Papier to coś, z czym każdy ma styczność codziennie – w szkole, w pracy, w domu. Obojętnie czy w postaci książki, czy rachunku w sklepie – otacza ludzi z każdej strony. Mało osób zdaje sobie jednak sprawę, jak ważny jest dla życia i środowiska, a w związku z tym nie przywiązuje wagi do jego recyklingu.
Spis treści
Ciekawostki o recyklingu papieru
Oto kilka ciekawostek o papierze i jego recyklingu, który pomogą uświadomić problem:
- 30-40 % odpadów komunalnych to papier oraz 50% to odpady biurowe.
- Wyprodukowanie papierowej torby pochłania dwa razy więcej energii niż plastikowej.
- Prawie połowa (42%) światowej wycinki drewna przeznaczona jest do produkcji papieru. Dlatego recykling drewna jest tak bardzo istotny aby ponownie wykorzystać ten surowiec.
- Każde gospodarstwo domowe wyrzuca średnio równowartość 3 drzew w odpadach papierowych rocznie.
- Recykling jednej tony papieru to oszczędność 20 drzew, 20 tysięcy litrów wody i 30 kg zanieczyszczeń powietrza.
Jak zadbać o odpowiedni recykling papieru?
Statystyki te bezsprzecznie dowodzą, że należy dbać o recykling papieru zawsze, kiedy jest to możliwe. Sprawa nie jest trudna, ponieważ służą temu specjalne pojemniki – mają one kolor niebieski. Wrzucać należy do nich gazety, książki w miękkich okładkach lub po usunięciu tych twardych, tekturę, papierowe torebki i worki, a także ścinki drukarskie.
Przed wyrzuceniem należy sprawdzić czy papier nie jest mokry, zatłuszczony lub zanieczyszczony. Najlepiej będzie go złożyć lub rozedrzeć, aby nie zajmował zbyt dużo miejsca. Nie należy też wyrzucać zmieszanego papieru z innymi odpadami.
Warto także pamiętać, że nie każdy wyrób papierowy nadaje się do recyklingu. Do niebieskiego kosza nie powinno się wrzucać lakierowanego lub foliowanego papieru, tapet, kalki, brudnego papieru, artykułów higienicznych i opakowań wielomateriałowych.
Po wyrzuceniu do odpowiedniego pojemnika problem papieru nie zostaje rozwiązany – bardzo dużo zależy teraz od osób zajmujących się recyklingiem. Droga od pojemnika na śmieci do ponownego trafienia na czyjeś biurko jest bardzo długa.
Jak przebiega recykling papieru?
W pierwszej kolejności zgromadzone odpady papierowe poddawane są sortowaniu. Recykling wymaga czystego, odpowiednio posortowanego papieru – nie może zawierać zanieczyszczeń takich jak resztki jedzenia, plastik, metal i inne śmieci, które sprawiają, że staje się ciężki do przetworzenia. Po sortowaniu papier zawijany jest w ściśnięte bale w kształcie prostokątów, co służy maksymalnemu ograniczeniu przestrzeni oraz przydatne jest w późniejszych procesach.
Następnie tak przygotowany papier transportowany jest do papierni, gdzie poddawany jest zgniataniu i rozwłóknianiu. W tym celu przepuszcza się go przez specjalne maszyny – najpierw tną one papier na małe kawałki, następnie poprzez podgrzewanie temperatury mikstury chemikaliów i wody, papier kruszy się na drobne nici celulozy, nazywane włóknem. W dalszej kolejności masa ta jest czyszczona z pozostałych małych zanieczyszczeń, takich jak plastik czy resztki kleju.
Kolejny etap to odbarwianie – potrzebne jest, aby pozbyć się tuszu drukarskiego i materiałów klejących. Najpierw odbarwia się małe partie tuszu wodą w procesie zwanym czyszczeniem. Następnie większe partie odbarwiane są za pomocą bąbli powietrza w procesie zwanym flotacją. Podczas tego procesu papier wrzucany jest do wielkiego pojemnika, gdzie bąble powietrza, mydło i chemikalia zostają wstrzykiwane do masy. Wstrzykiwane powietrze tworzy bańki, które wynoszą tusz i klej na wierzch, czysty papier zostawiając na dole.
Masa celulozowa uzyskana w poprzednich procesach zawsze będzie mieć kolor brązowy. Z tego powodu konieczne jest jej bielenie. Wykorzystuje się w tym celu środki chemiczne takie jak tlen, ozon i nadtlenek wodoru. Znaczenie ma tu też fakt, że wszystkie elementy uboczne tych chemikaliów mogą zostać bez trudu usunięte w oczyszczalni.
Ostatecznie papier zostaje osuszony, a w efekcie gotowy do dalszej obróbki. Choć nie można go recyklingować w nieskończoność, ponieważ za każdym procesem traci on swoje właściwości, to ponowne przetwarzanie to bardzo ważny element oszczędności i dbałości o środowisko.