Ograniczanie odpadów – dlaczego tak ważne?

Wszyscy chcielibyśmy żyć w czystym środowisku, oddychać świeżym powietrzem i pić czystą wodę. Każdy może przyczynić się do ograniczenia ilości odpadów, które niosą z sobą liczne zagrożenia ekologiczne. Warto wprowadzić zmiany w swoim domu. Dlaczego to takie ważne? W ten sposób dbamy o czyste środowisko z myślą o przyszłych pokoleniach. Dobre nawyki z czasem stają się codziennością.

Ekologiczny styl życia nie kosztuje dużo, wręcz przeciwnie sprawi, że zaoszczędzimy ciężko zarobione pieniądze. Niestety większość ludzi myśli tylko o sobie. Nie zastanawia się, jak będzie wyglądał świat w przyszłości. Ekologia schodzi na dalszy plan. Skutki to między innymi liczne choroby cywilizacyjne i nadmierna ilość gazów cieplarnianych. Z pozoru błahe rzeczy mogą ocalić naszą planetę. Zapoznaj się z poniższymi radami i pomyśl, co możesz ulepszyć w tych dziedzinach.

Idź na zakupy z własną torbą

Plastikowe reklamówki szybko się zużywają i są kosztowne a szkodliwość polipropylenu dla środowiska jest szeroko znana. O wiele lepszą opcją będzie torba bawełniana, która nadaje się do wielokrotnego użytku. Można ją wyprać i korzystać przez wiele lat.

Ponownie wykorzystuj opakowania

Opakowanie po lodach, kubek po jogurcie, butelka po napoju – nie musisz ich wyrzucać, ale kreatywnie wykorzystać ponownie. Własnoręcznie wykonane naczynia czy flakony będą twoją chlubą.

Kupuj produkty na wagę

Wybierając jedzenie sprzedawane na wagę, zużywasz mniej opakowań, które często są wykonane z plastiku i szkodliwe dla środowiska. Mnóstwo produktów nie potrzebuje folii. Świeże warzywa i owoce na wagę znajdziesz na targach.

Wybieraj długie daty przydatności

Kupuj większe ilości ryżu, makaronu, kasz i mąki. Zwracaj uwagę na daty przydatności i w pierwszej kolejności zużywaj te, które niedługo tracą ważność.

Segreguj odpady

Dzięki segregacji twoje odpady mogą być wykorzystane ponownie, co zmniejsza zużycie surowców naturalnych.

Kupuj odzież używaną

W second-handach znajdziesz mnóstwo niepowtarzalnych, modnych elementów odzieży. Płacisz mniej, a jednocześnie masz satysfakcję, że dobrej jakości ubrania nie trafią na wysypisko śmieci.

Ogranicz ilość zużywanego papieru

Zrezygnuj z drukowania, jeśli nie jest to konieczne. Korzystaj z elektronicznego obiegu dokumentów a jeżeli posiadasz dużo niepotrzebnych dokumentów to zleć profesjonalne niszczenie dokumentów

Dokładnie planuj zakupy

Zanim wyjdziesz z domu, zrób listę rzeczy, które musisz kupić. Dzięki temu jedzenie nie będzie się marnować, a przy okazji oszczędzisz swój czas i skrócisz pobyt w sklepie.

Zmniejsz ilość plastiku

Nie kupuj słomek i jednorazowych sztućców. Unikaj plastikowych opakowań na kosmetyki. Wybieraj naturalne materiały.

Regularnie pozbywaj się niepotrzebnych rzeczy

Masz gitarę, książki czy ubrania, których nie używasz? Ustal, czy będą ci jeszcze potrzebne. Jeśli nie mają wartości praktycznej ani sentymentalnej oddaj je lub sprzedaj.