozbywają się odpadów wielkogabarytowych na własną rękę, ale taki wywóz może być dość uciążliwy. Nie każdy dysponuje odpowiednim pojazdem do przewożenia takich przedmiotów. Jeśli warunki nie pozwalają ci na samodzielne dostarczenie śmieci do PSZOK, skorzystaj z pomocy firmy, która wynajmuje kontenery na odpady. W ten sposób pozbędziesz się niepotrzebnych odpadów wielkogabarytowych szybko legalnie i zgodnie z prawem.

Firmy wywożące tego typu śmieci dysponują specjalnym wyposażeniem, takim jak kontenery o różnych pojemnościach, big bagi, samochody ciężarowe oraz cięższy sprzęt. Zazwyczaj mieszkańcy informowani są o wystawieniu kontenerów na kilka dni. Mają wtedy czas na legalne pozbycie się niepotrzebnych mebli czy dywanów. Następnie śmieci są wywożone do przeznaczonego miejsca i odpowiednio utylizowane.

Teraz wiesz już, czym są odpady wielkogabarytowe, co zaliczamy do nich oraz czym one nie są. To różnego rodzaju niepotrzebne meble, materace, ale też duże zabawki dziecięce, rowery i suszarki na pranie. Wiedza na temat poszczególnych kategorii odpadów pomoże ci odróżnić odpady wielkogabarytowe od budowlanych i sanitarnych. Bądźmy odpowiedzialni za wytwarzane śmieci i pozbywajmy się ich w odpowiedni sposób.

Skorzystaj z naszych usług !

[ut_button color=”theme-btn” target=”_self” link=”https://esbud.pl/oferta/wywoz-mebli/” size=”small” shape=”round” ]WYWÓZ MEBLI[/ut_button]