Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z faktu, że wyrzucanie śmieci poza wyznaczonymi do tego miejscami jest karalne. Nie można postawić kanapy obok osiedlowego śmietnika i liczyć na to, że ktoś ją wywiezie. Z jaką więc odpowiedzialnością muszą liczyć się wszystkie osoby, które dokonują takich wykroczeń?

Identyfikacja osób podrzucających śmieci

Ludzie, którzy porzucają śmieci w różnych miejscach, często myślą, że pozostaną anonimowi. Okazuje się jednak, iż identyfikacja sprawców wcale nie jest taka trudna. Większość miast czy osiedli ma całodobowy monitoring, kamery znajdują się także na obrzeżach lub przy lasach. Bardzo łatwo jest zatem uchwycić tablicę rejestracyjną oraz wizerunek sprawcy. W przypadku poważnego przewinienia może on zostać wykorzystany przez odpowiednie organy w celu znalezienia przestępcy. Chyba nikt nie chciałby, aby jego twarz zdobiła uliczne słupy i policyjne kartoteki…

Poza tym często śmieci mogą być dość charakterystyczne – wystarczy, że sąsiad widział dane meble u kogoś w mieszkaniu i już z łatwością może wskazać tę osobę. Ponadto często ludzie wśród swoich śmieci zostawiają dane kontaktowe, na przykład na dokumentach czy wizytówkach, więc znalezienie ich jest naprawdę łatwe.

Nie podrzucaj śmieci i zadbaj o środowisko

Wciąż panuje przekonanie, że wspólne oznacza niczyje. Nic bardziej mylnego! Jeżeli chcesz cieszyć się czystymi ulicami, zachwycającymi roślinnością parkami czy komunikacją miejską wolną od nieprzyjemnych zapachów – zatroszcz się o wspólne dobro. Jeśli każdy będzie wyrzucał swoje śmieci gdzie popadnie, przestrzeń publiczna nigdy nie będzie dobrze wyglądała.

Wdzięczna za rozsądne gospodarowanie odpadami z pewnością będzie natura. Brak śmieci w lesie pozytywnie wpłynie na naturalne środowisko wielu organizmów. Dzięki recyklingowi będzie można ponownie wykorzystać odnawialne produkty i tym samym ograniczyć wysyp nieczystości. Pamiętaj, że czyste środowisko jest gwarancją zdrowia jego mieszkańców, czyli także Twojego.

Kary za wyrzucanie śmieci w niedozwolonych miejscach

Jeżeli powyższe argumenty nie przekonują Cię, że warto zadbać o to, by umieszczać śmieci wyłącznie w dozwolonych miejscach, czytaj dalej. Dobrze jest pamiętać, że prawo jednoznacznie chroni środowisko i przewiduje surowe kary za porzucanie śmieci na przykład w lesie czy na ulicy. Takie działanie jest traktowane jako wykroczenie, za które grozi kara w wysokości minimum 500 złotych.

W przypadku udowodnionego wyrzucania większej ilości odpadów na teren zielony, trzeba liczyć się z koniecznością zapłacenia nawet 5 tysięcy złotych lub odrobienia prac społecznych. W razie niewywiązania się z tych obowiązków, można nawet trafić do więzienia na 30 dni. Na pewno nikt nie chciałby trafić tam za takie postępowanie i mieć informacji w dokumentach o odbyciu kary pozbawienia wolności.

Należy pamiętać, że za wywóz odpadów odpowiedzialny jest ich właściciel i to on poniesie karę, jeśli śmieci zostaną umieszczone w niewłaściwym miejscu. Właśnie dlatego nie warto narażać się na mandaty i złą opinię wśród sąsiadów, lepiej skorzystać z profesjonalnych usług, dzięki którym uniknie się nieprzyjemności.