Mówi się, że elektrośmieci zawierają szkodliwe substancje. Podkreśla się również, że negatywnie oddziałują na środowisko. Niestety to prawda. Niewłaściwe postępowanie z elektrośmieciami wiąże się z wieloma zagrożeniami. Warto przynajmniej niektóre z nich poznać.

Chodzi tu głównie o trujące substancje

Nie wszyscy o tym wiedzą, więc warto podkreślić, że zużyty sprzęt elektryczny, czyli tak zwane elektrośmieci to odpady, które zawierają substancje szkodliwe dla ludzi, zwierząt i środowiska. Jakie trujące substancje mogą się w nich kryć? Przede wszystkim – rtęć, ołów, związki bromu, chrom, kadm, nikiel, a także PCB-związki chemiczne, freon oraz azbest.

Substancje te zanieczyszczają glebę, wodę i powietrze. Co najgorsze, mogą prowadzić do licznych dolegliwości zdrowotnych. Zaburzenia wzroku, słuchu i mowy to tylko niektóre z nich. Często prowadzą do uszkodzenia nerek, wątroby i serca, do tego deformują kości, wywołują choroby skóry i liczne schorzenia układu krążenia. Szkodzą także na układ oddechowy i rozrodczy. Mogą mieć wpływ na zamiany nowotworowe.

Wielu ludzi nie dba o to, aby umieścić je w odpowiednim miejscu, przekazać firmie specjalizującej się w recyklingu. Wolą zostawiać stare sprzęty w lasach, rowach i wszędzie tam, gdzie nadarzy się ku temu okazja. Jednak to nie jest właściwe postępowanie. Elektrośmieci, które się rozkładają, w ostateczności prowadzą do zatrucia ludzi i zwierząt. Warto o tym pamiętać.

Elektrośmieci przybywa

Postęp technologiczny i konsumpcyjny styl życia stały się motywacją do kupowania nowych sprzętów. To automatycznie prowadzi do wyrzucania starych urządzeń. Niestety nie wszyscy robią to mądrze. Wielu ludzi nie ma pojęcia o tym, że umieszczając je w koszu, czy pozostawiając w lesie, czyni nie tylko zło, lecz przede wszystkim przyczynia się do degradacji środowiska. Jedynie odpowiednie zarządzanie odpadami może uratować przyrodę i ludzkość.

Dlatego nie bez powodu mówi się, aby odpowiednio składować elektrośmieci, a właściwie to przekazywać do firm zajmujących się recyklingiem. Tylko firmy z tej branży mają odpowiednią wiedzę, umiejętności oraz uprawnienia do odpowiedniego zagospodarowania tymi odpadami. Niewłaściwe postępowanie w tym zakresie może sprawić, że wkrótce zabraknie wody nadającej się do picia, a gleba przestanie rodzić dobre plony – wszystko to przez zanieczyszczenie środowiska.

Jak przebiega recykling elektroodpadów ?

Elektrośmieci, które lądują we właściwym zakładzie recyklingowym są zwykle rozkładane na czynniki pierwsze. Dzięki temu niedziałające elementy przechodzą przez specjalistyczny proces niszczenia, a te, które są sprawne, ponownie wykorzystuje się do produkcji nowych urządzeń. Ze starych sprzętów coraz częściej konstruuje się nowe, o nieco innych funkcjach i dodatkowych możliwościach. Pomysły w tym zakresie są bardzo różne i ciekawe.

Podsumowując, każdy, kto ma niepotrzebny lub tym bardziej zepsuty już sprzęt – lodówki, pralki, komputery itp. – może się ich łatwo i wygodnie pozbyć. Wystarczy, że skorzysta z usług profesjonalnej firmy recyklingowej. Jej przedstawiciele przyjadą pod wskazany adres i odbiorą wszystko, co potrzeba.

Nie pozostaje wobec tego nic innego, jak zrobić solidny przegląd sprzętu znajdującego się w domu czy firmie, a następnie rozejrzeć się za profesjonalną firmą recyklingową i zapoznać się z jej ofertą.

Skorzystaj z naszych usług !

ODBIÓR I WYWÓZ ELEKTROŚMIECI W POZNANIU