Książka elektroniczna czy papierowa? Która przyniesie więcej korzyści dla środowiska? Którą warto czytać i dlaczego? Poniższe wady i zalety każdej z nich mogą zaskoczyć niejednego czytelnika. Sprawdź je koniecznie.

Książka drukowana – wady i zalety

Popularne stało się stwierdzenie, że aby powstały książki, trzeba wyciąć drzewa i po części faktycznie tak jest, bo przecież papier wytwarza się z drewna. Dane wskazują na to, że z jednego drzewa może powstać jedynie sto 500-stronicowych książek. Tak więc im więcej książek się wydaje, tym więcej drzew trzeba wyciąć, choć niekoniecznie.

Należy pamiętać, że do produkcji papieru nikt nie wycina zdrowych, młodych drzew. Do papierni zwykle trafia drewno pochodzące na przykład z cięć pielęgnacyjnych. W stu procentach nadaje się do tego celu, a zamiast do kompostowni, czy innego miejsca, gdzie zapewne zostałoby zniszczone, jest przekazywane właśnie do zakładów, w których produkuje się papier. Mimo to, fakt, iż książki posiadają papierowe kartki, a papier tworzy się z drzewa, należy zaliczyć ten podpunkt do minusów, czy inaczej wad.

Nie powinno się zapominać o tym, że stare, niepotrzebne już książki można na przykład przekazać na makulaturę. Trafiając automatycznie do papierni, zostaną przerobione na makulaturowy papier toaletowy. Recykling papieru przyczyni się automatycznie do zmniejszenia się zużycia surowców i energii. Możliwość ta jest jak najbardziej, dużym plusem, zaletą książek papierowych.

Zaletą książek jest możliwość dania im drugiego życia. Warto pamiętać, że nie trzeba za każdym razem kupować książek i to nowych. Można wypożyczyć w bibliotece, pożyczyć od znajomego lub kupić, ale używaną. Poza tym po przeczytaniu warto ją jeszcze odsprzedać za rozsądne pieniądze. Nie zapominajmy również, że niepotrzebną książkę można też przerobić na coś innego, czyli wykorzystać upcykling

Zalet kupowania książek papierowych jest wiele i można by właściwie dojść do wniosku, że przewyższają one wady, ale okazuje się, że niekoniecznie. Otóż jednym z głównych minusów kupowania i czytania książek jest to, iż do produkcji papieru zużywa się ogromne ilości chemikaliów. Jednym z nich jest środek do wybielania drewna. Nie można też zapominać, że energię pochłania logistyka – drukowanie i dystrybucja książki drukowanej. Zanim książka trafi na półkę w księgarni, poszczególne jej elementy muszą przejść długą drogę (drewno jest transportowane do papierni, papier do drukarni, książki do magazynu, z magazynu do księgarni). Wszystko to przyczynia się do zużycia dużej ilości energii.

Książka elektroniczna – wady i zalety

Należy uświadomić sobie fakt, iż przechowywanie plików na serwerze, jak to bywa w przypadku ebooków, przyczynia się do zużywania energii. Serwery internetowe niestety potrzebują sporo prądu do chłodzenia. Tak samo energię pochłania sama produkcja czytników. Zanim czytnik trafi w ręce Polaków, musi pokonać bardzo długą drogę.

Same czytniki ebooków też potrzebują prądu. Urządzenie to zwykle ładuje się kilka godzin, a jego bateria wystarcza na kilkanaście godzin, po czy trzeba ładować go na nowo. Osoby, które często i dużo czytają, zużywają dużo energii do ładowania swojego czytnika.

Główną i chyba jedyną zaletą ebooków jest to, że emitują zdecydowanie mniej CO2 w porównaniu z książką drukowaną. Z badań wynika, że cała emisja dwutlenku węgla powstała przez cały okres funkcjonowania czytnika jest utylizowana już po roku użytkowania.

Zwykle już po kilku latach czytnik, który jest urządzeniem elektronicznym, przestaje działać poprawnie. Tym samym staje się elektroodpadem. Powinien wówczas trafić do recyklingu. Z danych jednak wynika, że recyklingowi jest poddawana jedynie jedna trzecia elektroodpadów. Niestety tego typu urządzenia najczęściej trafiają na wysypiska, gdzie są niewłaściwie przechowywane, a to z kolei prowadzi do wielu zagrożeń dla środowiska.

Ciekawe jest tu też to, z czego pewnie wielu nawet nie zdawało sobie sprawy, że ebooków nie można odsprzedawać. Mowa jest o tym w regulaminie. Kupując ebooka ma się prawo do korzystania tylko z tego konkretnego pliku. Odsprzedając czytnik, należałoby wszystkie pliki usunąć. Jednak nie jest to takie proste, nie dla każdego.