Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym wszyscy obdarowują się upominkami – są one dobrą okazją, by zrobić prezent również Matce Naturze. Jak możemy to zrobić? Wystarczy nie przyczyniać się do zwiększenia ilości produkowanych przez społeczeństwo odpadów, wśród których prym wiodą w tym okresie opakowania świąteczne. Pokazujemy, w jaki sposób można poddać je recyklingowi.

Różne opakowania…

Butelka wina dla siostry, książka dla szwagra, dla dziecka piłka i pluszowy miś – każda z tych rzeczy zostanie przed wręczeniem zapakowana zupełnie inaczej. Wykorzystuje się w tym celu standardowy papier pakunkowy, organzę, folię, a także kartonowe pudełka. Dochodzą do tego wszelkiego rodzaju wstążki, sznurki oraz kokardki, taśma klejąca i wiele innych dodatków. Pomysły można by mnożyć, ponieważ zależnie od rozmiaru, kształtu i wagi zawartości jest konieczne użycie różnych materiałów. Najlepiej w miarę możliwości wybierać opakowania wielokrotnego użytku lub wykonane z jednorodnego materiału.

…różne kosze!

Mnogość rodzajów opakowań świątecznych pociąga za sobą konieczność dokładnego przemyślenia, w którym powinny się znaleźć. W pojemniku na odpady zmieszane powinny się znaleźć wyłącznie te, które są wykonane z różnych, nierozerwalnie ze sobą połączonych tworzyw oraz styropian. Jeżeli jednak istnieje taka możliwość, należy starannie oddzielić od siebie poszczególne części składowe, na przykład oderwać resztki taśmy klejącej od papieru albo wyjąć przezroczyste okienko z kartonowego pudełka, a następnie każdą z nich wyrzucić do odpowiedniego worka.

Drugie życie opakowań

Trzeba wiedzieć jak segregować powstające przy wręczaniu sobie upominków odpady, ale najlepiej w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, czy nie nadają się one do ponownego wykorzystania we własnym zakresie. Oczywistym rozwiązaniem jest zachowanie opakowania, ponieważ jeśli ma uniwersalny wzór, przy najbliższej okazji można umieścić w nim podarunek dla innej osoby, zamiast kupować w tym celu kolejną paczkę. Te, które zdobią choinki, gwiazdki, czy uśmiechnięta twarz Świętego Mikołaja poczekają w szafie do przyszłego roku. Ponadto skrawki papieru czy kartonu warto podarować pociechom, które chętnie użyją ich do swojej artystycznej twórczości. W ten sposób damy pozostałościom po prezentach drugie życie, równocześnie rozwijając pasję dziecka.

Technologia recyklingu przyszłości

Wiadomo, że niektóre z materiałów będzie trzeba zutylizować, jest jednak nadzieja, że już wkrótce jeszcze więcej z nich trafi do pełnego recyklingu. Naukowcy z angielskiego University of Warwick opracowali innowacyjną metodę przetwarzania niemal każdego tworzywa sztucznego poprzez rozkład w bardzo wysokiej temperaturze bez udziału tlenu. Kto wie, może już wkrótce wszystkie świąteczne opakowania, nawet te zrobione z plastiku, będą hurtowo dekomponowane do podstawowych substancji, które ponownie trafią do obiegu.

Ekologia jest ważna na co dzień, ale również od święta nie wolno o niej zapominać. Atmosfera Bożego Narodzenia zazwyczaj jest jak najbardziej radosna, lecz nie powinna sprawić, że zaczniemy zapominać o swoich obowiązkach względem ochrony środowiska.