• Post category:Blog

Zużyty toner co z nim zrobić?

Kiedy wykorzystamy produkt, naszym naturalnym odruchem jest wyrzucenie go do kosza na odpady. Prawdą jest, że nie każdy pojemnik jest do tego odpowiedni i taki wybór może być fatalny w skutkach dla środowiska naturalnego oraz szkodliwy dla naszego zdrowia. Zużyte tonery będą bezpieczne, jeżeli zutylizujemy je, biorąc pod uwagę kilka prostych zasad.

Dlaczego pozbywanie się tego konkretnego produktu wymaga szczególnej uwagi? Tonery to materiały eksploatacyjne do drukarek laserowych w postaci plastikowych kaset zawierających kolorowy, chemiczny proszek. Materiał, który znajdziemy wewnątrz składa się z węgla oraz tlenków metali.

Nieodpowiednie obchodzenie się z tym produktem może powodować szereg poważnych chorób, m.in. pylicę czy astmę, jak również może powodować większe ryzyko zachorowania na nowotwór. Nie należy jednak obawiać się proszku, który znajduje się bezpośrednio na zadrukowanej kartce – w takiej postaci nie jest dla nas szkodliwy. Puste opakowanie możemy zwrócić producentowi produktu.

Inną opcją jest wrzucenie plastikowej kasetki do specjalnie oznaczonego pojemnika na tonery (takie punkty często znajdują się w większych marketach). W wielu miastach funkcjonują również punkty skupu takich materiałów. Pierwszą czynnością, którą należy wykonać, kiedy zobaczymy komunikat o tym, że skończył nam się proszek w tonerze, jest bezpieczne usunięcie plastikowej kasetki z urządzenia drukującego.

Najwłaściwszym sposobem na nieszkodliwe wyjęcie tonera jest wykonanie tej czynności w rękawiczkach, a cała operacja musi być wykonana sprawnie, nie wdychając nadmiernie unoszących się drobinek pozostałego w kasetce proszku. Kiedy już to zrobimy, najlepiej umieścić produkt w oryginalnym opakowaniu, w którym został zakupiony bądź w szczelnej torebce.

Dlaczego należy utylizować zużyte tonery?

Jednym z największych problemów ekologii są dziś elektrośmieci – szkodzą one zarówno człowiekowi, jak i środowisku. Tego typu urządzenie jest najczęściej złożone z różnego rodzaju plastików i szkodliwych substancji. Tak właśnie jest w przypadku wykorzystanych tonerów. Dlatego tak ważne jest prawidłowe pozbywanie się zużytej kasetki. Nasza firma zajmuje się odbiorem i wywozem elektrośmieci w Poznaniu.

Pamiętajmy, że komunikat o braku tuszu w drukarce, nie oznacza, że plastikowy element jest całkowicie wolny od szkodliwego proszku. Oznacza to wyłącznie, że urządzenie nie jest w stanie pobrać resztek, które zalegają w tonerze. Prawidłowa utylizacja tonerów wiąże się ze znaczącymi korzyściami dla człowieka oraz środowiska naturalnego.

Niestety, szacuje się, że aż 75% kupowanych tonerów trafia do tradycyjnego kosza na odpady. Pamiętajmy, że prawidłowa utylizacja tonera to tylko drobny gest, który ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i życie.

Gdzie można wyrzucić tonery?

Wiedza o tym, gdzie wyrzucić toner, nie jest informacją powszechną, dlatego społeczeństwo najczęściej decyduje się na umieszczenie kasetki w pojemniku na odpady plastikowe, co jest wielkim błędem. Odpowiednim pojemnikiem na odpady, do którego bez obaw możemy wrzucić kasetkę z resztkami proszku, jest kosz przeznaczony wyłącznie dla tego jednego produktu.

Pojemniki, oznaczone jako te, które gromadzą kasetki, najczęściej spotkamy w supermarketach czy galeriach handlowych. Korzystając z takiego rozwiązania, nie musimy martwić się o dalsze losy zużytego tonera – wyrzucenie tonera w takim punkcie daje nam pewność, że zostanie on zutylizowany zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie narażając przy tym naszej planety.

Gdzie można oddać tonery?

Kasetki, które służą nam jako tzw. tusz do drukarki, są tworzone tak, aby nadawały się do ponownego napełnienia. Jest to bardzo ekologiczne i tanie rozwiązanie, które pozwala na nieprodukowanie zbędnych i bardzo szkodliwych śmieci za każdym razem, kiedy jesteśmy zmuszeni uzupełnić toner.

Na ponowne napełnienie pojemnika możemy liczyć m.in. u oryginalnego producenta czy w sklepie, gdzie zaopatrujemy się w tego typu sprzęt. Istnieje również regulacja prawna, która zobowiązuje większych sprzedawców do przyjmowania zużytych tuszów i tonerów i jest to ustawa z 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U z 20015, poz. 1688). Nie zapominajmy, że właściwa segregacja odpadów nie wymaga od nas wysiłku, a jednak jest to wielki gest w walce o ochronę środowiska.