Ekologia w firmie – na co zwracać uwagę?

1 października 2020
1 października 2020 Esbud

Ekologia w firmie jest bardzo pozytywnym zjawiskiem. Takie działania pozwolą nie tylko zadbać o środowisko, ale również poprawić sytuację finansową firmy pod względem oszczędności, jakie można uzyskać dzięki ekologicznym nawykom.

Najważniejszym elementem zmiany funkcjonowania biura z dotychczasowego na ekologiczne jest świadomość osób zajmujących najwyższe stanowiska w przedsiębiorstwie. To oni są odpowiedzialni za wdrożenie zmian i edukację pracowników.

Podstawy ekologii w firmie

Na co zwrócić uwagę przy przemianie biura?

Po pierwsze makulatura

W dużych firmach codziennie produkuje się tony zużytego papieru. Jeśli druk jest naprawdę potrzebny warto zastanowić się, jak można zminimalizować użycie papieru. Najłatwiejszym sposobem jest drukowanie dwustronne, zamiast jednostronnego, tradycyjnego wydruku. Ważne jest również by nie drukować wszystkiego jak leci.

Maile można archiwizować na komputerze, a jeśli podczas czytania na komputerze oczy zbyt szybko się męczą, wystarczy po prostu powiększyć znaki. Zapisane bądź zadrukowane jednostronnie kartki powinno się ponownie wykorzystać z drugiej, czystej strony do pisania notatek „na brudno”. W tym celu dobrze jest umieścić przy każdym stanowisku pracy pojemnik na takie kartki. Po upływie określonego w ustawie czasu o przechowywaniu różnego rodzaju ważnych dokumentów, umów czy rachunków, stosy papieru lepiej oddać wyspecjalizowanej firmie, która zajmuje się recyklingiem, niż wyrzucić je samemu. W ten sposób ma się pewność, że dokumenty ulegną poprawnemu zniszczeniu, uzyskując przy tym pewność, że dokumenty zostały bezpiecznie zutylizowane.

Oszczędność na wodzie

Przy nowej ekologicznej odsłonie biura warto też zadbać o wodę, a także prawidłowe oświetlenie. Wodę można zaoszczędzić w prosty sposób nawet w wielkiej korporacji. Po pierwsze ważne jest uszczelnienie wszystkich rur i kranów. Na te ostatnie można także założyć końcówki oszczędzające wodę. Wymiana spłuczek na te, które dozują ilość wody również będą dobrym rozwiązaniem. Dodatkowo, naczyń w firmowej kuchni nie powinno się zmywać pod bieżącą wodą. W przypadku zmywarki, trzeba poczekać aż cała się zapełni.

Ekologiczne korzystanie z prądu w firmie

Z kolei wybierając oświetlenie, warto zainwestować w żarówki energooszczędne. Ciekawym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest pomalowanie ścian pomieszczenia na jasne, ciepłe barwy. Razem z białym sufitem światło będzie się lepiej odbijać, przez co pomieszczenie stanie się jaśniejsze. Warto też pamiętać, że praca przy świetle dziennym jest bardziej komfortowa niż przy sztucznym.

Istotnym elementem wyposażenia biura są wszelkiego rodzaju sprzęty elektroniczne. Jeśli przerwa podczas pracy trwa dłużej niż 30 minut należy wyłączyć komputer lub przestawić go w stan hibernacji. Automatyczny wygaszacz ekranu wcale nie powoduje zmniejszenia zużycia energii! Dobrym rozwiązaniem w firmie jest także wymiana drukarek. Wbrew pozorom drukarki atramentowe są bardziej ekologiczne niż laserowe. Te ostatnie podczas druku emitują dużo metali ciężkich szkodliwych dla życia człowieka oraz dla środowiska. Także ze względów ekonomicznych wygrywa drukarka atramentowa, dzięki której w skali roku można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych na wymianie tonerów.

Utylizacja zużytych sprzętów

Jeśli drukarka, kserokopiarka lub inny sprzęt biurowy się już zużyje lub zepsuje, warto oddać go do firmy zajmującej się recyklingiem sprzętu elektronicznego, która zniszczy dane urządzenie bez szkody dla środowiska.

Oprócz sprzętów, najważniejszym elementem wyposażenia każdego stanowiska pracy są oczywiście meble. Mało kto zdaje sobie sprawę, że one oraz inne urządzenia są pokryte lakierami, które zagrażają zdrowiu. Wytwarzane przez nie lotne związki organiczne obniżają jakość powietrza w biurze, prowadząc do złego samopoczucia pracowników, a nawet i przewlekłych chorób. Kupując nowe urządzenia do biura, warto zwrócić uwagę na oznaczenia podane na opakowaniu, zaś utylizację starych mebli i sprzętów warto zlecić firmie recyklingowej.

Recykling śmieci

W firmie nie może także zabraknąć recyklingu. W dogodnych miejscach dla pracowników, powinny znaleźć się odpowiednie pojemniki do segregacji śmieci. Kropką nad i jest ustawienie w biurze roślin, które choć są niepozorne, pełnią bardzo ważną funkcję. Pochłaniają one wszelkiego rodzaju szkodliwe substancje lotne znajdujące się w farbach i lakierach pokrywających ściany i czy inne sprzęty. Warto więc pozwolić pracownikom mieć swoją roślinkę na każdym stanowisku pracy.

Dbanie o ekologię w pracy to podstawa do wyrobienia codziennych nawyków chroniących środowisko. Wymiana biurowych sprzętów i proste wskazówki dotyczące prawidłowego użytkowania różnego rodzaju urządzeń i przedmiotów, sprawią że wszystkim w około będzie żyło się lepiej. Mała zmiana może być wielkim krokiem do poprawy samopoczucia pracowników, a także do wzrostu wydajności ich pracy.

Przeczytaj inne:
wywóz sprzetu komputerowego RTV AGD Poznań
Problem z niedostateczną ilością odpadów

gdzie-wyrzucic-zuzyte-zabawki
Nowoczesne technologie, czyli elektrośmieciowe zabawki

czego-nie-wolno-palic-w-piecu
Nie pal tego w piecu!

Zamknij