Czy przerażają Cię wysokie stawki za wywóz śmieci? Koszty życia nieustannie rosną, a zarobki stoją w miejscu, dlatego nic dziwnego, że wiele rodzin szuka oszczędności. Zastanawiasz się, kto jest zwolniony z płacenia za śmieci? W tym artykule zawarliśmy wszystkie najważniejsze informacje na ten temat. Czytaj dalej, a dowiesz się, kto nie musi płacić za śmieci.
Spis treści
Wzrost kosztów wywozu śmieci – przyczyny
Dlaczego wywóz śmieci jest tak drogi? Wiele osób jest zaskoczonych wysokością nowych stawek za wywóz odpadów. Ceny za utylizację śmieci wciąż rosną z kilku powodów. Źródło problemów leży między innymi w sposobie podejścia władz do tematu. Brak wielu przepisów w powiązaniu z przedwczesnymi uregulowaniami doprowadził do bałaganu i szalejących cen za odbiór śmieci. Jednak trzeba przyznać, że tych czynników jest o wiele więcej i nie da się wskazać tylko jednej, głównej przyczyny.
Kto może być zwolniony z płacenia za śmieci?
Być może w związku z powyższymi zmianami i wzrostem cen za wywóz odpadów zastanawiasz się, kto jest zwolniony z płacenia za śmieci i gdzie można się o to starać. Gminy są odpowiedzialne za gospodarowanie odpadami. Wszelkie przepisy z tym związane zawiera Ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach uchwalona już w 1996 roku. Dzisiejsze przepisy doprowadziły do podniesienia stawek za wywóz śmieci. Kto obecnie może skorzystać z pomocy osłonowej?
Sytuacja może wyglądać różnie w zależności od miejsca zamieszkania poszczególnych rodzin. W niektórych samorządach istnieje możliwość wypełnienia wniosku o zwolnienie z płacenia za śmieci, na zasadzie objęcia programem osłonowym. Przykładowo w Warszawie mogą to zrobić osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwo domowe, osoby starsze, po 65. roku życia, niepełnosprawni, a także ci, którzy nie pobierają dodatku mieszkaniowego. Istotny jest również próg dochodowy. Nie powinien przekraczać 1752,50 zł netto w ciągu miesiąca. Powinieneś zorientować się, jak sytuacja wygląda w Twojej gminie. Pamiętaj, że otrzymywane wsparcie jest indywidualnie, ale nigdy nie mniejsze niż 50% opłat za odpady komunalne.
Co ciekawe, zniżki na wywóz odpadów mogą otrzymać także osoby mieszkające w domach jednorodzinnych i posiadające kompostowniki. Taka ulga najczęściej wynosi zaledwie 1 lub 1,5 zł od całego rachunku.
Warunki zwolnienia z opłat za śmieci
Kto nie musi płacić za śmieci? O ulgi w wielu miejscach mogą się różnić. Dużo zależy od lokalizacji, w której się znajdujesz. Często o częściowe zwolnienie ubiegają się rodziny wielodzietne. Według ustawy z dnia 11 września 2015 r. Rada Gminy może w drodze uchwały zwolnić w całości lub w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi rodziny wielodzietne, o których mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz.U. z 2014 r. poz. 1863 z późn. zm.), czyli z co najmniej trójką dzieci.
Ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach donosi, że gmina powinna za pomocą uchwały, wprowadzić odpowiednie zapisy, jeśli chce umożliwić swoim mieszkańcom zwolnienie z kosztów wywozu śmieci. Zbierz informacje w odpowiednim urzędzie miasta lub gminy i zapoznaj się z jej przepisami. Jeśli masz szansę na obniżenie kosztów, złóż wniosek o przyznanie ulgi. Nie zapomnij, że zwolnienia dotyczą jedynie osób fizycznych i domów mieszkalnych.
Segregacja się opłaca!
Oczywiście należy zaznaczyć, że wyższe stawki dotyczą niesortowanych śmieci. Segregacja się opłaca. To nie tylko ograniczenie wielkości składowisk odpadów i działanie na rzecz ochrony środowiska, ale również wymierne korzyści finansowe dla każdego mieszkańca. Jeśli więc Twoja rodzina ma w zwyczaju prawidłowe sortowanie odpadów, stawka będzie niższa. Zależy Ci na oszczędności? Poznaj konkretne wytyczne dotyczące Twojej gminy. Przeczytaj informacje na jej oficjalnej stronie internetowej lub zadzwoń, a uzyskasz niezbędne wiadomości. Wyrzucaj śmieci do odpowiednich worków, w ten sposób ułatwisz ich podział i ponowne wykorzystanie.