Koszty, jakie ponosi firma, są kluczowe dla jej funkcjonowania. Kiedy stają się one nieracjonalne i zdecydowanie za wysokie, mogą w bardzo krótkim czasie przyczynić się do generowania przez firmę strat. Racjonale zarządzanie budżetem firmy, a także systematyczne oszczędności w firmie, pomogą w utrzymaniu płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Gdzie szukać oszczędności w firmie? Oszczędności mogą być korzystne nie tylko dla Twojego portfela, gdyż mogą one także pozytywnie wpływać na nasze środowisko. Poniżej pomysły na oszczędności w biurze.

Pomysły na oszczędności z korzyścią dla portfela

Każda działająca firma generuje koszty, niekiedy są on mniejsze, a czasem większe. Bywa też tak, że stają się one tak duże, że nie pozwalają firmie na utrzymanie płynności finansowej, która jest niezwykle istotna dla każdego przedsiębiorcy. Regularna optymalizacja kosztów jest więc koniecznością. Jak oszczędzać w firmie? Oszczędności w firmie – pomysły z korzyścią dla portfela.

  1. Rozplanowanie budżetu

W każdej firmie sporządzenie budżetu, który określa bieżące i przyszłe wydatki, jest niezwykle ważne. Pozwala to na przewidywanie kosztów z wyprzedzeniem, a także zaplanowanie ich zapłaty. Każdy koszt, wydatek w firmie powinien być dobrze przemyślany i na chłodno przekalkulowany. Dobrym pomysłem jest regularne przeglądanie tabelki budżetowej i poddawanie jej refleksjom.

  1. Płatność rachunków na czas

Płacenie rachunków na czas pozwala na unikanie dodatkowych kosztów, jakie związane są z odsetkami czy ponagleniami do zapłaty. Poza tym każdy przedsiębiorca wie, jak miłe jest otrzymywanie zapłaty na czas, a dobro powraca.

  1. Prowadzenie negocjacji

Negocjacje należy prowadzić wszędzie, gdzie się da, ponieważ na tym można naprawdę wiele zaoszczędzić. Co prawda, nie każdy jest zwolennikiem negocjacji, ale są one sposobem na szybkie zaoszczędzenie pieniędzy w biurze. Nie zawsze zakończą się one sukcesem, ale zdecydowanie warto spróbować.

  1. Rezygnacja z abonamentów

W dzisiejszych czasach wszyscy mają wiele różnych zobowiązań, co przyczynia się do tego, że niekiedy opłacane są abonamenty, które wcale nie są potrzebne. Warto więc przejrzeć wszystkie rachunki i zastanowić się, z czego można zrezygnować, a gdzie wynegocjować lepszą stawkę. Pozwoli to w pewnym sensie także na oszczędzanie energii w firmie.

  1. Weryfikacja działań marketingowych

Mawia się, że marketing i reklama są dźwignią handlu, jednak warto się zastanowić, czy aby na pewno jest ona konieczna? Reklamę i wszelkie działania marketingowe należy dobierać ze zdrowym rozsądkiem. Nie zawsze dane kanały promocji będę się dobrze sprawdzać w każdej firmie. Nie ma konieczności bycia ,,wszędzie”, ważne jest to, by docierać do swojej docelowej grupy odbiorców.

  1. Szukanie opcji dofinansowań

Jak oszczędzić prąd w firmie? Szukaj dofinansowań. Warto na bieżąco monitorować także wszelkie możliwości dofinansowań na szkolenia, które oferowane są przez wojewódzki urząd pracy.

  1. Zmiana konta bankowego

Jeśli od lat korzysta się z jednego i tego samego konta, można tracić na tym sporą sumę pieniędzy. Warto więc sprawdzić opłaty związane z prowadzeniem konta firmowego i zastanowić się, czy inny bank nie ma może korzystniejszej opcji.

  1. Korzystanie z oprogramowania typu opensource

Jest to dobrą opcją, zwłaszcza jeśli dopiero rozpoczęło się przygodę z prowadzeniem działalności. W wielu przypadkach korzystanie z oprogramowania płatnego nie jest konieczne.

  1. Postawienie na tańsze przesyłki

Niekiedy list czy towar nie musi wysłany być ekspresowo. Warto skorzystać z dłuższej, lecz tańszej opcji doręczenia.

  1. Nauka lepszego zarządzania czasem

Wprowadzenie oszczędności w firmie wiąże się także z umiejętnym zarządzaniem czasem. Ważny jest więc czas pracy w biurze, a także czas pracy pozostałych pracowników. Jeśli praca zostanie wykonana szybciej, to wówczas nastąpi oszczędzanie energii elektrycznej w firmie. Jak oszczędzać energię elektryczną w firmie? Należy wyłączać światło tam, gdzie się nie przebywa.

 

Oszczędności w firmie – przykłady dobre dla środowiska i portfela jednocześnie

Oczywiście nie tylko dbałość o finanse jest ważna, kluczowe jest także prowadzenie firmy w zgodzie z otaczającą nas naturą. To także może skutkować sporymi oszczędnościami.

  1. Wyłączanie światła i odłączanie od prądu urządzeń biurowych

Jak oszczędzać energię w biurze? Pomoże w tym właśnie wyłączanie światła, a także odłączanie od prądu urządzeń biurowych, zwłaszcza w momencie zamykania biura.

  1. Wprowadzenie e-faktur

To ekologiczne rozwiązanie przyczynia się do rezygnacji z użycia papieru, a także redukuje koszty związane z drukiem i wysyłką.

  1. Postawienie na księgowość online

Jest to doskonała opcja zwłaszcza dla mniejszych przedsiębiorstw.

  1. Wideokonferencja zamiast delegacji

Co prawda nie jest to rozwiązanie na oszczędzanie energii w biurze, lecz bardzo ekologiczne. Rezygnacja z wyjazdu wiąże się z redukcją spalin do atmosfery. Wideokonferencja redukuje także koszty wiązane z pobytem w hotelu.

  1. Dwustronne drukowanie

Niby banalne, jednak pozwala to na oszczędność papieru.

  1. Wykorzystanie zużytych kartek do druku mniej istotnych rzeczy

Jeśli chce się wydrukować daną informację tylko dla siebie, nie warto sięgać po nową kartkę. Nic się nie stanie, jeśli na odwrocie będzie inny nadruk.

  1. Hurtowe zamówienia

Pozwoli to na otrzymanie rabatów. Zakupy hurtowe wiążą się także z rzadszymi wyjazdami- a co za tym idzie- mniejszą ilością emitowanych spalin do atmosfery.

  1. Zastosowanie fotowoltaiki

Jest to dobra opcja zwłaszcza wtedy, kiedy do funkcjonowania przedsiębiorstwa konieczne jest zużywanie dużej ilości prądu, a nie ma innych pomysłów na to, jak oszczędzać energię w firmie.

  1. Kupowanie używanego sprzętu

Czy używane znaczy gorsze? Oczywiście, że nie. Zakup używanego sprzętu jest rozwiązaniem dużo tańszym od zakupu nowego.

Oszczędności w firmie- zacznij od teraz

Od czego powinno zacząć się wprowadzanie oszczędności w firmie? Po pierwsze uświadom sobie, że możesz oszczędzić naprawdę sporo nawet w małej firmie. Sposobów na oszczędzanie jest dużo. Po drugie zacznij myśleć o oszczędnościach w firmie nie tylko wtedy, gdy brakuje Ci pieniędzy. Zoptymalizowane działanie od początku pozwoli na uniknięcie nieprzyjemnych i stresujących momentów.