• Post category:Recykling

Szkło jest surowcem wtórnym, który z powodzeniem może zostać ponownie wykorzystany. Do jego produkcji używa się piasku kwarcowego z dodatkiem węglanu sodu i wapnia, a także tlenku boru i ołowiu. Ze względu na swój skład i budowę nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla środowiska, jednak niemożliwe jest także jego rozłożenie, dlatego należy je ponownie przetworzyć. Warto poznać zasady segregowania szkła, by zwiększyć swoją świadomość dotyczącą proekologicznych zachowań i tym samym żyć w zgodzie z naturą.

Zasady segregowania szkła

Aby możliwe było ponowne, 100% zagospodarowanie odpadów szklanych, należy stosować się do oznaczeń znajdujących się na pojemnikach do recyklingu. Szkło kolorowe należy wrzucać do zielonych kontenerów, natomiast szkło bezbarwne do zbiorników z białymi oznaczeniami. Mogą się w nim znaleźć butelki po napojach, a także słoiki wykonane ze szkła odpowiednio barwionego lub bezbarwnego.

Warto jednak pamiętać, by wyrzucać je bez nakrętek, gumowych uszczelek i zacisków. Zabronione jest mieszanie wymienionych rodzajów szkła z świetlówkami i żarówkami oraz porcelaną, ceramiką, fajansem, szkłem żaroodpornym, a także lustrami, kineskopami i szybami, zarówno okiennymi, jak i samochodowymi.

Tego typu produkty mogą zostać przetworzone w hucie, jednak należy zatroszczyć się o ich samodzielne dostarczenie do zorganizowanych punktów zbiórki. Dzięki rzetelnej segregacji tego odpadu mogą powstawać z niego kolejne wartościowe produkty. Dla przykładu – ze zużytych białych butelek czy słoików można wyprodukować nowe, jednak już domieszka innej barwy lub rodzaju szkła może znacznie obniżyć jego jakość.

Pozbywając się szkła należy je posortować wg kolorów i przeznaczenia. Warto zaznaczyć, że nie ma obowiązku mycia go oraz usuwania etykiet. Instalacje hutnicze wykorzystywane do obróbki szkła doskonale poradzą sobie z eliminowaniem zabrudzeń i zanieczyszczeń.

Ponowne wykorzystanie szklanych wytworów

Wyrzucając szkło warto zastanowić się, czy nie znajdzie ono ponownego wykorzystania w gospodarstwie domowym. Część słoików, w których kupowane są gotowe półprodukty z powodzeniem można zastosować do produkcji domowych przetworów. Tym samym możliwe będzie zaoszczędzenie czasu i pieniędzy przeznaczonych na kupno nowych szklanych produktów.

Warto zadbać o odpowiednią segregację wyrobów szklanych, ponieważ zwiększa to szansę na zdrowe i czyste środowisko. Mimo, iż szkło nie ma na nie bezpośrednio destrukcyjnego wpływu, to jednak może zalegać w nim przez długi czas, ze względu na substancje z jakich zostało wykonane.