Ekologia jest tematem, o którym mówi się coraz częściej. Dbanie o planetę stało się modnym trendem, który warto naśladować. Co jednak należy zrobić, żeby móc określać się mianem „eco friendly”? Istnieje kilka prostych zasad, które warto wprowadzić we własnym domu i przyłączyć się tym samym do grona ludzi dbających o środowisko.

Segregacja odpadów

Podstawą postawy eko jest oczywiście segregacja odpadów. Postawienie w domu kilku pojemników na śmieci ułatwi kwestię ich sortowania. Kubły trzeba podzielić na kilka kategorii, takich jak: odpady mieszane, szkło, papier i plastik. Taki podział ułatwi sortowanie i pozwoli wyrobić nawyk segregowania.

Ograniczenie zużycia energii elektrycznej

Aby energia elektryczna nie była marnotrawiona, powinno się całkowicie wyłączać wszystkie urządzenia. Dotyczy to również funkcji czuwania, która wbrew pozorom również podkrada prąd. Najlepszym rozwiązaniem będzie wyłączenie urządzeń elektrycznych z gniazdka. Praktycznym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie zastosowanie listwy z wyłącznikiem, która odetnie prąd od wszystkich urządzeń do niej podłączonych. Jest to szybki i prosty sposób na zmniejszenie rachunków za prąd.

Oszczędzanie wody

W kwestii oszczędności wody, powinno się wybierać kąpiel pod prysznicem zamiast w wannie, czy też mycie naczyń w zmywarce zamiast ręcznie pod bieżącą wodą. Jeżeli nie ma takiej możliwości, lepiej nalać wodę do zlewu, umyć wszystkie naczynia i dopiero opłukać je pod bieżącą wodą. Dla przykładu, naprawa cieknącego kranu to zmniejszenie zużycia wody nawet o 1 700 litrów w skali roku.

Recykling baterii

Następnym działaniem, które może uchronić ziemię przed zanieczyszczeniem, jest utylizacja baterii. Zużyte baterie powinno wyrzucać się w ściśle określonych miejscach – ich skład jest niebezpieczny i pozostawienie ich na zwykłym wysypisku stanowi ogromne zagrożenie ekologiczne.

Używaj toreb materiałowych

W zakresie codziennych czynności warto wyrobić w sobie również nawyk używania materiałowych toreb na zakupy. Posiadanie takiej torby zawsze pod ręką wykluczy zakup foliowych siatek oferowanych w sklepach. Taka reklamówka, według specjalistów, może rozkładać się nawet kilkaset lat. Dobrą alternatywą dla zwykłej siatki będzie również wersja papierowa. Wybór materiałowej torby nie tylko przyczyni się do ochrony środowiska, może również stać się modnym, stylowym dodatkiem.

Wybierz ekologiczny środek transportu

W trosce o ekosystem, warto także rozważyć zastąpienie samochodu jednośladem. Wybierając rower, redukuje się zanieczyszczania emitowane do powietrza, oszczędza się również pieniądze, a przy okazji dba o kondycję. Taki środek transportu sprawdzi się idealnie podczas cieplejszych dni – przejażdżka rowerem do pracy w słoneczny dzień będzie przyjemnością, pozytywnie nastrajającą na resztę dnia.

Bycie eko, wbrew pozorom, wcale nie jest takie trudne i nie wymaga od ludzi wielkiego zaangażowania. Wystarczy przecież zmienić kilka nawyków, aby stać się ekspertem w dbaniu o środowisko. Wprowadzenie małych zmian ma ogromny wpływ na środowisko, które jest źródłem życia.