Wysypisko śmieci to składowisko odpadów, czyli zlokalizowany i urządzony zgodnie z przepisami obiekt organizowany po to, aby bezpiecznie i z zachowaniem wszelkich norm ochrony środowiska składować na nim wszelkiego typu odpady.

Krótka notka o wysypiskach śmieci

Do pojęcia składowisko odpadów oprócz wysypisk śmieci zaliczamy również wylewisko odpadów ciekłych, wysypisko odpadów komunalnych, a także zwałowiska mas ziemnych.

Wszystkie odpady komunalne mogą być składowane wyłącznie w miejscu do tego przeznaczonym.

Uregulowania prawne w zderzeniu ze statystykami

W Polsce od 2010 roku przepisy Unii Europejskiej nakazują, aby ograniczać ilości odpadów składowanych na wysypiskach śmieci. Przepisy te są bardzo surowe. W przypadku, gdy nie będziemy stosować się do narzuconych reguł zapłacimy bardzo wysokie kary, które sięgają nawet do 250 000 euro dziennie.

Według statystyk Unii Europejskiej w Polsce ilości odpadów komunalnych w przeliczeniu na jedną osobę oficjalnie należą do najniższych w całej Europie.

Procentowa liczba odpadów komunalnych, które trafiają na wysypiska śmieci w Polsce jest ogromna, ponieważ spośród 10-11 mln ton aż 95% tych odpadów dociera właśnie we wskazane miejsce. Przeciętny Polak w ciągu roku wytwarza od 300 do 500 kilogramów śmieci.

Wysypiska śmieci a zagrożenie

Odpady komunalne to mieszaniny wielu materiałów organicznych i nieorganicznych o różnej wilgotności. Jeśli na wysypiskach śmieci zostaną stworzone odpowiednie warunki dla składowanych odpadów, czyli ugniatanie i przykrywanie warstwy odpadów ziemią lub innym materiałem to czas, w którym podlegają one działaniu tlenu bardzo się skraca, co sprzyja zachodzeniu procesów rozkładu beztlenowego.

Nieformalnie bardzo zanieczyszczają środowisko, w którym przebywamy. Niestety kontrolowane wysypisko śmieci to trudny obiekt pod względem architektonicznym, który wymaga ciągłego monitorowania i dużych nakładów finansowych.

Redukujmy odpady!

Zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej i dla dobra nas wszystkich i środowiska, w którym żyjemy konieczne jest ograniczenie liczby wysypisk śmieci poprzez zmniejszenie liczby odpadów. W jaki sposób możemy się do tego przyczynić? Powinniśmy stosować opakowania wielokrotnego użytku, segregować śmieci, stosować recykling, zwiększyć ilość spalarni śmieci oraz liczbę biogazowni, które będą mogły przetworzyć część niepotrzebnej biomasy.

Przedstawia się, że naszym wspólnym celem staje się zmniejszenie liczby odpadów i mądrego gospodarowania nimi. Jednak do tych działań potrzebna jest duża świadomość ekologiczna podyktowana fachową wiedzą.

Na pewno większość z nas widziała ciemny dym z komina sąsiada, czy znajdujący się w rowie worek ze śmieciami. Są to przykłady niewłaściwego obchodzenia się z odpadami.

Jak rozwiązać problem?

Wybierając się na zakupy zabierz własną torbę i nie kupuj kolejnej w sklepie. Na pewno każdy z nas w domu posiada takie z poprzednim zakupów. Zatem od dzisiaj na każde zakupy zabieramy własną torebkę, żeby odpowiednio zadbać o nasze środowisko.

Skoro mówimy już o zakupach to wybieraj produkty bez zbędnych opakowań na przykład owoce nie potrzebują, aby przechować je w foliowych reklamówkach. W tym celu mogą przydać się targi i stragany, które na pewno znajdują się niedaleko twojego domu, skąd owoce i warzywa bezpośrednio trafiają do twojej bawełnianej torby lub koszyka.

Idąc dalej tym krokiem wybieraj się na zaplanowane zakupy z własnym opakowaniem. Na przykład na chleb może to być bawełniany woreczek na pieczywo albo woreczki wielokrotnego użytku, w które spakujesz produkty na wagę. Niby to nic takiego, ale jeśli każdy zacznie tak postępować to na pewno uda nam się ograniczyć ilość odpadów składowanych na wysypiska śmieci. Przyszłość naszej Ziemi jest w naszych rękach!

Krótkie podsumowania na temat wysypisk śmieci

Reasumując produkujemy zbyt dużą ilość odpadów, a skomplikowany system ich zbiórki i odzysku powoduje, że nie umiemy poradzić sobie z tym problemem. Może czas w końcu się tym zająć i zacząć działać w kierunku poprawy naszego środowiska. W jaki sposób każdy z nas może ograniczyć ilość wysypisk śmieci i zminimalizować ryzyko niekorzystnego wpływu na środowisko? Każdy z nas powinien dbać o środowisko, w którym przebywa. Jeśli zaczniemy razem współpracować w sprawach ochrony naszego środowiska to zdziałamy o wiele więcej.