Statystyki pokazują, że z roku na rok produkujemy coraz więcej odpadów. Ogromną część z nich można powtórnie wykorzystać, dzięki segregacji śmieci. Mimo tego wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważny jest podział odpadów we własnym gospodarstwie domowym. Jakie płyną z tego korzyści? Dlaczego warto nagłaśniać ten temat? Poznaj odpowiedzi.

Po co segregować śmieci?

Recykling to skuteczna metoda przetwarzania śmieci, dzięki której dbamy o zachowanie równowagi pomiędzy rozwojem naszej cywilizacji a stanem środowiska. Nie zmniejszamy zasobów naturalnych Ziemi. Wręcz przeciwnie, odzyskujemy i ponownie wykorzystujemy materiały.

Każdy z nas ma obowiązek podziału odpadów powstałych w domu. Warto jednak nie traktować tego nakazu jedynie jako przykry wymóg unijny, ale dostrzegać korzyści, jakie z niego wynikają. Po co segregować śmieci? Dajesz w ten sposób surowcom szansę na ponowne wykorzystanie. Pamiętaj, że wiele przedmiotów codziennego użytku pochodzi z odzysku – papier toaletowy, serwetki, zeszyty.

Segregacja śmieci to wbrew pozorom nic trudnego. W każdej kuchni powinny znaleźć się kosze w odpowiednich kolorach, które ułatwią podział odpadów.

Segregacja odpadów – kolory pojemników:

 • niebieski kosz przeznaczono na papier,
 • zielony pojemnik na szkło,
 • żółty na metale i tworzywa sztuczne,
 • brązowy na bioodpady,
 • czarny na odpady zmieszane.

Czy warto segregować śmieci?

Dlaczego warto segregować śmieci? Oto główne powody.

 • Rozdzielając odpady we własnym gospodarstwie domowym – ograniczasz tony, które zanieczyściłyby środowisko, niosąc zagrożenie dla życia i zdrowia
  ludzi oraz zwierząt.
 • Zmniejszasz zużycie surowców naturalnych, ponieważ produkty wracają do klientów po recyklingu.
 • Poprawiasz jakość życia osób, które żyły wcześniej w zanieczyszczonych środowiskach.
 • Uczysz swoje dzieci prawidłowych zachowań, przyczyniasz się do poprawy stanu planety w przyszłości.
 • Sprawiasz, że zwiększa się świadomość ekologiczna ludzi.
 • Stajesz się rozważnym konsumentem, dokonującym wyborów korzystnych dla środowiska.
 • Zmniejszasz ilość nielegalnych wysypisk śmieci.
 • Segregacja odpadów daje szansę na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Zalety segregacji śmieci

Stosując się do ogólnych zasad dotyczących segregacji odpadów, nie tylko unikasz kar i mandatów za nieprzestrzeganie przepisów unijnych. Co ważniejsze, zmniejszasz ilość śmieci, dzięki czemu nie zalegają one później w lasach, na plażach i parkach.

Segregacja odpadów zapewnia:

 • oszczędność miejsca na składowane śmieci,
 • oszczędność energii, paliwa, węgla,
 • mniejsze zanieczyszczenie powietrza i wód gruntowych,
 • zminimalizowanie liczby wycinanych drzew,
 • zmniejszenie degradacji zielonych obszarów.

Czy segregacja śmieci się opłaca?

Wiele osób niechętnie segreguje śmieci. Tłumaczą się brakiem czasu czy nieznajomością zasad dotyczących podziału odpadów. Twierdzą, że działanie jednej osoby, nie przyczynią się do wielkich zmian. Jednak trzeba przyznać, że takie myślenie jest błędne. Kto chciałby żyć w brudnym mieszkaniu, w którym nie myto okien od lat, a naczynia nie mieszczą się w zlewie? Podobnie należy patrzeć na Ziemię, która także jest naszym domem i na jej stan ma wpływ każdy z nas. Nie myślmy tylko o sobie. Odpady, które zostały wcześniej posegregowane, łatwiej jest poddać recykligowi, ułatwiamy więc pracę innym. Ponadto przyczyniamy się do poprawy stanu środowiska i jakości życia przyszłych pokoleń.

Oszczędność dzięki segregacji śmieci

Dlaczego segregujemy śmieci? Powodów jest wiele. Skłaniać nas do tego może nie tylko chęć troski o własne środowisko, ale też względy ekonomiczne. Czy wiesz, że opłata za odbiór odpadów segregowanych od osoby, może być nawet 4 razy niższa niż za odpady niesegregowane? To kolejny argument przemawiający, za wprowadzeniem takiego zwyczaju do swojego domu.

Już wiesz, dlaczego warto segregować śmieci. Rób to z myślą o sobie, domowym budżecie, ale też roślinach, zwierzętach i przyszłych pokoleniach. Badania pokazują, że dotychczas selekcję odpadów przeprowadzało tylko 66% Polaków. Jak widać, mamy nad czym pracować. Staraj się poszerzać wiedzę na temat podziału śmieci i edukować swoje otoczenie. Bądź odpowiedzialny i ucz swoje dziecko dokonywania świadomych wyborów.

Pokaż mu z których produktów należałoby zrezygnować, biorąc pod uwagę opakowanie, a które wybrać, by zaoszczędzić miejsca na składowiskach odpadów. Pamiętaj, że segregacja śmieci przynosi same korzyści. Chociaż początkowo może wydawać się kłopotliwa, szybko wejdzie ci w nawyk.