Nie pal tego w piecu!

14 lutego 2017
Posted in Ciekawostki
14 lutego 2017 Esbud

Tegoroczna zima nie zaskakuje wysokimi, jak na tę porę roku, temperaturami. Te utrzymują się na mniej więcej stałym poziomie nie przekraczającym 0°C co sprawia, że właściciele mieszkań ocieplanych za pomocą pieców czy kominków wciąż muszą w nich palić, co wiąże się z wysokimi kosztami. Starając się je zredukować oszczędza się na materiałach służących za opał, jednak należy przy tym mieć na uwadze środowisko naturalne. Stężenie smogu jest przerażająco wysokie, a częściową odpowiedzialność za ten fakt ponoszą właśnie właściciele domów ocieplanych piecami, do czego wykorzystuje się nieodpowiednie materiały – jakie?


Szkodliwy opał

Na listach rzeczy zakazanych znajdują się przede wszystkim sztuczne tworzywa. Przedmioty wykonane z plastiku, gumy czy lakierowanego drewna są wielkim zagrożeniem dla środowiska naturalnego i ludzkiego zdrowia, a nawet życia, bowiem emitują szkodliwe substancje chemiczne. Należy do nich powodujący zanik chlorofilu, a tym samym umieranie roślin dwutlenek siarki (SO2). Jest on przyczyną kwaśnych deszczy zanieczyszczających glebę, natomiast u ludzi i zwierząt wywołuje trudności z oddychaniem. Kolejnym niebezpiecznym związkiem jest tlenek węgla (CO) powszechnie znany jako czad. Ten “cichy zabójca” jest bezwonny, dlatego trudno wykryć kiedy się ulatnia, czego powodem są coroczne zgony wielu osób. Poprzez wiązanie czerwonych krwinek utrudnia transport tlenu, a także negatywnie oddziałuje na układ nerwowy. Jeśli zaś chodzi o jego działanie na środowisko, to odkładając się w glebie zanieczyszcza rośliny metalami ciężkimi i przyspiesza powstawanie aerozoli siarczanowych. Kwasy azotowe zawarte w roślinach są konsekwencją odkładania się tej substancji w glebie. Tlenek azotu powoduje defekty na liściach, a także zapalenie płuc i oskrzeli. Spalanie przedmiotów do tego nieprzeznaczonych przyczynia się też do emisji metali ciężkich i najbardziej niebezpiecznych dioksyn oraz furanów wywołujących choroby nowotworowe.

Kosztowne konsekwencje

Jeśli właściciele domów ogrzewanych śmieciami zostaną przyłapani na tym procederze, grożą im poważne konsekwencje. Mowa o areszcie, który może wynosić od 5 do 30 dni lub karze pieniężnej – mandacie w wysokości 500 złotych albo 5 tysiącach złotych grzywny będącej konsekwencją postępowania sądowego. Podstawą do takich sankcji są zapisy prawne, do których zalicza się Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, których posiadacz może przekazywać osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędącym przedsiębiorcami, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku (Dz. U.2006.75.527), a także Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U.2013.21).

Gdzie się zwrócić?

Przysparzanie nieprzyjemności sąsiadom nie jest miłym doświadczeniem, ale jeśli ci uprzykrzają życie mieszkańców i nie potrafią dostosować się do próśb o zmianę opału na nieszkodliwy, to należy zareagować bez zastanowienia. Wówczas najlepszym pomysłem będzie wybranie jednej z instytucji, która przyjmie zgłoszenie i podejmie działania mające na celu ukaranie osób zanieczyszczających powietrze. Należy do niej Straż Miejska upoważniona do przeprowadzania kontroli pieców, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska i Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Zadbane środowisko to lepsza jakość życia, a jego stan w największej mierze zależy od nas samych. Spalanie śmieci pogarsza otoczenie i zdrowie, wpływając ponadto na zatykanie przewodów kominowych, które cofają do pomieszczenia śmiertelnie niebezpieczny czad. Zamiast szkodzić sobie i środowisku lepiej będzie wybierać drewno, odpadową masę roślinną czy makulaturę, które z czystym sumieniem można traktować jako opał.

Czytaj też:

Nie pal tego w piecu!

Segregacja drewna poużytkowego

Smog; co powinno się o nim wiedzieć?

Przeczytaj inne:
jak zniszczyc plyty cd
Niszczenie nośników informacji

torby foliowe plastikowe reklamówki opłata recyklingowa
Opłata recyklingowa za torby foliowe – co warto na ten temat wiedzieć?

przemyslane-zakupy-swiateczne
Święta przyjazne środowisku – czy to możliwe?

Zamknij