Ludzka wyobraźnia nie zna granic. Internet wręcz roi się od zdjęć, które pokazują jak twórcze można być w podejściu do tematu recyklingu. Przetwarzanie odpadów staje się w tym wypadku nie tylko elementem stylu życia w zgodzie z naturą, troską o stan przyrody, ale zostaje podniesione do rangi sztuki. Źródła kreatywnego recyklingu mogą być bardzo różne.

Wykorzystaj plastikowe butelki z recyklingu

Czy sadząc kwiaty koniecznie musimy kupować nowe donice? Odpowiedź brzmi – nie. Okazuje się, że przy odrobinie fantazji można urządzić ogród w bardziej ekologicznym stylu. Używając jako donic zużytych butelek po plastikowych po napojach. Wystarczy jedynie wyciąć dziurę w butelce PET, nasypać ziemi do środka, umieścić w niej roślinę i gotowe. Butelki PET to zresztą bardzo wdzięczny materiał do recyklingu. Wraz z zakrętkami z powodzeniem mogą być użyte do najbardziej zmyślnych realizacji: zdobienia murów, parkingowych zadaszeń, stojaków na biżuterię, żyrandoli. Można z nich także wytworzyć portmonetki, karmnik dla ptaków, przybornik na długopisy czy nawet łódkę, która nie zatonie.

Poniższy link zabierze każdego niedowiarka na wizualną ucztę, pokazującą jak wyglądają tego typu realizacje.

Czy można stworzyć meble z recyklingu?

To osobne zjawisko. Przy czym nie mówimy w tym wypadku o tradycyjnym podejściu do recyklingu. Nie pozbywamy się rzeczy, która gdzieś przez kogoś zostanie przetworzona. Chodzi bardziej o to, by przy odrobinie kreatywności nadać drugie życie staremu gratowi, który jako mebel nie nadaje się już do używania. Jednym z popularnych trendów w obrębie recyklingu mebli jest przekształcanie rzeczy tak, by mogły być one wykorzystane inaczej niż w pierwotnym przeznaczeniu. Powstają w ten sposób regały na książki z fortepianów, sofy z wanien, ławki z kredensów.

Oryginalny design w połączeniu z ekologicznym stylem życia znajduje coraz więcej zwolenników. W internecie znaleźć można wiele sklepów internetowych, które oferują regularną sprzedaż mebli z recyklingu, jak również inne elementy wystroju wnętrz, jak chociażby wyroby szklane wykonane z ekranów zużytych smartfonów. Niektóre z marek, jak np. Pentatonic, wypuszczają na rynek specjalne linie mebli wykonanych w stu procentach z odpadów.

Kreatywny recykling z powodu ubóstwa

Co ciekawe, kreatywne pomysły na recykling realizują się nie tylko w krajach wysoko rozwiniętych, gdzie świadomość odpowiedzialności na stan natury jest relatywnie wysoka. Okazuje się, że motywacją do działania może być także bieda, a innowacyjność i kreatywność staje się tu strategią przetrwania.

Na przedmieściach Bombaju to zjawisko stało się na tyle powszechne, że otrzymało osobną nazwę – innowacyjność slumsów. W największym skrócie polega ono na ponownym wykorzystywaniu wszelkich możliwych surowców, do wytwarzania rzeczy, które można sprzedać. Dla wielu ludzi staje się źródłem dodatkowego zarobku. Powstała nawet szkoła, która uczy jak w praktyce wykorzystywać recykling. Przetwarzanie odpadów może mieć różne oblicza.

Rzeczy z recyklingu jako prawdziwa sztuka

Tworzyć dzieła sztuki w ramach recyklingu można także zupełnie intencjonalnie. Czyni tak Michelle Reader, który od ponad dwudziestu lat zajmuje się kreacją rzeźb przy wykorzystaniu mechanicznych elementów zabawek czy zegarów. Znajdowanie materiałów traktuje jako zabawę, zawierającą silny element nieprzewidywalności. Prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych dzieł Readera jest portret rodziny zatytułowany „Siedmiu zmarnowanych ludzi”. Rzeźba została wykonana z odpadów, jakie wytworzyła jedna z rodzin w okresie miesiąca.

Kopalnią ciekawych inspiracji z zakresu kreatywnego recyklingu pozostaję serwisy sprzyjające wizualnemu dzieleniu się zrealizowanymi pomysłami. Warto zatem przeglądać ciekawe profile na Instagramie, Pintereście czy Facebooku, by być na czasie.