• Post category:Recykling

Niszczenie dokumentacji biurowej nie wynika jedynie z poczucia odpowiedzialności danego przedsiębiorcy. To wymóg prawny, a za łamanie zasad grożą mandaty. Obawiasz się, że ten wymóg będzie generował kolejne koszty w Twojej firmie? Chcesz wiedzieć, dlaczego tak istotne jest przestrzeganie przepisów? Ile kosztuje niszczenie dokumentów? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Niszczenie dokumentów – dlaczego jest takie istotne?

Firmy dysponują drukami zawierającymi dane osobowe i różnego rodzaju dane poufne. Przedostanie się takich informacji, jest realnym zagrożeniem. Jeśli papiery trafią w nieodpowiednie ręce, szybko Twoja firma może stać się ofiarą oszustwa. Bardzo często słyszy się o kradzieży tożsamości lub braniu kredytu na drugą osobę. Przecięte nożyczkami dokumenty wyrzucone do kosza na śmieci łatwo można złożyć. Konieczna jest więc gwarancja utylizacji dokumentów zgodnie z zasadami wskazanymi w przepisach prawa polskiego oraz Unii Europejskiej. Informacje zawierające wrażliwe dane to niezwykle wartościowe zasoby, które często decydują o przewadze konkurencyjnej. Czytaj dalej, a dowiesz się, ile kosztuje niszczenie dokumentów w firmie.

Ile kosztuje niszczenie dokumentów?

Niszczenie dokumentów to popularny sposób na pozbycie się niepotrzebnej dokumentacji. Jaka jest cena takiej usługi? Ile kosztuje niszczenie dokumentów? Cena tego rodzaju usługi zaczyna się od kilkudziesięciu groszy za kilogram w przypadku dużych ilości (zazwyczaj powyżej 1500 kg) papierów do zniszczenia. Mniejsze zlecenia wyceniane są poprzez ustalenie liczby zapełnionych pojemników o pojemności 240 litrów. Zazwyczaj stali klienci mogą liczyć na atrakcyjne zniżki i rabaty.

Z czego wynika koszt niszczenia dokumentów?

Bezpieczne niszczenie dokumentacji daje Ci poczucie bezpieczeństwa i pewność, że druki nie trafią w ręce oszusta. Otrzymujesz certyfikat oraz protokół utylizacji.

Koszt niszczenia dokumentów zależy od czynników, takich jak:

  • Ilość niszczonych dokumentów – im jest ich więcej, tym niższa cena usługi;
  • Transport papierów przeznaczonych do zniszczenia – firma zajmująca się utylizacją druków deleguje wykwalifikowanych pracowników do odbioru dokumentów specjalnym samochodem. Klient może też samodzielnie dostarczyć dokumenty do firmy;
  • Nagranie niszczenia – jeśli poza certyfikatem Klient potrzebuje jeszcze nagrania kolorową kamerą procesu utylizacji, usługa jest droższa.

Koszt odpowiedniej niszczarki do dokumentów

Ze względu na konieczność niszczenia starych papierów rośnie zainteresowanie zakupem niszczarki do domu czy biura. Obecnie to jeden z podstawowych sprzętów poza drukarką. Na rynku możemy znaleźć wiele niszczarek w różnych przedziałach cenowych. Im lepsza wydajność sprzętu, tym urządzenie jest droższe. Podczas zakupu zastanów się ile dokumentów dziennie albo miesięcznie
będziesz utylizować, jak wiele osób będzie z urządzenia korzystać i jakiego rodzaju druki planujesz niszczyć. Poza wydajnością istotne jest także bezpieczeństwo i komfort pracy. Jeśli zamierzasz utylizować dokumenty zawierające informacje poufne, weź pod uwagę modele gwarantujące niszczenie zgodnie z klasyfikacją normy DIN, która określa rozmiar ścinki dla danego rodzaju dokumentów. Cena niszczarki to maksymalnie kilkaset złotych.

Koszt prowadzenia działalności i utrzymania norm bezpieczeństwa

Zakup niszczarki nie jest jedynym wydatkiem związanym z utylizacją dokumentacji biurowej. Przedsiębiorca musi brać także pod uwagę koszty zwrotu z zaangażowanego kapitału (ROI). Ponadto właściciel firmy opłaca koszty energii, a także płaci za worki na śmierci. Trzeba liczyć się też z koniecznością dokonywania ewentualnych napraw i utrzymywaniem sprzętu w odpowiednim stanie.

Inne koszta związane z niszczeniem dokumentów

Innym kosztem związanym z niszczeniem dokumentów w firmie jest czas pracownika wykonującego zadania związane z utylizacją druków. Jeśli miesięcznie niszczysz 250 kg papierów, jedna osoba potrzebuje 16 godzin na realizację tego celu, a właściciel musi zapłacić przynajmniej 298 zł (biorąc pod uwagę, że 1 godzina płacy minimalnej to 18,6 zł brutto razem z obciążeniami socjalnymi). Pracownik musi wyjąć dokumenty z segregatorów i koszulek i przenieść je do miejsca, gdzie będą utylizowane. W tym czasie nie jest w stanie wykonywać żadnych innych obowiązków służbowych.

Jesteś właścicielem firmy i masz świadomość, że dokumentacja biurowa wymaga odpowiedniej utylizacji? Znasz przepisy mówiące o ochronie danych osobowych i wiesz, że musisz pozbyć się druków we właściwy sposób? Chcesz ograniczyć koszty związane z niszczeniem papierów firmowych?

Oferujemy profesjonalne niszczenie dokumentów w Poznaniu i okolicach wraz z przyjazdem na miejsce odbioru. Następnie transportujemy je do naszego zakładu i niszczymy przy pomocy niszczarki EBA Tranator. Dostajesz protokół zniszczenia oraz potwierdzenie Karty Przekazania Odpadów.

Pomożemy Ci zadbać o wymagania stawiane w polskim prawie. Zyskasz gwarancję, że wszelkie dane osobowe i wrażliwe informacje zostaną zutylizowane w sposób, który uniemożliwi ich odzyskanie.