Polacy już od dłuższego czasu segregują śmieci. Okazuje się jednak, że jak na razie jest to zaledwie jedna czwarta odpadów. Nie jest to dużo. W wielu krajach segreguje się ich już dwie trzecie. Wszystko wskazuje na to, że mamy jeszcze tylko 3 lata, aby dorównać do tego poziomu. Czy są szanse na powodzenie tego planu? Jakimi konsekwencjami będziemy musieli się zmierzyć, gdy cel ten nie zostanie osiągnięty?

Nowe zasady segregacji odpadów, nowy pojemnik – niebieski, żółty, zielony, czarny i…?

Nie od dziś Poznaniacy segregują śmieci do pojemników znaczonych odpowiednim kolorem. Od dłuższego czasu w standardzie były kubły w kolorze niebieskim, żółtym, zielonym i czarnym. Teraz przyszedł czas na małe zmiany, a właściwie to na mały dodatek w postaci piątego pojemnika, tym razem w brązowym kolorze. Po co i do czego będzie służył? O tym poniżej.

Właściwie Wspólny System Segregacji Odpadów wszedł w życie 1 lipca 2017 roku. Jednak okres przejściowy okazał się dość długi, przez co wielu od razu nie zdecydowało się na zakup dodatkowego pojemnika, co da się zauważyć, spacerując uliczkami wśród poznańskich posesji.

Trzeba zaś podkreślić, że całkiem niedawno rozpoczęto w Poznaniu specjalne akcje i kampanie informacyjne, które mają przypomnieć mieszkańcom o konieczności zakupu brązowego pojemnika na odpady biodegradowalne. Pojemnik ten będzie różnił się od pozostałych. Wykonano w nim podwójne dno oraz specjalne otwory wentylacyjne. To dzięki temu wilgoć jest odprowadzana i bioodpady nie gniją.

Co ciekawe, z brązowego pojemnika mogą zrezygnować osoby, które posiadają kompostownik i zgłosiły to do Gospodarki Odpadami Aglomeracji Poznańskiej. Koszt pojemnika przeznaczonego do zastosowania przy domu jednorodzinnym kształtuje się na poziomie 100-200 zł. Cena ma różnić się ze względu na dostępność pojemników różnej pojemności.

Jak się okazuje, nikt nikogo nie zmusi do zakupu brązowego pojemnika. Jeżeli ktoś uzna, że woli podpisać umowę z firmą wpisaną do rejestru Działalności Regulowanej, która będzie te odpady odbierać osobiście, może pozbywać się śmieci w ten sposób. Trzeba jednak liczyć się z faktem, że w tym przypadku wywóz bioodpadów będzie znacznie droższe.

Jak segregować śmieci i w jakich pojemnikach je umieszczać?

Nowe pojemniki, to nowe zasady umieszczania śmieci. Co można w nich gromadzić? W jaki sposób segregować odpady?

Niebieski pojemnik

Wrzucamy: papier, gazety, czasopisma, torebki papierowe, papier pakowy, pudełka kartonowe i tekturowe, tekturę.

Nie wrzucamy: zabrudzonego i tłustego papieru, papieru z elementem foliowym, papieru termicznego, papieru faksowego i przebitkowego, kartonów po mleku i innych napojach, pieluch jednorazowych, podpasek, pozostałych artykułów higienicznych, worków po materiałach budowlanych, tapet.

Żółty pojemnik

Wrzucamy: butelki plastikowe, kartony po napojach i mleku, butelki plastikowe po płynach, środkach czystości i kosmetykach, zakrętki plastikowe, plastikowe butelki po olejach, plastikowe torebki, worki, reklamówki i wszelkie pozostałe opakowania plastikowe, puszki po napojach i konserwach, metale kolorowe, złom żelazny, folię aluminiową.

Nie wrzucamy: pełnych butelek i pojemników, pojemników po olejach chłodniczych i silnikowych, opakowań po lekach, zabawek, starego sprzętu AGD i elektroniki, styropianu.

Zielony pojemnik

Wrzucamy: butelki i słoiki po napojach i żywności, szklane opakowania po kosmetykach.

Nie wrzucamy: porcelany, fajansu, ceramiki, szkła żaroodpornego, luster, szyb okiennych i samochodowych, witraży, żarówek, lamp neonowych, fluorescencyjnych i rtęciowych, reflektorów, szkła okularowego, ekranów i lamp telewizyjnych.

Brązowy pojemnik

Wrzucamy: obierki, zepsute warzywa i owoce oraz pochodzące od nich odpadki, resztki jedzenia, liście, skoszoną trawę, kwiaty balkonowe i ogrodowe.

Nie wrzucamy: kości zwierząt i ich odchodów, ziemi i popiołu.

Wszystko, co nie nadaje się do umieszczenia w pojemnikach koloru niebieskiego, żółtego, zielonego i brązowego, powinno znaleźć się w czarnym pojemniku. Tu należy wyrzucać odpady zmieszane. Wiadomo jednak, że nie mogą to być takie śmieci jak: elektronika, opony, baterie, akumulatory i leki.

A co z elektrośmieciami?

Poznaniacy już wiedzą, w jaki dodatkowy pojemnik muszą się zaopatrzyć i jakie odpady należy umieszczać w poszczególnych kubłach. Powinni wobec tego też uświadomić sobie, że wszelkie odpady elektroniczne i sprzęt AGD nie może być umieszczony w żadnym z nich.

Odbiorem elektrośmieci zajmują się specjalne firmy, których w Poznaniu i okolicach nie brakuje. Wystarczy posłużyć się popularnym hasłem typu – odbiór elektrośmieci, czy recykling sprzętu elektronicznego.

Warto też wspomnieć, że firmy te z chęcią odbierają stary sprzęt. Statystyki wskazują na to, że Poznaniacy chętnie korzystają z tych usług. Dzięki temu pozbywają się starych urządzeń i tym samym zyskują wolną przestrzeń, a także wspomagają ochronę środowiska.

Aktualnie problemem dotyczącym tego regionu Polski, jeżeli chodzi o śmieci, są stare meble. Na szczęście firmy te „wzięły sprawę w swoje ręce” i oferują mieszkańcom wywóz mebli drewnianych. Samodzielnie odbierają niepotrzebne meble przystosowanym do tego celu transportem.

Znasz już zmiany w zakresie segregacji śmieci? Przygotuj się i rozpocznij segregację, bo Poznaniacy, jak i reszta kraju, mają jeszcze, a może już tylko 3 lata, by się z tym uporać. Jeżeli Polska po upływie wyznaczonego terminu nie będzie segregowała dwóch trzecich śmieci, zmierzy się z wielkimi karami.