Bez względu na to, czy pracujesz w biurze, czy też wypełniasz swoje obowiązki domowe, stykasz się z różnego rodzaju dokumentami, które niekiedy zawierają poufne dane. Musisz mieć pewność, że te ważne informacje nie trafią w niepowołane ręce. Jak niszczyć dokumenty w domu? Poznaj domowe sposoby na prawidłowe usuwanie poufnych druków.

Dlaczego należy niszczyć dokumenty?

Z badań wynika, że większość osób deklaruje usuwanie poufnych papierów, ale znaczna część z nich robi to w nieodpowiedni sposób. Dlaczego należy niszczyć dokumenty? Przedsiębiorstwa produkują miliony druków, a zawarte w nich ważne informacje nie mogą jedynie trafić do kosza. Nieprawidłowa utylizacja powoduje szereg zagrożeń i konsekwencji, z czego właściciele firm i pracownicy nie zdają sobie sprawy. Dane szybko mogą trafić w niepowołane ręce, a wtedy przedsiębiorstwo padnie ofiarą oszustwa. Wielokrotnie zdarzały się sytuacje, w których dochodziło do kradzieży tożsamości i zaciągania kredytów na inne osoby.

Informacje podobnie jak towary w sklepie mogą zostać sprzedane i dostać się w niepowołane ręce. Osoby, których dane zostaną przypadkowo ujawnione, stracą do Ciebie zaufanie i trudno będzie odzyskać dobrą opinię. Ponadto odpowiednie wyrzucanie dokumentacji nie wynika jedynie z poczucia odpowiedzialności danej jednostki, ale jest wymogiem prawnym. Po upływie określonego czasu dokumenty powinny zostać zniszczone. Wszystkie ważne drukowane treści mają też ustalony okres na
przetrzymywanie. Za nieprzestrzeganie obowiązków grozi odpowiedzialność karna.

Czy można skutecznie zniszczyć dokumenty bez niszczarki?

Pamiętaj, że wyrzucenie zgniecionej umowy do kosza nie zapewni bezpieczeństwa Twoim danym. Oszust bez trudu odnajdzie poufne informacje i wykorzysta je do swoich celów. Jak niszczyć dokumenty w domu lub biurze? Warto zakupić lub wynająć niszczarkę do papieru. Taki sprzęt rozdrabnia papier na podłużne paski lub konfetti. Urządzenie daje Ci pewność, że nikt nie dotrze do informacji zawartych w druku. Obecnie dostępne są zarówno niszczarki domowe, jak i profesjonalne, przemysłowe. Podczas zakupu sprzętu zwróć uwagę na pojemność, szybkość i wydajność urządzenia. Poniżej podpowiadamy, jak niszczyć dokumenty w domu.

Domowe sposoby na niszczenie dokumentów

Zastanawiasz się, jak niszczyć dokumenty w domu, jeśli nie posiadasz specjalnego sprzętu? Podpowiadamy, jak to zrobić. Oto wskazówki.

  • Ręczne niszczenie dokumentów – to pracochłonna metoda, która nie zapewnia bezpieczeństwa danych.
  • Spalenie niepotrzebnych dokumentów – możesz wrzucić dokumenty do domowego pieca, jeżeli go posiadasz.
  • Wrzucenie papierów do domowego kompostownika – dokumenty rozkładają się w pryzmie kompostu i dostarczają węgiel wspierający bilans węgla i azotu. Warto wcześniej rozdrobnić papier i przełożyć jego warstwy materią organiczną. Jeśli dokumenty stworzone są z papieru błyszczącego i zawierają szkodliwe chemikalia, nie możesz skorzystać z tej metody.
  • Namoczenie dokumentów w wodzie – to prosta metoda, która wymaga nieco cierpliwości. Papier powinien pozostać w wodzie przez 24 godziny. Po tym czasie bez środków chemicznych pozbędziesz się dokumentów.
  • Rozdrobnienie dokumentów poprzez nożyczki z wieloma ostrzami – to niedroga alternatywa dla niszczarki, ale taka utylizacja zajmuje więcej czasu.
  • Oddanie dokumentów do banku, zaprzyjaźnionej firmy lub instytucji  – zadzwoń i zapytaj, czy udostępniają niszczarki dla zewnętrznych klientów.
  • Skorzystaj z usług firmy zajmującej się niszczeniem dokumentów – jeśli brakuje Ci niszczarki w firmie, nie jesteś skazany na samodzielną utylizację odpadów, rozważ skorzystanie z usług certyfikowanej firmy zajmującej się profesjonalnym niszczeniem dokumentów.

Czy niszczenie dokumentów domowymi sposobami jest bezpieczne?

Już wiesz, jak niszczyć dokumenty domowymi sposobami, by zapewnić bezpieczeństwo Twoim danym. Niszczenie niewielkiej ilości dokumentów zapewne nie przysporzy Ci problemu. Jednak w większej firmie utylizacja druku jest zajęciem czasochłonnym, wymagającym wysiłku. Domowe metody niekiedy zawodzą. Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z naszych usług, zyskasz pewność, że informacje nie dotrą do złodzieja.

Możesz ograniczyć ilość utylizowanych druków poprzez niszczenie jedynie tych część dokumentu, które zawierają poufne informacje. Wytnij część z danymi, a resztę papieru oddaj z innymi materiałami do recyklingu. Drukuj jedynie niezbędne dokumenty. Obecnie wiele umów podpisuje się drogą elektroniczną.

Kradzież tożsamości czy innego rodzaju przestępstwa związane z ujawnieniem poufnych danych to realne zagrożenie, które może przytrafić się każdemu. Zgodnie z wymogami prawa należy zadbać o prawidłowe usuwanie dokumentów. Już wiesz, jak niszczyć dokumenty w domu. Skorzystaj z powyższych wskazówek i miej pewność, że ważne informacje nie trafią w nieodpowiednie ręce. Jeżeli nie jesteś przekonany, że potrafisz skutecznie pozbyć się dokumentów to zdecydowanie polecamy wynajęcie profesjonalnej firmy. Zleć nam niszczenie dokumentów w Poznaniu i okolicach, zapewniamy dojazd na miejsce odbioru i profesjonalne niszczenie wszystkich Twoich dokumentów.