Czy zdarzyło Ci się kiedyś zauważyć na produkcie znaki, których znaczenie nie było dla Ciebie wystarczająco jasne? Czy wiesz, że dzięki ich znajomości byłbyś w stanie dokonywać bardziej świadomych wyborów zakupowych?
Spis treści
Czym są ekoznaki?
Mowa o etykietach ekologicznych. Ich obecność na produkcie informuje o jakimś rodzaju przyjazności dla środowiska oraz naszego organizmu. Z punktu widzenia konsumenta, przede wszystkim oferują nam one szybki i godny zaufania sposób na rozróżnienie w trakcie zakupów produktów prawdziwie ekologicznych, od tych które tylko próbują takie udawać.
Najpopularniejsze ekoznaki
Symbole ekologiczne można spotkać na żywności, produktach oraz opakowaniach. Ale uwaga część firm umieszcza na wytworzonych rzeczach pseudo ekoznaki, za którymi nie stoją żadne wiarygodne badania, ani kontrole. Warto zatem zapoznać się, które z etykiet ekologicznych posiadają renomę, wiarygodność, a co za tym idzie realną wartość, potwierdzoną odpowiednią weryfikacją.
EKO – ZNAK
To jeden z najbardziej znanych ekoznaków. Przyznaje go Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. Znak mogą otrzymać zarówno usługi, jak i produkty. Krajowe lub zagraniczne. Wymogiem jest spełnienie surowych kryteriów ochrony środowiska, zdrowia, a także ekonomiczne wykorzystanie zasobów naturalnych.
EKOLAND
Jeden z najpopularniejszych ekoznaków w Polsce. Przyznaje go Polskie Stowarzyszenie Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi. Obecność znaku na żywności oznacza, że przy jej powstawaniu nie wypalano traw oraz dbano o stan wody i gleby, nie używano ciężkiego sprzętu rolniczego. Producenci z tym znakiem nie produkują żywności GMO.
EKOLIŚĆ
Dotyczy produktów unijnych. Jego obecność informuje o braku użycia w czasie produkcji chemicznych środków ochrony roślin, czy syntetycznych nawozów. Ponad 90% składników produktu z ekoliściem kwalifikuje się jako ekologiczne według norm unijnych.
ZIELONE PŁUCA POLSKI
Zielone Płuca Polski to unikatowe przyrodniczo tereny północno-wschodniej części kraju. Znak o tej nazwie przyznawany jest pochodzącym z tego właśnie regionu produktom powstającym zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
ZCRE
Jeśli spotkasz ten znak na żywności, to masz do czynienia z produktem wytworzonym zgodnie z europejskimi normami ekologicznymi. Bez wykorzystania chemicznych środków ochrony roślin oraz nawozów syntetycznych.
RECYKLING
Trzy strzałki informują, że mamy do czynienia z opakowaniem nadającym się do recyklingu, z którego będzie można wytworzyć podobny produkt.
OPAKOWANIE BIODEGRADOWALNE
Ten symbol informuje o tym, że opakowanie nie uwalnia substancji szkodliwych dla środowiska podczas kompostowania i może uczestniczyć w tym procesie wraz z zwykłymi odpadami organicznymi.
ZIELONY ZNAK
Jeden z tych, które mają największą rozpoznawalność, bo też jest jednym z najczęściej stosowanych na świecie. Spotkać go można na butelkach, puszkach i kartonach. Informuje, że producent wniósł wkład na rzecz krajowej organizacji odzysku opakowań.
KRÓLICZEK
Jeżeli dobro zwierząt leży Ci na sercu, to zdecydowanie powinieneś rozglądać się za tym znakiem na kupowanych rzeczach. Oznacza on bowiem, że produkt nie był testowany na zwierzętach. Najczęściej pojawia się na kosmetykach.
BDIH
Kosmetyki naturalne zyskują coraz więcej zwolenników. Jeżeli zatem jesteś wśród tych osób to z pewnością zainteresuje cię znak BDIH. Informuje on, że do produkcji danego specyfiku zostały wykorzystane jedynie naturalne surowce, takie jak ekstrakty ziołowe czy olejki eteryczne. Warto zwrócić uwagę na obecność tego znaku, gdyż nie wszystkie kosmetyki reklamujące się jako naturalne, takie właśnie są.
ENERGY STAR
To swoisty medal dla produktów energooszczędnych. Mogą go mieć laptopy, sprzęt AGD czy urządzenia klimatyzacyjne. Wyróżnienie przyznają amerykańskie agencje rządowe, ale znak ma zasięg globalny. Zerknij na swój laptop, być może posiada właśnie taką naklejkę, obok tej informującej o rodzaju procesora.
ŁABĘDŹ
To oznaczenie, które z pewnością zainteresuje miłośników skandynawskiej jakości. Tym bardziej, że proces przyznawania tego znaku uchodzi za niezwykle wymagający. Otrzymać mogą go produkty, które powstają w warunkach przyjaznych dla środowiska. Symbol Łabędzia spotkać można m.in. na produktach AGD.
STOKROTKA
Jeśli spotkasz ją na produkcie RTV lub AGD to masz do czynienia z produktem pochodzącym z Unii Europejskiej. Produkcja spełnia bardzo ostre wymogi ochrony środowiska.