Kiedy nasza lodówka czy pralka coraz częściej szwankują, a my nie chcemy wydawać już pieniędzy na bezskuteczne naprawy, decydujemy się na zakup nowego sprzętu. Wtedy najczęściej pojawia się pytanie – gdzie wyrzucić lub oddać elektrośmieci? Wszyscy jesteśmy również użytkownikami baterii czy żarówek i regularnie je zmieniamy.
Ale czy z pewnością wyrzucamy je w przeznaczonym do tego miejscu? Lepiej, abyśmy znali zasady pozbywania się takich akcesoriów – w innym wypadku może wiązać się to z tragicznymi konsekwencjami dla środowiska i naszego portfela, ponieważ kara za nieodpowiednie obchodzenie się z e-odpadami może wynosić nawet pięć tysięcy złotych.
Spis treści
Co to są elektrośmieci?
Elektrośmieci to szeroko pojęty sprzęt elektryczny i elektroniczny, który jest przeznaczony do utylizacji. Nazywane są również odpadami niebezpiecznymi, ponieważ zawierają liczne substancje szkodliwe. Cechą charakterystyczną elektrośmieci jest to, że wyciek chemikaliów pochodzących z tych odpadów i wniknięcie ich do gleby, powoduje tragiczne skutki dla naszego środowiska.
Do elektrośmieci zaliczamy m.in. popsuty czy nieużywany sprzęt – drukarki, monitory, lodówki, tostery, żelazka, świetlówki, urządzenia klimatyzacyjne, kosiarki, baterie, wiertarki, maszyny do szycia, komputery, telewizory i wiele innych.
Dlaczego należy segregować elektrośmieci?
Na każdym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, który nie nadaje się do wrzucenia do tradycyjnego pojemnika na odpady, znajdziemy charakterystyczny znaczek przekreślonego kosza. Oznacza on, że dany produkt, kiedy już przestanie spełniać swoją funkcję, koniecznie musi zostać zutylizowany zgodnie z zasadami wyrzucania elektrośmieci.
Dlaczego bezwzględnie powinniśmy przestrzegać zaleceń dotyczących pozbywania się ZSEiE? Otóż elektrośmieci mogą zawierać w sobie szereg toksycznych substancji, m.in. azbest, rtęć, kadm czy związki bromu.
Nie dbając o to, gdzie trafiają odpady tego typu, przyczyniamy się do bardzo złego procederu – przenikania wspomnianych substancji do gleby i wód. Nasze nieodpowiedzialne postępowanie może narazić zdrowie i życie ludzi oraz zwierząt.
Gdzie wyrzucać elektrośmieci?
Elektrośmieci nie mogą zostać wyrzucone do zwykłego kontenera na odpady czy postawione obok niego, ale większość miast, chcąc ograniczyć nieprawidłowe postępowanie ze zużytym sprzętem, często organizuje zbiórki elektrośmieci.
W wyznaczone dni możemy postawić starą pralkę czy kuchenkę mikrofalową przed wejściem do domu, a pracownicy oddelegowani przez miasto, zabiorą nasze śmieci i zawiozą je do zakładu, który zajmie się ich recyklingiem. Kiedy będziemy rozstawać się z wysłużoną lodówką czy telewizorem, nie zapominajmy o usłudze bezpłatnego odbioru sprzętu, która funkcjonuje w wielu miastach.
Gdzie oddać elektrośmieci?
Chcąc pozbyć się elektroodpadów w sposób odpowiedzialny i bezpieczny, mamy kilka możliwości. Zapewne każdy z nas niejednokrotnie spotkał się z niewielkimi kontenerami (np. w markecie czy galerii handlowej), do których możemy wrzucić drobny sprzęt, np. zużyte telefony komórkowe, żarówki czy baterie.
W takich punktach bez obaw zostawimy nasz stary sprzęt, nie martwiąc się o jego dalsze losy. Coraz częściej możemy również natknąć się na podobne usługi w sklepach z RTV i AGD – kupując nowe akcesoria, stare możemy pozostawić w punkcie sprzedaży. Akcje bywają opatrzone dodatkowym rabatem do naszych zakupów.
Wszystkie sklepy wielkopowierzchniowe (powyżej 400 metrów kwadratowych) mają obowiązek przyjęcia od nas akcesoriów, których rozmiary nie przekraczają 25 centymetrów. Nie musimy zatem martwić się przechowywaniem zepsutych pilotów, myszek komputerowych czy żelazek, ponieważ może oddać je w hipermarkecie, bez konieczności zakupu nowego urządzenia.
Sami również możemy zawieźć starą zmywarkę czy monitor do miejskiego zakładu, który zajmuje się segregacją śmieci, recyklingiem czy bezpiecznym przetwarzaniem e-odpadów.
Co się dzieje dalej z elektrośmieciami?
Skoro zużyty sprzęt jest aż tak szkodliwy dla środowiska naturalnego oraz dla człowieka, to zastanawiający może być dla nas dalszy jego los – co się dzieje z elektrośmieciami, kiedy decydujemy się na ich poprawną utylizację?
Niestety, prawdą jest, że akcesoria elektryczne i elektroniczne poddawane są selekcji – oddziela się te niesprawne od tych, które nadal mogą być źródłem wartościowych surowców i okazuje się, że wyłącznie 17% tego typu śmieci może zostać poddana ponownemu przetworzeniu. Pracownicy punktu utylizacji poddają odpady procesowi neutralizacji szkodliwych substancji, a oczyszczone części, których nie da się wykorzystać kolejny raz, trafiają na wysypisko.
Nasza firma oferujemy odbiór i wywóz elektrośmieci w Poznaniu i okolic. Napisz lub zadzwoń do nas i dowiedz się więcej!