Pierwsze lata życia to czas, gdy bardzo szybko przyswajamy nowe umiejętności i kształtujemy wzorce. Wiedza, którą zdobędziemy, rzutuje na później podejmowane decyzje i całe dorosłe życie. Warto uczyć dzieci już od najmłodszych lat ekologii i troski o środowisko. Jak wytłumaczyć maluchowi czym jest ekologia?

Ekologia – co to jest?

Termin „ekologia” to połączenie greckiego słowa oíkos, czyli określenia na „mieszkanie”, „gospodarstwo”, „środowisko” z lógos – „słowem”, „umysłem”, „rozprawą”, „wiedzą”. A zatem jest to jedna z nauk zajmujących się przyrodą i stanem naszego środowiska. Opisuje porządek i nieporządek w otaczającym świecie i wyjaśnia, jak dbać o planetę, która jest naszym domem.

Czym zajmuje się ekologia?

Ekolodzy zajmują się badaniem struktury i funkcjonowania przyrody. Obserwują zmiany zachodzące w ekosystemie i pomagają w opracowywaniu norm ochrony środowiska. Ekologia to szukanie powiązań między organizmami. Celem jest poczucie odpowiedzialności za stan planety i uświadomienie, że wszystko pochodzi od przyrody.

Jeśli chcemy nazwać swój styl życia ekologicznym, musimy dbać o środowisko, które jest naszym domem. Warto pielęgnować zwyczaje takie jak:

 • Segregacja śmieci, wyrzucanie ich do odpowiednich koszy na odpady,
 • rozsądne i przemyślane zakupy,
 • mycie owoców i warzyw przed spożyciem,
 • oszczędność prądu oraz wody,
 • sprzątanie psich odchodów.

Ekologia – moda czy konieczność?

W ostatnich latach można zauważyć, że podejście ekologiczne do różnych spraw stało się modą. Coraz więcej osób rezygnuje z kupowania plastikowych naczyń, popularne staje się noszenie odzieży używanej oraz tryb „zero waste”, czyli życie bez wytwarzania śmieci. Czy to chwilowy trend? A może troska o środowisko jest koniecznością?

Okazuje się, że obecnie nasza planeta znalazła się w tak krytycznym stanie, że zmiana trybu życia na bardziej ekologiczny jest wręcz koniecznością. Czy jest coś złego w modzie na bycie eko? Bynajmniej. Oczywiście nie powinniśmy skusić się na każdy produkt eko. Czasami to tylko chwyt marketingowy. Aby nasze działania przynosiły korzyść planecie, musimy być świadomymi konsumentami – czytać składy i sprawdzać pochodzenie wybieranych marek.

Jak wytłumaczyć dziecku czym jest ekologia?

Jak nauczyć dziecko żyć w zgodzie z naturą? Musimy przekazywać mu wiedzę stosownie do wieku. Nawet bardzo małe dzieci możemy nauczyć ekologicznych zachowań. Na przykład, jeśli nie bawi się już zabawką, warto zaproponować oddanie ją komuś innemu zamiast wyrzucania do śmietnika. Czego jeszcze warto nauczyć malucha?

 • Oszczędzanie wody – podczas mycia zębów dziecko powinno dokładnie zakręcać kran, gdy z niego nie korzysta.
 • Na spacerze z psem należy wspólnie z dzieckiem sprzątać odchody naszego czworonoga.
 • Przy okazji wspólnych zakupów możemy wytłumaczyć dziecku, dlaczego warto kupować warzywa i owoce oraz jak czytać skład poszczególnych produktów.
 • Sortowanie śmieci śmiało można zakwalifikować do dobrej zabawy!
 • Wybierajmy ekologiczne zabawki i ubrania.
 • Kanapkę do szkoły warto zapakować w śniadaniówkę, nie w jednorazowe papierki czy woreczki foliowe.
 • Mądrze gospodaruj jedzeniem. Postaraj się kupować tyle, ile potrzebujesz.
 • Zbieranie śmieci w lesie – to kolejny pomysł na świetną zabawę. Kto zbierze więcej, ten wygrywa!
 • Stwórz zabawki z kartonu, pudełka po butach i innych niepotrzebnych przedmiotów. W ten sposób rozwiniesz w dziecku kreatywność i zachęcisz do ponownego wykorzystania różnych rzeczy.
 • Spędzajcie czas na świeżym powietrzu na przykład w lesie lub własnym ogródku. Przy tej okazji ucz dziecko nazw roślin i zwierząt.

Lepszy przykład niż wykład? Z całą pewnością! Jeśli chcesz nauczyć dziecko ekologicznego stylu życia, musisz sam pielęgnować dobre zwyczaje pod tym względem. Maluchy są bacznymi obserwatorami. Gdy zauważą, że rodzic dba o planetę, z pewnością same też będą chciały to robić. Daj dobry przykład i regularnie rozmawiaj z dzieckiem o potrzebie dbania o środowisko.