Paradoksalnie sprzątanie domu należy zacząć od zrobienia bałaganu. Aby naprawdę dokładnie posprzątać należy wyjąć wszystko z szaf i dokładnie posegregować. Co jednak zrobić, aby nie utonąć w morzu śmieci, sprzątnąć szybko i efektywnie? Poniżej prezentujemy kilka praktycznych porad, które z pewnością przydadzą się każdemu, kto chce odkryć piękno swojego domu na nowo.

Przy wiosennych porządkach podstawą jest dobry plan!

Kiedy idzie się do marketu, lista zakupów pozwala na kupienie wyłącznie tego, co potrzebne. Planowanie będzie pomocne także w przypadku porządków. Dobrze jest spisać sobie na kartce rzeczy, które trzeba zrobić, na przykład: umycie podłóg, opróżnienie zamrażalnika, przejrzenie ubrań, posortowanie przypraw. Oczywiście należy liczyć się z tym, że w trakcie pracy pojawią się także nowe rzeczy do zrobienia, których nie widać na pierwszy rzut oka.

Ważne jest, aby nie zabierać się za wszystko od razu. To fizycznie niemożliwe, aby uporządkować jednocześnie łazienkę, kuchnię i sypialnię, dlatego lepiej nawet nie zakładać, że plan będzie tak idealny jak na początku. Jeszcze przed wielką rewolucją warto upewnić się, że w domu są wszystkie potrzebne środki czystości. Porządki dobrze jest zacząć, kiedy wiadomo, że ma się sporo wolnego czasu, który można przeznaczyć właśnie na ten cel. Co ważne, nie należy porzucać pracy nad czymś z powodu zmęczenia, dużo lepiej jest poświęcić trochę wysiłku i dokończyć sprzątanie.

Wyselekcjonuj i pozbądź się niepotrzebnych rzeczy

Podczas sprzątania szafy powinno się zacząć od wyjęcia z nich wszystkiego, stopniowo, półka po półce. Tylko taka metoda pozwoli na dokładne przejrzenie ich zawartości. Dobrze jest umyć meble od środka wodą z dodatkiem detergentu oraz soku z cytryny. Umożliwi to zachowanie czystości na dłużej. Ubrania dzieli się na trzy części: te, które planujemy zachować, te, których chcemy się pozbyć oraz te, co do których nie jesteśmy zdecydowani. Ostatni worek można zachować przez kilka miesięcy, a następnie jeśli nie będzie użyte nic z jego wnętrza – warto się go pozbyć. Nienoszone ubrania rozsądnie będzie oddać organizacji charytatywnej, sprzedać lub po prostu oddać do recyklingu.

Podczas robienia porządków w łazience dobrze jest na bieżąco segregować odpady i dzielić je zgodnie z zasadami recyklingu: osobno plastik, szkło, makulaturę. Warto w kuchni zrobić sobie miejsce na odpady poszczególnego typu i gdy nazbiera się ich nieco więcej, wynieść do odpowiedniego kontenera. Takie rozwiązanie pozwoli nie tylko na zachowanie porządku, ale i ochronę środowiska. Gdy natkniemy się na zużyte baterie lub drobny sprzęt elektroniczny, trzeba oddać go do specjalnego punktu. Podobnie sytuacja ma się w przypadku starych mebli, jeśli nie będzie możliwości ich sprzedania, warto skorzystać z usług firm zabierających odpady wielkogabarytowe.

O czym często zapominamy w trakcie wiosennych porządków?

Często zapomina się o wyczyszczeniu miejsc pozornie niewidocznych. Nie należy bagatelizować pełnych bakterii przestrzeni takich jak okap, pojemnik na mydło czy klawiatura komputera. Systematycznego czyszczenia wymaga również zasłona prysznicowa oraz fugi pomiędzy płytkami w łazience czy w kuchni. Są to bowiem miejsca, których dotykamy codziennie, nierzadko po kilka razy i w ten sposób przenosimy zarazki dalej. Jeśli w domu jest klimatyzacja, trzeba pamiętać o jej gruntownym wyczyszczeniu przed nadchodzącym sezonem. Gdy służyła w domu przez długi czas, może nie nadawać się już do użytkowania, a przecież wiosna to najlepszy moment, aby zastanowić się nad kupnem nowej. Starą natomiast zawsze można oddać do punktu zbiórki elektroodpadów. Po skończonej pracy warto dobrze rozejrzeć się po pomieszczeniu i ocenić jakość porządków.

Sprzątanie wcale nie musi być katorgą. Dobrze zorganizowana praca pozwoli na osiągnięcie naprawdę zadowalających efektów w niedługim czasie. Należy pamiętać, że lepiej jest sprzątnąć raz a porządnie i pozbyć się wszystkich nieużywanych rzeczy, które jedynie zagracają mieszkanie.