Jak dbać o środowisko? 10 praktycznych porad

1 października 2020
Posted in Ciekawostki
1 października 2020 Marek

Ze statystyk wynika, że ludzie konsumują obecnie o 50% więcej, niż ziemia jest w stanie wyprodukować. Naukowcy twierdzą, że w 2030 roku będziemy potrzebowali dwóch planet. Ochrona przyrody jest ważna zarówno dla ludzi, jak i zwierząt i roślin. Drastycznie zmniejsza się ilość zwierząt w skali globalnej.

ONZ w raportach dotyczących stanu środowiska zwraca uwagę na konieczność podjęcia konkretnych działań i zmianę przestarzałego sposobu myślenia w tym zakresie. Lekceważąc temat stopniowo niszczymy własny dom – ziemię. W konsekwencji rzutuje to na jakość naszego pożywienia i wody.

Mimo iż nasza planeta ma zdolności odradzania się i potrafi się sama naprawić to tempo, w jakim człowiek ją niszczy, nie pozwala jej się w pełni zregenerować. Z tego względu bardzo ważne jest szerzenie świadomości na temat ekologii. Czy jako jednostki możemy coś zmienić w tej dziedzinie? Oczywiście! Poznaj 10 kroków do ochrony środowiska, które możesz zastosować we własnym domu.

Ogranicz zużycie prądu

80% prądu w Polsce powstaje ze spalania węgla. Dzięki dobrym zwyczajom możemy zminimalizować emisję tlenków węgla, siarki, azotu czy węglowodorów szkodliwych dla środowiska. Ograniczając zużycie prądu, poprawiamy także stan domowego budżetu – zmniejszamy rachunki za energię.

 • Wymień żarówki na energooszczędne.
 • Wyłącz z kontaktu urządzenia, których nie używasz.
 • Utrzymuj umiarkowaną temperaturę w domu.
 • Wyłączaj światło w pomieszczeniu, z którego wychodzisz.
 • Zamontuj listwy zasilające.
 • Włączaj zmywarkę i pralkę tylko wtedy, gdy są pełne.

Oszczędzaj wodę

Zasoby wody pitnej w Polsce są porównywalne do tych w Egipcie. Musimy myć się czy przygotowywać posiłki, ale wiele możemy zmienić pod względem wykorzystywania tego życiodajnego płynu.

 • Wybieraj prysznic zamiast kąpieli w wannie.
 • Zakręcaj kran podczas mycia zębów czy zmywania naczyń.
 • Korzystaj z pralki i zmywarki tylko wtedy, gdy są pełne.
 • Zbieraj w ogrodzie deszczówkę i podlewaj nią kwiaty.

3. Ogranicz spożywanie mięsa

Do wyprodukowania 1 kg wołowiny potrzeba aż 14.500 litrów wody. To mniej więcej tyle ile człowiek zużywa przez połowę swojego życia. Aktualnie na świecie hoduje się i zabija 40 miliardów zwierząt rocznie.

Ich odchody zawierają metan, który jest gazem cieplarnianym potężniejszym niż dwutlenek węgla. Przyczynia się to do powstawania kwaśnych deszczy. Przejście na dietę wegetariańską czy wegańską nie jest już jedynie kaprysem, a wyrazem troski o planetę.

Nie kupuj jednorazowych opakowań i plastikowych reklamówek

Sięgaj po produkty na wagę zamiast tych zapakowanych. Zawsze, gdy wychodzisz na zakupy, bierz z domu torbę wielokrotnego użytku. Nie porwie się i będziesz miał świadomość, że robisz coś dobrego dla środowiska.

Przerabiaj ubrania, kupuj w second-handach

Zwolenników ruchu zero waste przybywa. Idea polega na możliwie jak największym minimalizowaniu ilości wytwarzanych odpadów. Zamiast wyrzucać stare ubrania, można nadać im nowe życie.

W sieci istnieje mnóstwo pomysłów jak odnowić starą koszulkę czy spodnie. W poszukiwaniu perełek warto udać się też do sklepu z odzieżą używaną. Istnieje duża szansa na odnalezienie czegoś niepowtarzalnego i jego ponowne wykorzystanie.

Daj drugie życie starym meblom

W ostatnim czasie bardzo modne staje się odnawianie starych biurek, szaf i stolików. Wiekowe meble mogą mieć swój klimat. Wykorzystując dostępne preparaty, łatwo je odświeżymy lub poddamy metamorfozie. Sposobów renowacji jest naprawdę dużo – od pokrycia farbą do nałożenia okleiny.

Stosuj ekologiczne środki czystości

Możesz stworzyć domowe preparaty do sprzątania, wykorzystując to, co masz w szafce. Połącz ze sobą:

 • ocet,
 • sodę oczyszczoną,
 • kwasek cytrynowy lub sok z cytryny,
 • sól.

Jeśli chcesz, by domowe środki czystości miały ładny zapach, dodaj do nich kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.

Segreguj śmieci

Obecnie segregacja śmieci jest często wymogiem, jaki narzucają nam przepisy. Dlaczego warto się do nich stosować? Recykling sprawia, że surowce wracają do użycia. Ponadto obniżamy koszty związane z wysypiskami śmieci. Wystarczy zapamiętać kolory, którymi są oznaczone kosze i wyrzucać tam przeznaczone odpady. Czynność ta wejdzie nam w nawyk i będziemy wykonywać ją mimowolnie.

Oznaczenie kolorów:

 • niebieski – papier,
 • zielony – szkło,
 • żółty – tworzywa sztuczne i metale,
 • brązowy – bioodpady,
 • czarny – zmieszane odpady.

Korzystaj z biblioteki lub e-booków

Większość osób czyta książki tylko raz, później odkładają je na półkę, by obrastały kurzem. Nie jest to rozsądne z punktu widzenia ekologii. O wiele lepiej korzystać z biblioteki lub kupować e-booki. Choć miłośnicy czytania zazwyczaj uwielbiają zapach papieru, takie wyrzeczenie w imię ochrony środowiska jest cenione. Dodatkowym atutem jest niższa cena książek elektronicznych.

Rób listę zakupów

Zakupy zaczynaj w domu. Wybiegaj myślami w przyszłość i pomyśl jaki obiad przygotujesz na kilka dni. Zrób listę produktów, których potrzebujesz. Zaoszczędzisz w ten sposób czas i pieniądze. Rozsądne planowanie pomoże ci uniknąć marnowania jedzenia, z czym jak podają statystyki, Polacy mają duży problem.