Jeszcze do niedawna lekkie torby proponowano w sklepach za darmo i można było brać ich tyle, ile tylko potrzeba. Dziś już obowiązują inne przepisy. Od 1 stycznia 2018 roku torby te zostały objęte symboliczną opłatą – opłatą recyklingową. Jak jej uniknąć? Wystarczy zaopatrzyć się w torbę wielokrotnego użytku.

Opłata za torby z tworzyw sztucznych o grubości poniżej 15 mikrometrów

Lekkie torby wykonane z tworzywa sztucznego o grubości poniżej 15 mikrometrów są wciąż dostępne za darmo, ale wyłącznie w przypadku, gdy wykorzystuje się je do pakowania żywności sprzedawanej luzem. Jest to możliwe tylko ze względu na higienę. Dlatego też te same torby nie mogą być przeznaczone do pakowania produktów, które są już zapakowane.

W sytuacji, kiedy przedsiębiorca prowadzi sklep z narzędziami, a co za tym idzie, sprzedaje drobne przedmioty, na przykład śrubki i pakuje je do torebki o grubości do 15 mikrometrów, ma obowiązek za każdym razem pobrać opłatę recyklingową. Tak samo jest w przypadku, gdy sklep specjalizuje się w sprzedaży karmy dla zwierząt proponowanej klientom na kilogramy i pakowanej do tego rodzaju torebek.

Jakie jeszcze torby foliowe podlegają opłacie recyklingowej?

Opłacie recyklingowej podlegają również woreczki wykonywane z tworzywa sztucznego, czyli tak zwane woreczki strunowe. Takiej opłaty zaś nie pobiera się w przypadku sprzedaży lekkich torebek z tworzywa sztucznego w paczkach pakowanych na przykład po około 1000 sztuk. Wówczas nie nalicza się już opłaty od każdej sztuki. Torby te natomiast będą podlegały opłacie recyklingowej w sklepie, w którym to klienci wykorzystają je do pakowania różnych produktów. To oni poniosą ten koszt.

Warto też podkreślić, że tego rodzaju opłata jest pobierana w przypadku, gdy klient wykorzystuje torby do pakowania produktów kupowanych w jednostce handlu detalicznego i hurtowego. Wielu pyta, czy opłacie podlegają torby papierowe, które na przykład służą do pakowania pieczywa. Okazuje się, że nie. Dodatkowy koszt trzeba ponieść jedynie w momencie, gdy wybiera się torby wykonane z tworzywa sztucznego. Tylko one podlegają tej opłacie.

Jak rozliczyć opłatę recyklingową za reklamówki?

To dobre pytanie. Otóż tego rodzaju opłata to dochód budżetu państwa i w związku z tym przedsiębiorca musi ją przekazać w terminie do 15 marca roku następującego po roku, w którym ją pobrał. W takim razie, do kiedy będzie musiał rozliczyć się za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 roku? Na to ma czas do 15 marca 2019 roku.

Podsumowując, lekkie torebki, czyli te o grubości poniżej 15 mikrometrów podlegają opłacie recyklingowej. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy są one sprzedawane w punktach sprzedaży detalicznej, czy hurtowej. Ten sam obowiązek, czyli obowiązek pobierania opłaty recyklingowej mają ci, którzy sprzedają na bazarach i oferują klientom tego typu torebki.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Co najważniejsze, nie ma obowiązku prowadzenia dodatkowej ewidencji pobranych opłat za sprzedane torby. Nie trzeba również sporządzać sprawozdań dla właściwych organów. Pomysły sprzedawców dotyczące sprzedaży torebek z tworzywa sztucznego są bardzo różne. Niektórzy zastanawiali się nad tym, aby samodzielnie ponieść koszty związane z opłatą recyklingową toreb i oferować je klientom za darmo. Jednak nie ma takiej możliwości. Przedsiębiorca prowadzący własny sklep ma obowiązek pobrać tę opłatę od swoich klientów, którzy nabywają te torby. Wszyscy, którzy nie dostosują się do tego wymogu, poniosą karę pieniężną i to niemałą, bo w wysokości od 500 do 20 000 zł.