Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak długo rozkłada się zapałka, której użyłeś do podpalenia jednej świeczki? A jak wiele czasu potrzebuje na to chusteczka higieniczna, służąca jedynie do starcia stolika?

Szklana butelka

Możesz kupić w niej napoje alkoholowe, a także ocet, soki, wody czy syropy. Jej użytkowanie jest krótkie – wystarczy zużyć zawartość. Butelka może posłużyć jako ozdoba, lecz najczęściej po prostu wyrzuca się ją do śmieci. Bardzo ważne jest, aby odpady tego typu umieszczać w specjalnym pojemniku, bowiem szkło można ponownie wykorzystać do produkcji nowych butelek. Jeżeli natomiast umieści się ją razem z innymi odpadami, będzie się rozkładać przez… 4000 lat!

Wypalony papieros i zapałki

Zapałki używa się naprawdę przez bardzo krótką chwilę – tylko po to, aby wytworzyć iskrę i na kilka sekund uzyskać ogień. Odpad tego typu potrzebuje na rozkład 6 miesięcy. Jeszcze gorzej wygląda to w przypadku papierosów – najszybciej niszczeje tytoń i papier, ale pozostają jeszcze przecież substancje smoliste, filtr czy nikotyna. Cały niedopałek rozkłada się około pięciu lat. Nie wspominając już o tym, że jest bardzo szkodliwy dla środowiska.

Guma do żucia

Ludzie korzystają z niej, aby odświeżyć sobie oddech albo po prostu dla smaku – kilka minut żucia gumy może okazać się przyjemnością, jednak warto pamiętać, iż jedna sztuka potrzebuje aż pięciu lat, aby się rozłożyć. Najpierw jest lepiąca, a później kruszeje pod wpływem zmiennych czynników atmosferycznych.

Papierowa chusteczka lub pampers

Chusteczek higienicznych zazwyczaj używa się tylko przez kilka sekund, zaś ich rozkład trwa od trzech do pięciu miesięcy. Niewiele to jednak znaczy w zestawieniu z popularnymi pieluchami dla dzieci typu pampers – zwykle są one noszone przez kilka godzin, a rozkładają się nawet… 450 lat!

Foliówka, zapalniczka, plastikowe opakowania

Warto zwrócić również uwagę na przedmioty wytworzone z plastiku – zwykłe foliowe torebki potrzebują na rozkład od stu do czterystu lat. Zapalniczka, którą można użyć dosłownie kilka razy do wytworzenia płomienia potrzebuje na to sto lat. Podobnie jest w przypadku plastikowych opakowań, na przykład tych używanych w restauracjach typu fast food. Potrzebują one na rozkład od stu do pięciuset lat.

Jak widać wiele przedmiotów codziennego użytku potrzebuje bardzo dużo czasu na to, aby ulec całkowitemu rozkładowi. Warto o tym pomyśleć i odpowiednio segregować śmieci – tak, by mogły być poddane recyklingowi.