Bluza wykonana z butelek PET – brzmi co najmniej śmiesznie. W takim odzieniu można by się jedynie pokazać na jakimś przedstawieniu w szkole podstawowej. To myślenie tych, którzy nie znają podstaw recyklingu. Na pewno jednak taką bluzę każdy, a nawet Ty, masz w swojej szafie. Chodzi tu przecież o polar.

Z czego produkuje się polar?

Polar to rodzaj dzianiny, który charakteryzuje się przede wszystkim hydrofobowością oraz doskonałą izolacją ciepła. Produkuje się ją z odpadów politereftalanu etylenu. Jest najczęściej wykorzystywana do produkcji odzieży sportowej, w tym popularnych bluz polarowych. Polar, jako dzianina został opracowany w 1979 roku przez przedsiębiorstwo Polartec. To właśnie od niego powstała nazwa – polar. Aktualnie produkuje się różne rodzaje polaru, które różnią się zarówno gramaturą, jak też właściwościami termicznymi, czy oddychalnością.

Ile butelek potrzeba do produkcji bluzy polarowej?

Polar ma lepsze właściwości termoizolacyjne niż wełna. Nie traci ich nawet po zamoczeniu. Jedna butelka z PET rozkłada się setki lat.

Każdego roku ludzie wyrzucają tyle butelek plastikowych, ile potrzeba do zbudowania wieży o wysokości 28 mln kilometrów. W przeliczeniu na wagę jest to 110 tys. ton butelek. Jedna tona to 25 tys. sztuk. Roczny odzysk wynosi jedynie 140 ton.

Jedna rureczka stworzona z PET ważąca niecałe 5 g może mieć długość nawet około 40 km.

Nie każda bluza polarowa jest wyprodukowana z odpadów. Jednak te tańsze z pewnością tak. Wytwarza się je z tych samych materiałów, co plastikowe butelki. Wobec tego na myśl nasuwa się pytanie – ile butelek potrzeba, aby wyprodukować jedną bluzę polarową? Właściwie niedużo. Szacuje się, że wystarczy 35 sztuk. Niektórzy taką ilość gromadzą w tydzień, inni w miesiąc, a wielu w zdecydowanie krótszym czasie. To zależy, o kim dokładnie mowa.

Największe ilości zużytych butelek każdego miesiąca gromadzi się w firmach. W prywatnych domach zużywa się ich nieco mniej. Wystarczy policzyć, ile takich bluz mogłoby powstać w ciągu roku, aby uświadomić sobie, że wrzucanie plastikowych butelek do odpowiedniego kubła faktycznie ma sens.

Jak wygląda produkcja ubrań z butelek PET?

W latach 70. w Stanach Zjednoczonych opracowano technologię, która po dziś dzień pozwala otrzymywać włókno poliestrowe z przemielonych butelek. Co ciekawe, jest to włókno wysokiej jakości. Materiał ten może posłużyć do produkcji przeróżnych elementów garderoby i przedmiotów codziennego użytku. Wykonuje się z niego ubrania narciarskie, turystyczne i treningowe. Ponadto nadaje się do produkcji plecaków, namiotów, a nawet butów. Z tego samego materiału może powstać wiele innych rzeczy przydatnych i na co dzień używanych przez każdego z nas. Wystarczy tylko przez chwilę się nad tym zastanowić, by wymienić długą listę kolejnych przedmiotów, możliwych do wytworzenia w ten sam sposób, z użyciem tego właśnie materiału.

Pewnie teraz zastanawiasz się, czy przypadkiem Twoja bluza nie została wyprodukowana z odpadów. To, nie ma większego znaczenia. Butelki, które przeszły przez skomplikowane procesy technologiczne przetworzono w taki sposób, aby pozyskać najwyższej jakości tkaninę, nadającą się do produkcji modnych, wygodnych, dobrych jakościowo bluz polarowych. Wobec tego pamiętaj, że segregacja śmieci ma sens. Zamiast rzucać butelki na ziemię i pozostawiać je tam, gdzie nie wolno, oddaj je tym, którzy mogą zrobić z nich pożytek. Zasada ta dotyczy też pozostałych odpadów, mebli, elektroniki, czy innych śmieci.