Recykling to słowo, które zyskuje coraz większą popularność. Jak sądzisz, do czego można wykorzystać odpady, takie jak blaszane puszki? Okazuje się, że zamiast zanieczyszczać środowisko, możesz stworzyć wiele przydatnych rzeczy i oryginalnych dekoracji!

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale potrzeba aż od 80 do 100 lat, aby rdza zniszczyła blaszaną puszkę. Co istotne, w Polsce zużywa się średnio 400 milionów tego typu produktów rocznie. Można policzyć, jak wiele czasu musiałoby upłynąć zanim uległyby całkowitemu rozkładowi. W trosce o środowisko warto pamiętać, że ponowne wykorzystanie tego typu odpadów przyczynia się do znacznego zmniejszenia zanieczyszczeń gleby, wody i powietrza. Sprawia również, że warunki, w których żyjemy są po prostu zdrowsze. Może warto być częścią tego projektu i wykorzystać puszki do zrobienia czegoś intersującego?

3 pomysły na wykorzystanie metalowych puszek

Przyborniki i pojemniki

Z blaszanych puszek – na przykład tych po konserwach – można zrobić różnego rodzaju przyborniki. To dobry pomysł na spędzenie wolnego wieczoru – wystarczy wziąć odpowiednią farbę, folię samoprzylepną i… odrobinę wyobraźni. W ten sposób stworzy się niepowtarzalne przyborniki na biurko, czy te służące do przechowywania kosmetyków. Oprócz tego świetnym elementem wyposażenia kuchni mogą być metalowe pudełka na przyprawy – gwarantujemy, że nie znajdziesz takich samych u swojej sąsiadki! Większe puszki na przykład te po farbie, dobrze jest wykorzystać jako doniczki, kosze na śmieci lub miejsce służące do składowania ręczników. Pamiętaj, że ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia!

Zegar lub świecznik

Skoro o dekoracjach mowa, warto zastanowić się, jak upiększyć swoje mieszkanie przy użyciu blaszanych puszek. Denko od tego produktu można pomalować i stworzyć oryginalny obraz lub po podłączeniu właściwego mechanizmu ścienny zegar. Jeśli masz zdolności manualne, może pokusić się o zdobienie małych świeczników lub nawet ażurowych latarenek, które będą świetną dekoracją balkonu czy ogrodu i wprawią w zdumienie wszystkich gości.

Zabawki dla dzieci

Blaszane puszki mogą być też inspiracją do stworzenia dziecięcych zabawek. Odpowiednio zabezpieczone i pomalowane przemienią się w fantastyczne kręgle, do których wystarczy dołączyć piłkę. Bardzo dobrym pomysłem jest również owinięcie ich kolorowym papierem i odwrócenie do góry dnem – w ten sposób można stworzyć fantastyczne bębenki lub nawet całą dziecięcą perkusję! Do projektu dobrze jest zaangażować swoje pociechy, aby pokazać im, jak wiele radości może dać tworzenie czegoś z niczego, przy okazji mówiąc o tym, jak ważny jest recykling.

Jak widać, metalowe puszki po farbie, mleku w proszku czy konserwie mogą uzyskać drugie, zupełnie nowe życie. Będą one nie tylko cieszyć oko, lecz także okażą się przydatne, a przede wszystkim przyjazne dla środowiska.