Co zrobić ze starym telewizorem?

23 maja 2016
Posted in Recykling
23 maja 2016 Esbud

Na wysypiskach zalegają tony śmieci, a w mediach coraz częściej słyszy się, że jest to przyczyna degradacji środowiska. Naukowcy biją na alarm, że szczególnie niebezpieczne są elektrośmieci, składające się z wielu niebezpiecznych dla człowieka substancji. Przykładem tego mogą być stare telewizory CRT, do których produkcji użyto szkodliwe tlenki. Jak zatem wykorzystać szkło ze starych kineskopów, by chronić środowisko naturalne?

Nowe telewizory wypadły stare modele

Wprowadzenie na rynek płaskoekranowych monitorów LCD oraz plazmowych odbiorników telewizyjnych praktycznie w całości wyeliminowało kineskopy CRT i tym samym spowodowało problem z ich utylizacją. Tylko niektóre części starych telewizorów nadawały się do powtórnego wykorzystania, największy kłopot stanowiło do tej pory szkło wykorzystywane do produkcji starych odbiorników. Składowano je na wysypiskach ze względu na szkodliwe substancje, z jakich się składa, między innymi szkodliwe tlenki baru, ołowiu i strontu.

Corocznie na komunalne wysypiska trafiało kilkanaście ton szkła ze starych telewizorów, co przyczyniało się do degradacji środowiska. Metodę neutralizacji szkodliwych związków i ponownego wykorzystania wyrzucanego dotąd szkła opracowali naukowcy z Zakładu Technologii Szkła należącego do Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Krakowie, którzy postanowili wykorzystać je do produkcji płytek podłogowych.

Co można zrobić ze starym telewizorem?

Innowacyjna ceramika powstała w wyniku zmielenia kineskopowego szkła i dodania do niego bazaltu i kaolinu. Ze względu na to, że czysta stłuczka charakteryzuje się dużym współczynnikiem rozszerzalności termicznej, konieczne było dodatnie wymienionych substancji utwardzających. Sekretem skuteczności płytek jest ich obróbka termiczna i wypalanie w specjalnie do tego przeznaczonych piecach. Poddanie działaniu wysokiej temperatury zapobiega wydostawaniu się szkodliwych tlenków na zewnątrz, co potwierdził szereg prób i testów. W ten sposób powstały dwa rodzaje szkliwa: matowe i połyskujące. Oba rodzaje charakteryzują się dużą wytrzymałością i niską ścieralnością, a dodatkowym atutem jest możliwość ich dowolnego barwienia i zdobienia w zależności od gustu konsumentów.

Powtórne wykorzystanie szkła ze starych telewizorów wprowadziło rewolucję na ekologicznym rynku. Zastosowanie go do produkcji płytek ceramicznych przyczyniło się do obróbki i częściowej utylizacji niektórych związków chemicznych zawartych w elektrośmieciach. Przetworzone szkło może być także impulsem do opracowania nowych technologii, przetwarzających zużyte, szkodliwe i pozornie trudne w utylizacji produkty w bezpieczne materiały o nowym zastosowaniu.

Skorzystaj z naszych usług !

ODBIÓR ELEKTROŚMIECI

Przeczytaj inne:
jak-zrobic-wiosenne-porzadki
Sprzątnie domu – od czego zacząć?

nowe grupy zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego 2018
Nowy podział elektroodpadów ZSEE 2018 – 6 grup zużytego sprzętu zamiast 10

co-zrobic-z-blaszanej-puszki
Wykorzystaj ponownie blaszane puszki

Zamknij