Życie śmieci – jak długo rozkładają się odpady?

22 września 2015
22 września 2015 Esbud

Codziennie, w niemal każdym miejscu na świecie produkuje się niewyobrażalną ilość odpadów. Niestety nie wszystkie z nich trafiają na wysypisko – są składowane w lasach, wrzucane do rzek czy innych zbiorników wodnych. Choć ich żywot ma swój kres, jest on na tyle długi, że konsekwencje zaśmiecenia Ziemi będą odczuwalne także dla kolejnych pokoleń. Warto zatem mieć świadomość tego, jak długo zajmuje naturze „pozbycie się” niechcianego przedmiotu.

Największy problem stanowi ilość odpadów, jakie są wytwarzane każdego dnia. Najwyższą ilość śmieci w przeliczeniu na jednego mieszkańca generują Japończycy – to aż 1000 kilogramów na osobę! Niewiele mniej śmieci produkują ich Amerykanie – około 864 kg. Na trochę niższej pozycji plasują się kraje Unii Europejskiej, gdzie średnio na jednego obywatela przypada 502 kg odpadów.

Polska nie wypada najgorzej, jednak nie ma powodów do dumy, bowiem przeciętny Polak wytwarza od 250 do 315 kg śmieci, z czego na wysypiska trafia 73%, do spalarni śmieci jedynie 1%, a na kompost 8%. Niestety niewielki procent stanowią odpady objęte recyklingiem – jest to tylko 18%. Przedstawione liczby pokazują, że nie tylko polska, ale także międzynarodowa „sytuacja śmieciowa” nie należy do najlepszych. Warto więc zwrócić uwagę na to, ile czasu przeciętnie rozkładają się poszczególne odpady.

butelki szklane szkłoSZKŁO – jego rozłożenie zajmuje ponad 4000 lat, potwierdzają to znaleziska szklanych koralików datowane na około 2000 lat p.n.e., jednak inne źródła przekonują, że szkło nie rozkłada się wcale. Ten materiał jednak nie musi być szkodliwy, ponieważ można go stosować wielokrotnie, przetwarzając w nieskończoność.

tworzywa sztuczne plastikPLASTIK (potoczna nazwa tworzyw sztucznych) – w zależności od jego rodzaju rozkłada się od 100 do 1000 lat. Przy zwykłych papierkach po cukierkach proces ten trwa około 450 lat. Podobna ilość czasu, bo około 400 lat potrzebna jest do rozłożenia się jednej reklamówki. Jest to wręcz szokująca wiadomość, biorąc pod uwagę fakt, że do jej wyprodukowania potrzebna jest zaledwie sekunda, a człowiek używa plastikowej torby jedynie przez około 30 minut. Na szczęście plastik można poddać recyklingowi, dzięki czemu możliwe jest wytworzenie polaru, rajstop, butów czy nawet namiotów. Co ciekawe, wystarczy tylko około 35 butelek na stworzenie jednej bluzy polarowej.

makulatura papierPAPIER – w tym przypadku rozkład również zależy od użytego materiału oraz dodatkowo od stopnia wilgotności ziemi. Średnio papier rozkłada się około 6 miesięcy, choć np. papierowemu biletowi komunikacji miejskiej proces ten zajmuje około 3 miesięcy, zaś gazecie około 6 tygodni. Papier również można wykorzystać wtórnie, dzięki czemu powstaje np. papier toaletowy.

złom stalowy aluminium stalMETAL – najszybciej rozkładają się metalowe puszki po jedzeniu – 10 lat, jednak już aluminiowa puszka po napoju to nawet 200 lat, ponieważ metal ten jest mniej odporny na korozję. Natomiast metale szlachetne takie jak złoto czy srebro teoretycznie nie rozkładają się wcale, choć w dużej mierze zależy to od rodzaju użytego stopu.

 

żywność jedzenie kompostowanie bioodpadyŻYWNOŚĆ – to inaczej odpad organiczny. Jego rozkład następuje najwcześniej po 2 a najpóźniej po 12 miesiącach. Odpady te składuje się w formie kompostu, który jest później bardzo dobrym nawozem.

 

 

Wymienione wyżej śmieci to najczęściej wytwarzane odpady w ciągu jednego dnia. Warto też wziąć pod uwagę żywotność innych produktów, ponieważ to zakupy powodują późniejsze pozbycie się danego artykułu. Bawełniana koszulka rozkłada się już po 1-5 miesiącach, zaś wełniane skarpety dopiero po 1-5 latach.

Gumie do żucia proces ten zajmuje 5 lat, podobnie jest z często spotykanym na ulicy niedopałkiem papierosa. Pielucha typu pampers to aż 450 lat, zaś na szczycie listy znajduje się żyłka wędkarska, której proces rozkładu zajmuje aż 600 lat.

W dobie konsumpcjonizmu, warto czasem się zatrzymać i pomyśleć o otaczającym środowisku. Aby być eko, zakup produktów nie musi wiązać się z większym wydawaniem pieniędzy. Wystarczy jedynie odpowiednia segregacja śmieci i racjonalne kupowanie produktów. Dobrze jest się zastanowić czy naprawdę potrzebna jest aż tak duża ilość artykułów w gospodarstwie domowym i czy każdy owoc czy warzywo trzeba pakować w osobną foliówkę.

Zamiast jednorazowej reklamówki lepiej wybrać tą przeznaczoną do wielokrotnego użytku, a najlepiej wykonaną z materiału (np. bawełny), który rozłoży się szybciej niż plastik. Należy również zwrócić uwagę, gdzie wyrzuca się śmieci. Te pozostawione w lesie, nad jeziorem czy morzem często zagrażają nie tylko glebie, ale także zwierzętom, które plączą się w pozostawione żyłki rybackie, czy plastikowe reklamówki, co może prowadzić nawet do ich śmierci. Warto więc mieć świadomość, dlaczego należy dbać o środowisko.

Czytaj też:

Bin-e kosz, który samodzielnie segreguje śmieci

Bluza polarowa z butelek PET – czy to możliwe?

Upcykling moda na przedmioty z odpadów

Na czym polega recykling butelek PET?

Przeczytaj inne:
domowe odpady medyczne
Domowe odpady medyczne – co z nimi zrobić?

bluza polarowa z butelek PET recykling
Bluza polarowa z butelek PET – czy to możliwe?

zuzyte-kosmetyki
Żal Ci dobrej szczoteczki od zużytej maskary? Nie wyrzucaj jej!

Zamknij