Od 3 lat w Polsce obowiązują nowe zasady odbioru odpadów. Na podstawie ustawy śmieciowej każdy ma obowiązek segregacji śmieci oraz wnoszenia odpowiednich opłat za usługę ich wywożenia. Z kolei całym procesem zbiórki i przetwarzania pozostałości zajmują się gminy. Stawki, które należy opłacać za taki serwis są zróżnicowane i zależą między innymi od zamieszkiwanego miasta. Ich wysokość może także się zmieniać. Od czego więc uzależnione są opłaty za zbiórkę śmieci?
Spis treści
Stawka stawce nie równa
Stawki w poszczególnych miastach mogą się od siebie różnić. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim zależy to od tego, czy śmieci pochodzą z nieruchomości zamieszkiwanych przez ludzi, czy z budynków, w których działają instytucje publiczne, lokale usługowe i gastronomiczne lub innego rodzaju działalności. W pierwszym przypadku opłata naliczana jest w zależności od liczby mieszkańców, zużytej wody, powierzchni lokalu mieszkaniowego lub od całego gospodarstwa domowego.
W Poznaniu stawkę nalicza się w zależności od liczby osób zamieszkujących dane lokum. Podobnie jest w wielkopolskich miastach i wsiach. Natomiast w innych miastach, takich jak Wrocław czy Gdynia, stawka uzależniona jest od powierzchni mieszkania. Co ciekawe, na minimalną kwotę, jaką należy uiszczać za wywóz śmieci, ma wpływ także wysokość średniego wynagrodzenia w Polsce. W przypadku gospodarstw domowych, cena uzależniona jest także od rodzaju budynku – stawki dla mieszkańców bloków i kamienic zazwyczaj są niższe niż te dla mieszkańców domów jednorodzinnych. Przedsiębiorcy, właściciele sklepów czy chociażby szkoły płacą natomiast stawkę zależną od objętości pojemników. Im więcej zbiorników nazbierają w ciągu miesiąca, tym więcej będą musieli zapłacić. Nowa ustawa miała zmotywować ludzi do segregowania śmieci oraz zaprzestania tworzenia tzw. dzikich wysypisk. Stawki mogą także ulec zmianie w ciągu roku, jeżeli gmina stwierdzi, że nieprawidłowo naliczyła koszt wywozu odpadów.
Pamiętaj!
Decydując się na selektywne zbieranie odpadów należy starannie oddzielać je do specjalnych pojemników lub worków. Aby nie popełniać błędów powinno się zapoznać ze szczegółowymi instrukcjami, które znajdują się na pojemnikach lub specjalnych ulotkach dostępnych w urzędach gmin. Osoby, które zadeklarowały chęć segregacji śmieci, w ramach rekompensaty za ich staranność podczas oddzielania odpadów, płacą mniej niż osoby, które tego nie robią.
Zalety i wady
Największą zaletą tego procesu jest dbanie o środowisko – człowiek wytwarza coraz więcej śmieci, dlatego należy jak najwięcej z nich przetworzyć i wykorzystać ponownie. Dzięki możliwości segregacji, w lasach, na przystankach i innych miejscach coraz rzadziej spotyka się porzucone śmieci. Teraz każdy musi płacić za ich wywóz, wiec nie porzuca ich w miejscach publicznych. Jedyną wadą segregacji jest czas, przeznaczony na oddzielne składowanie odpadów.
Nie tylko papier, szkło i plastik
Mimo, iż segregacja wszystkim kojarzy się głównie z tymi trzema materiałami, dotyczy także innych produktów, takich jak zużyty sprzęt AGD i RTV, opony, gruz oraz inne przedmioty wielkogabarytowe. W każdej gminie istnieje miejsce, do którego można przywieźć takie odpady.
Segregowanie śmieci przez społeczeństwo to mały, ale ważny wkład w ochronę środowiska. To obowiązek, którego nie należy odkładać na później, gdyż to co jest tu i teraz ma ogromny wpływ na stan naszej planety w przyszłości.