Co łączy Hilary Clinton, antywirus Kaspersky i prawdopodobnie Twoją firmę? Wszyscy dostatecznie nie zadbali o bezpieczeństwo danych – swoich lub swoich klientów. Zadam Ci pytanie: Czy kiedy wychodzisz z domu zamykasz drzwi na klucz? Dlaczego więc jest tyle firm, które nie dba o dane swoich klientów?

Zastanów się najpierw, jak przechowujesz dane w swojej firmie. To oczywiste, że świat idzie do przodu. To ciągnie za sobą zmiany nie tylko w komunikacji z klientami czy podejściu do pracowników. Zmienia się też możliwość dostania się informacji w niepowołane ręce. Generalnie odchodzi się od papierowych stosów dokumentów na rzecz pendrive’ów, dysków i płyt CD, nawet w polskich urzędach. I to jest jak najbardziej ok, bo ułatwia przeszukiwanie danych i nie zabiera miejsca.

Jednak są też minusy takiego rozwiązania. Kiedy nie ma zabezpieczeń, bardzo łatwo można wykraść dane. Przykładem niech jest Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik, który na konferencji dla blogerów włamał się do sieci Wi-Fi i pokazał, jak łatwo można wykraść dane wrażliwe, mając jedynie dostęp do wspólnej sieci. Można mnożyć te przykłady, po aferę z Kaspersky Lab, o których później. Nawet kilka dni temu wypłynęła afera, że agentka ABW, która dostała zgodę na pracę u komornika, podpięła do rejestru całą bazę danych wraz z numerami PESEL.

Przyjrzyjmy się jednak kilku przykładom zaniedbania, tak ku przestrodze.

Uber

Chyba każdy zna i prawie każdy jechał. Jak się okazało – w 2016 roku wyciekły dane klientów Ubera. Były to nazwiska, numery telefonów oraz adresy email. O całym incydencie Uber poinformował dopiero rok po tym wydarzeniu. Co to oznacza dla klientów? Ich dane potencjalnie mogą zostać kiedyś wykorzystane – np. Jeśli ktoś ma bardzo proste hasło do maila, można będzie się do niego dostać.

Co to oznacza dla marki w dłuższej perspektywie? Spadek zaufania do samej aplikacji, ponieważ w dobie cyfryzacji, ludzie chronią swoje dane wrażliwe i chcą mieć wpływ na to, komu są udostępnianie (niech pierwszy rzuci kamień, kto nie się zastanawia, skąd telemarketerzy mają numer).

Kaspersky

Sprawa trochę pogmatwana. Izraelski wywiad zhakował serwery Kasperskiego, które przeszukiwali Rosjanie, aby szpiegować… USA. Wiele departamentów używało tego oprogramowania – 60% przychodów firmy pochodzi właśnie stamtąd. Na pewno sama firma znacząco odczuła tego skutki, kiedy oprogramowanie zostało wycofane. W samej tylko Polsce Departament Bezpieczeństwa zabronił używania tego oprogramowania na komputerach służbowych. 

Equifax

Firma, z której wyciekły dane 145 mln osób. To jest potężna ilość danych. Przyczyna? Całkiem prosta – brak aktualizacji oprogramowania, która załatałaby lukę w systemie.

Podsumowanie

Ktoś może pomyśleć, że coś takiego może spotkać tylko wielkie firmy. Bo przecież kto zainteresuje się kilkuosobową firmą z Lądka Zdroju. Ale trzeba mieć na uwadze przede wszystkim dobro klientów i pracowników. W 2018 wchodzi RODO, co do którego wiele firm ma dużo pytań i wątpliwości, ale nie zmienia to jednego – odpowiednie przechowywanie danych stanie się priorytetem.

Jak można w takim razie zadbać o przechowywane dane? Odpowiedź jest bardzo prosta, stosować odpowiednie hasła do komputerów, aktualizować oprogramowanie, a przede wszystkim stosować niszczenie nośników danych.

W tym ostatnim specjalizuje się nasza firma. Posiadamy wszelkie potrzebne urządzenia potrzebne do odpowiedniego zadbania o to, aby bezpieczeństwo Twoje i Twoich klientów było na jak najwyższym poziomie.