Choinka to nieodłączny element każdych świąt. Trudno wyobrazić sobie bez niej rodzinny dom, biuro, sklepy czy budynki publiczne. Wprowadza bowiem magiczną atmosferę, zwłaszcza, gdy jest żywa i jej świeży zapach unosi się w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Niestety tuż po Nowym Roku albo święcie Trzech Króli wiele osób chce się jej pozbyć, gdyż drzewko usycha i traci igły. Co zatem zrobić z poświąteczną choinką?

Co można zrobić z choinką po świętach?

Z całą pewnością nie wolno wyrzucać jej do zwykłego śmietnika. Jeśli drzewko było zakupione w doniczce i jest się posiadaczem działki lub ogrodu, można nadać jej nowe zastosowanie. Przede wszystkim owe drzewko można zasadzić wczesną wiosną. Ważne jest, aby w międzyczasie choinka trzymana była w pomieszczeniu, gdzie nie jest zbyt wysoka temperatura, a także zahartować ją przed zasadzeniem.

Natomiast, gdy zakupiona choinka obumiera można wykorzystać gałązki jako izolatora przed zimnem dla innych roślin. Ponadto można rozdrobnić ją na ścinki i użyźnić nimi glebę w ogrodzie. Dzięki takiemu zabiegowi ochroni się ziemię od chwastów i szybkiej utraty wody. Uschnięte choinki nadadzą się również do produkcji ciepła.

Wśród możliwości związanych z pozbyciem się poświątecznej choinki pojawia się także opcja oddania jej do zoo. Taka choinka powinna jednak spełniać pewne wymogi, a mianowicie: musi posiadać igły i być pozbawiona wszelkich ozdób. To istotne, ponieważ oddane drzewka mają służyć zwierzętom jako pokarm lub zabawka. Przed udaniem się do zoo warto jednak się wcześniej skontaktować z obsługą w celu upewnienia się, czy ogród zoologiczny przyjmuje symbol bożonarodzeniowy.

Zakup żywej choinki wiąże się także z obowiązkiem, jaki należy spełnić tuż po zakończeniu okresu świąteczno-noworocznego. To jednak nie zniechęca Polaków, bowiem nic tak nie dodaje uroku świętom, jak zapach żywego drzewka.

Wywóz poświątecznych choinek – gdzie szukać?

Więcej problemu z poświąteczną choinką mogą mieć mieszkańcy bloków nieposiadający ani działki ani ogrodu. Świąteczne drzewko uznawane jest za odpad wielkogabarytowy, więc nie można wyrzucić go do pobliskiego śmietnika, gdyż grozi to otrzymaniem mandatu. Ze względu na utrudnioną utylizację choinek, wiele miast organizuje zbiórki poświątecznych drzewek. W zasadzie odbiór odpadów zielonych leży w obowiązku miasta zgodnie z przepisami o gospodarowaniu odpadami komunalnymi, dlatego warto sprawdzić harmonogram wywozu odpadów i wystawić je w konkretnym terminie we wskazanym miejscu. Najczęściej prosi się mieszkańców, by pozostawiali je przed budynkiem mieszkalnym lub obok śmietnika.