Odpady szklane stanowią blisko 10% wszystkich produkowanych przez polskie społeczeństwo śmieci. Jeśli pomnożyć ten procent przez rzeczywistą liczbę (ok. 10860 tysięcy ton rocznie), otrzymuje się zawrotną kwotę 1086 tys. ton. Zaledwie 30% z tej ilości zostaje przerobione na stłuczkę, czyli materiał, który można poddać recyklingowi, pozostała część trafia bezpośrednio na wysypiska. Czy można temu zaradzić? W jaki sposób wykorzystać powtórnie szklane butelki? Przeczytaj poniższe propozycje!

Co można zrobić ze szklanych butelek?

Nie musisz wykazywać się specjalnymi umiejętnościami, aby zrobić coś funkcjonalnego i jednocześnie estetycznego, na przykład z pozostałych butelek po winie.

1. Minimalistyczny wazon na kwiaty

Najprostszym rozwiązaniem jest stworzenie minimalistycznego wazonu na świeże kwiaty. Wystarczy umyć środek, a następnie napełnić go czystą wodą. Do tak przygotowanego naczynia, będą pasowały rośliny o krótkich listkach, jak choćby margaretki czy astry. Jeśli okażą się za duże, po prostu je obetnij.

2. Zrób własny dozownik do mydła

Drugim ciekawym pomysłem, niewymagającym wielkich umiejętności manualnych jest przerobienie pustej butelki na dozownik do mydła lub płynu do mycia naczyń. Tak jak w przypadku wazonu, najpierw wyczyść butelkę, następnie przełóż wężyk z pompką ze zużytego opakowania po płynie. Napełnij swój nowy dozownik środkiem czyszczącym i zakręć go. Stylowy oraz bardzo modny element łazienki lub kuchni gotowy!

3. Wykorzystaj szklane butelki jako świecznik

Jesienią szybciej zapada zmrok, ciepła Twoim pomieszczeniom dodadzą zapalone świeczki. Ze szklanej butelki wyczarujesz piękne świeczniki. W prostszej wersji, włóż po prostu długą świecę w szyjkę butelki i ustaw na płaskim naczyniu, uważaj na cieknący wosk, ponieważ może on spływać po naczyniu. Trudniejszą wersją jest odcięcie dna i umiejscowienie tea light’u wewnątrz naczynia, choć wygląda to równie efektownie.

4. Lampki nocne z butelek

Kolejnym ciekawym i jednocześnie funkcjonalnym rozwiązaniem dla wykorzystania starych butelek jest przerobienie ich na… lampki nocne! Wystarczy, że wywiercisz otwór przy podstawie i przeciągniesz przez niego kabel zasilający. Poprowadź go aż do szyjki, na jej szczycie umocuj oprawkę, możesz użyć specjalnego kleju. Teraz już tylko pomaluj szkło na wybrany kolor lub puść wodzę wyobraźni i dodaj inne ozdoby (wykorzystaj np. koraliki, kwiaty z filcu, brokat).

5. Zrób karmnik dla ptaków

Zużyte szklane opakowania szybko zmienisz także w karmnik dla ptaków oraz w nowoczesne, samodzielne doniczki. Podajnik do ziarna skonstruujesz podobnie jak lampkę nocną. Butelkę z wywierconym otworem napełnij ptasimi smakołykami, do podstawy przyklej mały spodeczek, szyjkę owiń drutem i powieś na gałęzi.

6. Inteligentne doniczki z butelek

Natomiast tak zwane inteligentne doniczki, wymagają przecięcia pustej butelki w ⅔ jej wysokości. Kiedy wykonasz tę czynność włóż jedną część butelki, szyjką w dół, w drugi fragment. Środek pierwszej, czyli tej z szyjką wyłóż drobną siateczką i przeciągnij przez całą długość szyjki bawełniany sznurek, wypełnij środek ziemią do kwiatów. Teraz napełnij podstawę wodą i wsadź w górną część ulubione rośliny. Gotowe! Już nie musisz pamiętać o podlewaniu. 🙂

Wykorzystaj butelki do DIY i dbaj o środowisko

Szklane, zużyte butelki mogą mieć wiele zastosowań w Twoim domu! Wszystko zależy jednak od tego, ile pracy chcesz włożyć w przygotowanie ekologicznych rozwiązań. Bez względu na to, czy zdecydujesz się powtórnie wykorzystać je np. do przechowywania zimowych przetworów czy zdecydujesz się na jakże modne w tym sezonie projekty DIY, pamiętaj, że Twoje działanie pomoże zmniejszyć ilość szklanych odpadów, trafiających bezpośrednio na wysypiska. Wdrażanie powyższych pomysłów, to nie tylko dobry pomysł na rozwijanie kreatywności, to także świetny sposób na pomaganie naszemu, tonącemu w śmieciach środowisku.