Chyba nie ma dziś takiego gospodarstwa domowego, na które nie przypadałby choć jeden komputer. To podstawowe narzędzie pracy, kontaktu z bliskimi i ogromna baza wiedzy. Choć wiele osób przekonało się do laptopów i notebooków jest jeszcze sporo domów i miejsc pracy, w których znajduje się komputer stacjonarny. 

Na rynku co jakiś czas pojawiają się nowe monitory, a ich producenci kuszą konsumentów lepszą jakością obrazu – ci z kolei chętnie wymieniają “stare”, choć sprawne ekrany na nowe, generując w ten sposób miliony ton dodatkowych odpadów. Jaki rodzaj monitora komputerowego wybrać, by jak najmniej zaszkodzić środowisku?

Monitory OLED (Organic Light Emitting Diode)

Wyświetlacz tego rodzaju ekranów jest zbudowany z diod LED, które są wykonane ze związków organicznych! To prawdziwy przełom, za który niestety wciąż trzeba sporo zapłacić. Wszystko jednak wskazuje, że za kilka lat będzie to powszechna technologia zarezerwowana nie tylko dla profesjonalistów. Takie monitory dają ostrzejszy i jaśniejszy obraz, ale przede wszystkim są energooszczędne i przyjazne dla środowiska. Przy ich produkcji nie wykorzystuje się rtęci, co jest bardzo dobre dla środowiska. Niestety żywotność materiałów organicznych jest krótka, przez co trzeba często wymieniać monitory tego rodzaju, generując dodatkowe odpady. Jest jednak światełko w tunelu, gdyż trwają prace nad trwalszymi diodami OLED.

Monitory LCD (Liquid Crystal Display)

Przy budowie takich ekranów wykorzystuje się zwykłe diody LED, które pochłaniają do kilkudziesięciu procent mniej energii niż monitory tradycyjne. Tu również nie używa się rtęci, a ich wykonanie (konkretnie cienka obudowa) pozwala zaoszczędzić miejsce potrzebne do składowania elektroodpadów.

Monitory plazmowe (Plasma Display Panel)

Ekran plazmowy to dwie szyby, między którymi mieści się wiele małych komórek, a puste przestrzenie wokół nich wypełnione są gazem. W skład ekranów plazmowych wchodzi związek chemiczny luminofor oraz plazma. Podobnie jak monitory LCD, te również nie zajmują wiele miejsca, jednak pobierają znacznie więcej energii elektrycznej.

Monitory CRT (Cathode-Ray Tube)

Chociaż ten rodzaj monitorów zapewnia dobrą jakość obrazu pod każdym kątem, to dłuższe patrzenie na niego bardzo męczy wzrok. Ponadto CRT zużywają dużo energii elektrycznej, są ciężkie i duże, a dodatkowo emitują szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne.

Sprzęty elektroniczne produkuje się coraz częściej w taki sposób, by skłonić konsumenta do jego regularnej wymiany. Wiele osób ulega atrakcyjnym ofertom i kupuje nowe monitory komputerowe – co jednak zrobić ze starymi? Mimo że producenci ciągle polepszają technologie na mniej zagrażające środowisku, elektrośmieci wciąż są szczególnie niebezpieczne dla naszej planety. Dlatego zanim zdecydujemy się na wymianę starego monitora na nowszy model, odnajdźmy punkt recyklingu odpadów elektronicznych , w którym profesjonaliści zajmą się bezpieczną utylizacją starego sprzętu i poddadzą recyklingowi elementy zdatne do ponownego użytku.