Planujesz gruntowny remont, sprzedajesz mieszkanie lub po prostu zamierzasz w zużyte meble na nowe i zastanawiasz się jak zabrać się do tego. Przed podjęciem jakichkolwiek kroków warto dowiedzieć się, jak najlepiej przeprowadzić ten proces.

Dlaczego nie wolno wyrzucić mebli od tak?

Zacznijmy od tego, że meble należą do odpadów wielkogabarytowych. Oznacza to, że nie można wyrzucić ich ot tak do śmietnika, jak puszki po piwie. Za pozbycie się mebli na osiedlowym śmietniku prawo przewiduje możliwość nałożenia mandatu karnego w wysokości do 500 zł.

Co zrobić, jeśli meble nadają się jeszcze do użytku?

Jeżeli meble znajdują się w dobrym stanie, a chcemy się ich pozbyć, bo po prostu mamy inne plany co do wystroju wnętrza, to możemy spróbować takie meble spieniężyć. Oddając je do komisu lub organizując wyprzedaż garażową, choć to drugie rozwiązanie nie jest jeszcze u nas tak popularne jak w Stanach Zjednoczonych. Można także spróbować umieścić ogłoszenie o sprzedaży na lokalnych portalach internetowych lub oddać meble jakiejś organizacji, np. do domu dziecka.

Innym sposobem „przedłużenia życia” meblom będzie przekazanie ich do renowacji. Niejednokrotnie odnowione meble potrafią zachwycać blaskiem jak nowe. A jeśli nie renowacja, to może upcykling? To także nadawanie rzeczom, które nadają się jeszcze do użytku, drugiego życia, ale wymagające kreatywnego podejścia do tematu. Niejednokrotnie w jego rezultacie meble zyskują zupełnie nowe funkcjonalności.

Wywóz i utylizacja mebli

Gdy jednak przeznaczeniem mebli jest utylizacja, to pozostają nam inne opcje. Pierwsza – sprawdzamy kiedy na osiedlu podstawiane są specjalne kontenery dla odpadów wielkogabarytowych. Takie kontenery wystawiane są nie rzadziej niż co dwa miesiące, a w przypadku budynków, w których znajduje się mniej niż pięć mieszkań, co najmniej raz na pół roku. Zazwyczaj pozostają na miejscu przez trzy dni, chyba że zapełnią się szybciej.

Minusem takiego rozwiązania jest konieczność przeniesienia mebli własnymi siłami z mieszkania do wyznaczonej lokalizacji, w której znajduje się kontener. Jeżeli więc zależy nam na czasie, a dysponujemy transportem możemy sami zawieść meble do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Zlecenie firmie zajmującej się wywozem odpadów

A co jeśli nie mamy czasu sprawdzać informacji o terminach wystawienia kontenerów, ani o miejscach zbiórki odpadów? Wtedy z pomocą przyjdzie rozwiązanie dla wygodnych, czyli po prostu zamówienie profesjonalnej firmy, która zajmie się wywozem mebli. Firmy oferują zazwyczaj dwa warianty usługi – wywóz mebli samodzielnie wystawionych przed budynek lub zabranie starych gratów bezpośrednio z mieszkania lub firmy.

Na koniec wspomnijmy jeszcze o jednej bardzo ważnej rzeczy. Pod żadnym pozorem nie likwidujmy nigdy mebli na własną rękę. Rozpalimy ognisko w ogrodzie i puścimy z dymem stary kredens? Pomysł najgorszy z możliwych. Meble bowiem nie składają się w 100% z drewna. Zazwyczaj zawierają także kleje, które podczas spalania wydzielają substancje toksyczne. To z tego też względu zużyte meble nie powinny trafiać na zwykłe wysypiska śmieci.